חשבתם שהמצב בישראל גרוע? מיליוני אמריקאים לא קיבלו עדיין דמי אבטלה

מספר מגישי תביעות לדמי אבטלה עלה ל-36 מיליון ■ לפי נתוני בלומברג, לפחות 5 מיליון בני אדם ממתינים לתשלומים מהממשלה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחוסרי עבודה בלשכת תעסוקה בלאס וגאס, במארס
מחוסרי עבודה בלשכת תעסוקה בלאס וגאס, במארסצילום: John Locher/אי־פי

מיליוני אמריקאים שהממשלה חייבת להם עשרות מיליארדי דולרים בדמי אבטלה, עדיין מחכים לסיוע שהובטח להם לפני חודשיים כשמגפת הקורונה הובילה לגלי פיטורים היסטוריים.

בינתיים, מספר המובטלים ממשיך לעלות, ואפילו מדינות שהגדילו את צוותי העובדים והחלו להשתמש במערכות מחשב חדשות, מתקשות להתמודד עם 36 מיליון בני אדם - חמישית מכוח העבודה בארה"ב - שהגישו תביעות לדמי אבטלה מאז אמצע מארס.

כך, אמצעים מרכזיים בתמריצים שאישר הממשל האמריקאי, נתקלים בבעיות בהעברת הכסף לאנשים שזקוקים לו כדי לשרוד את המשבר. דחיית תשלומי דמי האבטלה מסבירה גם את התסכול מהסגר המתמשך, כשבמקביל רשויות הבריאות מזהירות מפני חזרה מהירה מדי לשגרה, שתוביל להתפרצות שנייה של המגפה, שממנה מתו עד כה בארה"ב כ-85 אלף בני אדם.

"בלומברג" פנה השבוע ל-50 המדינות בארה"ב, ופחות ממחציתן סיפקו נתונים על מספר האנשים שקיבלו דמי אבטלה. מנתונים שסיפקו חלק מהמדינות, עולה כי 5 מיליון בני אדם שהגישו תביעות אבטלה עדיין לא קיבלו את כספם. קשה לחשב את המספר הכולל של האנשים שלא קיבלו דמי אבטלה, מכיוון שהממשלה מספקת בדרך כלל את התשלום אחרי השבוע הראשון מרגע הגשת התביעה.

חנויות שנסגרו לצמיתות באילינוי בעקבות מגפת הקורונהצילום: Nam Y. Huh/אי־פי

נקודת שבירה

סיפורו של סקוט רוס ממחיש את הבעיה בארה"ב. "במשך שישה שבועות לא קיבלתי כלום", אמר רוס, שעבד כמנהל מסעדה באלדרסברג, מרילנד. הוא פוטר בסוף מארס בעקבות הסגר שהטיל מושל מרילנד, לארי הוגאן.

המספר העצום של תביעות האבטלה גרם לעומסים במערכת הממשלתית. לרוס לקח שש שעות להגיש את תביעתו הראשונה ב-1 באפריל. לאחר שסיים להגיש את התביעה, הוא קיבל אישור כי יקבל 1,000 דולר בשבוע בדמי אבטלה, זאת הודות לתוספת של 600 דולר לדמי האבטלה שאושרה בחבילת התמריצים של הקונגרס בשווי 2.2 טריליון דולר. רוס חשב לעצמו שהוא בר מזל. ואולם אף שבידיו אישור לקבלת צ'קים - הוא גילה כי לא קיבל שום דבר מ-7,000 הדולרים שהממשל חייב לו, וכי הוא עומד לאחר בתשלום המשכנתא שלו.

נתוני משרד האוצר של ארה"ב מעידים על הפערים בין סך דמי האבטלה המשולמים למספר התביעות. המשרד שילם 48 מיליארד דולר לטובת דמי אבטלה למדינות בארה"ב באפריל. לפי ניתוח של מכון המחקר ברוקינגס, סך התביעות באפריל היה בשווי של 80 מיליארד דולר לפחות.

בנוסף, המשרד והמדינות היו צריכים לכסות על חובות תשלום דמי אבטלה ממארס. כלכלנים במכון המחקר Century Foundation מצאו כי רק 14.2% מ-12 מיליון מגישי התביעות החדשות במארס קיבלו את דמי האבטלה באותו חודש.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker