טראמפ לוקח תרופה למלריה שנאגרה בכמויות בישראל: האם הוא צודק?

נשיא ארה"ב הודיע במסיבת עיתונאים כי הוא נוטל תרופה שנויה במחלוקת - שעלולה להיות מסוכנת - כאמצעי מניעה לקורונה ■ התרופה, שמאושרת לטיפול במלריה, קודמה באגרסיביות על ידי טראמפ כאמצעי לטיפול בקורונה - בניגוד למחקרים שהראו שהיעילות שלה מוטלת בספק

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טבליות כלורוקווין והידרוקסיכלורוקווין במכון מחקר בעיר מרסיי שבצרפת, בחודש פברואר
טבליות כלורוקווין והידרוקסיכלורוקווין במכון מחקר בעיר מרסיי שבצרפת, בחודש פברוארצילום: AFP

דונלד טראמפ, אחד המנהיגים הכי יוצאי דופן בהתנהגותם בעולם, אמר ביום שני שהוא משתמש כבר שבוע וחצי בתרופה בשם הידרוקסיכלורוקווין, כאמצעי מניעה מהידבקות בקורונה. התרופה לא מאושרת לטיפול בקורונה, נחשבת למסוכנת והאפקטיביות שלה במניעת המחלה לא הוכחה.

למה משמשת התרופה?

התרופה נועדה במקור לטיפול במלריה, נגד אמבה טפילית ומחלות אוטואימוניות כמו זאבת וארתריטיס ראומטי. היא גירסה שמבוססת על מולקולה מעט שונה מהתרופה כלורוקווין. גירסה מסחרית שלה ידועה בשם Plaquenil.

למה טראמפ לוקח אותה?

הידרוכלורוקווין נמצאה כיעילה נגד מחלות נגיפיות. ניסויים חדשים בתרביות תאים הראו כי כלורוקווין והידרוקסיכלורוקווין מפריעות לנגיף הקורונה לחדור לתאים בתרביות. חוקר צרפתי בשם דידיה ראולט פירסם במארס מחקר, לפיו מתן הידרוקסיכלורוקווין בשילוב עם אנטיביוטיקה נפוצה הביא ל-100% החלמה של המטופלים שלו. ואולם למחקר היו סייגים רבים.

האם מותר להשתמש בה?

מינהל המזון והתרופות (FDA) בארה"ב אישר את השימוש בהידרוקסיכלורוקווין  וכלורוקוין לטיפול בקורונה - אך האישור היה להוספת התרופה למאגרי תרופות החירום, ולהשתמש רק בניסויים קליניים או בחולים קשים. הוא פירסם הודעה שאסור להשתמש בתרופה שלא בבית חולים או ניסוי קליני בשל סיכונים.

האם כדאי להשתמש בתרופה?

לאחר שטראמפ המליץ על שימוש בתרופה, לקחו שני אמריקאים חומר לניקוי אקווריום שמכיל הידרוקסיכלורוקווין. אחד מהם מת והשנייה אושפזה במצב קשה. בניגריה כבר הורעלו שני אנשים מכיוון שלקחו מנת יתר של כלורוקווין.

דונלד טראמפצילום: SAUL LOEB / AFP

מחקר שנערך בסין הפריך את תוצאות המחקר הצרפתי, והראה כי התרופות אינן יעילות.

מהם הסיכונים הבריאותיים?

חולים במחקר שטופלו בתרופות סבלו מאי סדירות בפעילות החשמלית של הלב, חלקם ברמת סיכון חיים. בשל כך, ניתן לקחת את התרופה רק תחת השגחה צמודה, בניסוי או בבית חולים במקרה של חולים קשים.

אפשר להשיג את זה בישראל?

באפריל קנתה ישראל אספקה של 2.4 מיליון כדורי כלורוקווין, לאחר שמשרד הבריאות הורה לקופות החולים לאגור את התרופה. כמו כן נרכשו טונות של חומרי גלם לייצור התרופה. 

האם התרופה היתה בשימוש בישראל?

מספר בתי חולים בישראל, ביניהם שערי צדק, השתמשו בהידרוקסיכלורוקווין ואף בכלורוקווין, ואולם באופן מוגבל, מאחר שלא היו הרבה חולים קשים או בינוניים, ובגלל תוצאות חדשות שהתקבלו בניסויים בעולם. בשיבא נתנו לכמה עשרות חולים הידרוקסיכלורוקווין במסגרת מחקר עולמי, במשולב עם תרופות אחרות. כעת אין חולים רלוונטיים, ולכן בית החולים לא ממשיך בניסוי.

האם יש סיכוי לחדשות טובות?

בעולם מתנהלים יותר מ-30 מחקרים, בהשתתפות עשרות אלפים, כולל מחקר ענק של ארגון הבריאות העולמי, הבודקים אם התרופה עובדת כאמצעי מניעה להידבקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker