גרמניה וצרפת יעבירו 500 מיליארד יורו לקרן חילוץ אירופית

הכסף יסייע לשיקום כלכלת מדינות שנפגעו באופן החמור ביותר מהמשבר ■ לא ידוע כמה חברות נוספות יתרמו לקרן

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרקל ומקרון בבריסל, בפברואר
מרקל ומקרון בבריסל, בפברוארצילום: Ludovic Marin/אי־פי
לוגו בלומברג
בלומברג

גרמניה וצרפת הסכימו לתמוך בתוכנית להקמת קרן חילוץ אירופית בסך 500 מיליארד יורו, כדי לעזור למדינות האיחוד האירופי להתמודד עם המיתון החמור בתולדותיו. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ונשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמרו שאירופה תצא מחוזקת ממשבר הקורונה. מנהיגי הכלכלות הגדולות באירופה הציגו אחדות כשהופיעו יחדיו במסיבת עיתונאים וירטואלית שנערכה היום (שני), על רקע המחלוקות ביניהם בנוגע להקמת קרן החילוץ.

מרקל אמרה שהקרן תפעל במסגרת התקציבית של האיחוד האירופי, ושתהיה לה רשות ללוות כסף. אף שגרמניה וצרפת הצליחו להגיע להסכמה בנושא, הסכם סיוע לכמה מהמדינות באיחוד שנפגעו באופן הקשה ביותר מהמשבר עדיין רחוק.

הנציבות האירופית, הזרוע הביצועית של האיחוד, הציגה תוכנית בשווי 2 טריליון יורו באפריל 2020 שהיתה דורשת מהאיחוד האירופי להנפיק חוב בשווי של 320 מיליארד יורו בשוקי ההון. המדינות עדיין מנהלות דיונים על ההיקף הסופי של החבילה וכמה מתוכה יועברו כמענקים או הלוואות. ב-27 במאי צפויה הנציבות להציג את התוכנית העדכנית שלה.

בדיקה לקורונה, צרפתצילום: Benoit Tessier/רויטרס

הפערים הגדולים בנושא לא היו בין צרפת לגרמניה, אלא בין מדינות עשירות למדינות עניות בתוך האיחוד. מצד אחד, ספרד ואיטליה מקדמות העברת מענקים גדולים יותר לעומת שיעור יחסי נמוך להלוואות מחבילת הסיוע. מהצד השני, מדינות כמו הולנד, שוודיה ודנמרק רוצות שהחלק היחסי של ההלוואות יהיה גבוה יותר כדי שלא ייאלצו לממן מדינות אחרות.

הפערים הגדולים בהעברת המשאבים התגלו אחרי שהאיחוד האירופי אמר שגרמניה מממנת יותר ממחצית מהסיוע שאושר למדינות כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי שנגרם ממגפת הקורונה.

רוב המדינות שנפגעו באופן קשה מהמשבר מסתמכות על קרן החילוץ. טיוטות הסכם שהגיעו לידי בלומברג מראות כי התוכנית תכלול שילוב של הלוואות ומענקים, וכן מימון לערבויות למשיכת השקעות פרטיות, סיוע לביצור מעמדן של חברות באמצעות הגדלת ההון שלהן והשקעה במגזרים אסטרטגיים.

התוכנית, שצריכה לקבל את אישור הפרלמנט האירופי ואת אישור הממשלות במדינות החברות, תכלול בעיקר השקעות ציבוריות ומימון רפורמות במדינות שנפגעו באופן הקשה ביותר מהמגפה. רוב מנהיגי האיחוד האירופי הביעו תמיכה בהנפקת אג"ח אירופאיות משותפות, אך סכום הגיוס ואופן חלוקת המימון עדיין לא ידוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker