קלינטון תיכננה - והקורונה מימשה: רוב החשמל בארה"ב יגיע מאנרגיה מתחדשת

מתחזיות ממשלתיות חדשות עולה כי בראשונה אי פעם, ארה"ב תייצר השנה יותר חשמל מאנרגיה מתחדשת מאשר מפחם ■ זאת נקודת ציון שנראתה בלתי אפשרית לפני עשור, כשהפחם סיפק חשמל למחצית מארה"ב

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
בראד פלאמר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התקנת פאנלים סולאריים על גג בקליפורניה
התקנת פאנלים סולאריים על גג בקליפורניהצילום: Ben Margot/אי־פי

מגפת הקורונה דחפה את תעשיית הפחם לשפל חסר תקדים; ההשלכות מבחינת משבר האקלים הן עצומות

בראשונה אי פעם, ארה"ב נמצאת בדרכה לייצר יותר חשמל מאנרגיה מתחדשת לעומת פחם, כך עולה מתחזיות ממשלתיות חדשות. השינוי נבע חלקית ממגפת הקורונה. מדובר בנקודת ציון שנראתה בלתי אפשרית לפני עשור, כשהפחם סיפק חשמל למחצית מארה"ב. השינוי מגיע אף שממשל הנשיא, דונלד טראמפ, מנסה להחיות את תעשיית הפחם המתקשה על ידי ביטול רגולציה על זיהום בתחנות כוח ששורפות פחם.

אנרגיה נקייה משתלמת יותר כלכלית

עם זאת, גם מאמצי הממשל לא מצליחים לעכב את הפסקת השימוש במאות תחנות כוח פחמיות מיושנות. העלות של בניית חוות רוח גדולות ירד ביותר מ-40% מאז 2010, ועלויות האנרגיה הסולארית צנחו ביותר מ-80%. המחיר של גז טבעי, חלופה נקייה יותר מהפחם, נפל לשפל היסטורי בשל טכנולוגיית הפצלים שפורחת בארה"ב.  

תחנת כוח המופעלת באמצעות פחם באינדיאנהצילום: בלומברג

רע ליצרניות הפחם

מגפת הקורונה דוחפת את יצרניות הפחם למשבר העמוק ביותר שחוו. מפעלים, קמעוניות, מסעדות ומשרדי בניינים נסגרו ברחבי המדינה כדי להאט את התפשטות הקורונה, והביקוש לחשמל נפל בחדות. משום שמתקני פחם עולים יותר לתפעול מאשר מתקני גז או אנרגיות מתחדשות, גופים שונים חותכים בתגובה את השימוש בחשמל מפחם.

טוב לאקלים

מבחינת משבר האקלים, הפחם הוא דלק המאובנים המזהם ביותר. הצניחה בשימוש בו סייעה בהפחתת פליטות הפחמן בארה"ב ב-15% מאז 2005. השנה, על פי דו"ח של מינהל המידע של מחלקת האנרגיה בארה"ב (EIA), צפויות ליפול הפליטות ב-11% נוספים, הירידה החדה ביותר מזה 70 שנה.

אפילו מעוז הנפט נכנע

בארבעת החודשים הראשונים של השנה, צי טורבינות הרוח, הפאנלים הסולאריים והסכרים ההידרואלקטריים בארה"ב יצרו יותר חשמל מאשר פחם, ב-90 ימים נפרדים – לעומת השיא של שנה שעברה - של 38 ימים בשנה כולה שבה לא יוצר חשמל מפחם. ב-1 במאי, אנרגיית רוח לבדה סיפקה כמעט פי שלושה חשמל בטקסס, לעומת פחם.

הצריכה נופלת

על פי דו"ח EIA, סך צריכת הפחם בארה"ב תיפול ברבע השנה, ותחנות הפחם צפויות לספק רק 19% מהחשמל במדינה – בראשונה יהיה זה שיעור נמוך יותר מזה של חשמל שיוצר מאנרגיות מתחדשות וגרעין. מתקני גז טבעי, שמספקים 38% מהחשמל בארה"ב, לא ירשמו שינוי בתפוקה.

חברות תשתיות וחברות טכנולוגיה, צרכניות גדולות של חשמל, פונות יותר ויותר לחוות רוח ושמש. הן עושות זאת משום שהעלויות של טכנולוגיות אלה, שמשתדרגות במהירות, ממשיכות לרדת, וכן משיקולי סביבה.

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker