המדינה הזו תומכת בעובדים שלה יותר מרוב העולם – אבל האם זה יספיק?

בריטניה הבטיחה לעמוד לצד העובדים יותר מכל מדינה אחרת - וקיימה ■ כעת היא משלמת עד 80% משכרם של עובדים מושבתים ■ הממשלה מצפה שהתוכנית - שעולה כמעט כמו התקציב של מערכת הבריאות - תניב פירות ותוריד עלויות בטווח הארוך

לוגו בלומברג
בלומברג
תרז רפאל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רישי סונאק, שר האוצר, ובוריס ג'ונסון, ראש הממשלה של בריטניה
רישי סונאק, שר האוצר, ובוריס ג'ונסון, ראש הממשלה של בריטניהצילום: Matt Dunham/Pool via REUTERS

כשראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, אמר: "עלינו לפעול כמו ממשלה בימי מלחמה", הוא התכוון גם לכך שבריטניה צריכה להוציא תקציבים בהתאם – ואכן עמד בהבטחה. שר האוצר שלו, רישי סונאק, אמר ביום שלישי לפרלמנט כי לבריטניה יש את אחת מתוכניות הסיוע הכלכלי הרחבות ביותר בעולם למשבר הקורונה. הוא לא הגזים.

פחדים של שמרנים

תמהיל של מענקי מזומן, קיצוצי מס, הלוואות וצורות תמיכה אחרות ריככו את מכת הסגר עבור עובדים, שמרו על עסקים בריטיים מפני קריסה ובנו רמה של תמיכה ציבורית שאינה מובנת מאליה, בהתחשב בתגובה הראשונית הרת האסון לטיפול במשבר הבריאות. עם זאת, הנדיבות הממשלתית מעוררת אי נוחות רבה בקרב חבריו למפלגה השמרנית של ג'ונסון.

הם טוענים שהתערבות ממשלתית נרחבת כל כך מעוותת את השוק, יוצרת תלות ברווחה, משאירה בחיים חברות כושלות ומנפחת הר של חובות שיהיו נטל על הדורות הבאים. גרוע מכך, הם חוששים שהטיפול הנמרץ גורם לתמיכה ציבורית בסגר, ועלול לגרום לאנשים לא לרצות לחזור לעבודה, ובכך להאריך את המשבר הכלכלי.

אף שבתקופה זו הטיעונים בעד הגישה של סונאק מכריעים את החששות, אין לזלזל בהם לגמרי. קל יותר להציע תמיכה כלכלית מאשר להפסיק אותה, והתמיכה היא פעולה קלה יותר גם ביחס לסיוע לעובדים ולעסקים להסתגל לכלכלה שלאחר המגפה.

עיקר התוכנית - לשמר תעסוקה

בליבה של האסטרטגיה של סונאק נמצאת התוכנית לשימור תעסוקה, שבמסגרתה המדינה משלמת עד 80% מהשכר, עם תקרה של 2,500 ליש"ט (3,064 דולר) לחודש, כולל לעצמאים. ביום שלישי האריך שר האוצר את התוכנית עד אוקטובר, במקום לסיים אותה ביוני.

חל"ת בריטניה

עם זאת, בתוכנית נערכו שני שינויים חשובים. מאוגוסט היא תהיה גמישה יותר, כדי שעובדים שהועברו למשרה חלקית בתקופה זו, יזכו להשתתף בה. השינוי נעשה בתגובה לבקשתם של עסקים רבים. כמו כן, חברות יצטרכו לשאת בחלק גדול יותר מעלות מימון התוכנית.

היקפה הנרחב של תוכנית התשלום לשכר עובדים מושבתים מראה כי ג'ונסון וסונאק רציניים בכוונותיהם להתערב במקום שבו השוק לא מצליח לתמוך בכלכלה.

7.5 מיליון עובדים ומיליון עסקים

הממשלה תומכת עתה ב-7.5 מיליון עובדים במגזר הפרטי שנמצאים בחל"ת ובכמעט מיליון עסקים. לשם השוואה, בבריטניה יש 4.5 מיליון עובדי מגזר ציבורי. המחיר של התוכנית הוא 8 מיליארד ליש"ט לחודש, בזמן שהתקציב החודשי למימון NHS - מערכת הבריאות הממלכתי - עומד על 11 מיליארד ליש"ט.

איך לא לממן תעשיות כושלות

אף שהיא יכולה ללוות כסף בזול ובקלות עכשיו, ממשלת בריטניה אינה רוצה לתמוך בעסקים ובתעשיות כושלים. זה קרה בעבר עם תעשיית הפחם. מצד שני, יש תעשיות שהקורונה פגעה בהן קשה במיוחד, כמו מלונות ומסעדות. איך יודעים למי לעזור?

עדיין לא ברור מה למדנו מהמגפה לגבי כלכלת העתיד. יש יותר מדי משתנים לא ידועים מכדי להכריע מי ראוי לסיוע ומי לא. תוכנית השכר בחל"ת מסייעת לקנות זמן עבור אותן החלטות.

כורי פחם בבריטניה. הלקח מתמיכה בתעשייה כושלת
כורי פחם בבריטניה. הלקח מתמיכה בתעשייה כושלתצילום: Chris Ratcliffe/Bloomberg

למה חל"ת ולא פיטורים?

יעיל יותר לשמר עובדים בתפקידים הנוכחיים שלהם ולהחזיר אותם לעבודה במהירות מאשר לפטר ולחכות שימצאו עבודה חדשה כשהכלכלה מתאוששת - שכן תרחיש של פשיטות רגל המוניות ומיליוני דורשי דמי אבטלה עלול למוטט את מערכת הרווחה החלשה במדינה.

העלויות לטווח ארוך של אי ודאות תעסוקתית הן הרסניות, כפי שהראו מחקרים שעסקו בהשבתת הממשל האמריקאי ב-2013, שגילו שההשפעות השליליות נמשכו זמן רב גם אצל עובדים ששבו לעבודה. באמצעות מתן סיוע עכשווי, הממשלה בבריטניה עשויה להגביל את הצלקות הפיננסיות והרגשיות מממגפת הקורונה.

יש יתרונות בחל"ת – אבל הדאגות קיימות

יש עובדים שמוצאים הנאה מסוימת בחיי החל"ת. בלי עלויות הנסיעה לעבודה, הביקורים היומיים בבתי הקפה והוצאות אחרות, החיים נהיים זולים יותר. תקרת הקצבה בבריטניה מבטיחה שאף אחד לא יחייה במותרות על חשבון הממשלה, אבל משפחות רבות יכולות להסתדר עם 80% מהשכר.

אי אפשר לומר שעובדי חל"ת שמקבלים את הסיוע חשים שאננים. סקר שערכה רשת וולקנו קופי וורקס בלונדון גילה כי יותר מחצי מהעובדים אינם מאמינים שיצליחו לסגור את החודש אם הקצבאות יופחתו. מחקר שנערך ב-2013 בעקבות השבתת הממשל בארה"ב - שבמסגרתה 850 אלף עובדים הוצאו לחל"ת - גילה כי לרובם לא היתה רשת בטחון כלכלית שתספיק לממן את חייהם ללא הכנסה, אפילו לא למשך שבועיים.

השמרנים יזכו בתמיכה

תוכנית מימון עובדים בחל"ת משמרת את "הכבוד העצמי שבעבודה", אמר סונאק ביום שלישי. היא גם תעזור להמתיק את הזכרונות המרים של הצנע שהטילה ממשלת השמרנים בעשור ומשהו האחרונים, ותשמר את בוחרי הלייבור שהצביעו לג'ונסון בבחירות האחרונות.

המיתון הקשה זה 300 שנה

אין ספק שחברות רבות בעולם יקרסו. מחקר של מכון בקר פרידמן באוניברסיטת שיקגו מעריך כי ההשפעות המתמשכות של המגפה יובילו לאובדן קבוע של 42% מהמשרות של האנשים שפוטרו במהלך המגפה.

באפריל כבר נרשם המספר הגבוה ביותר של חדלויות פרעון בעולם מאז המשבר הפיננסי, ונתונים כלכליים שפורסמו ביום רביעי הראו כי כלכלת בריטניה נחתכה ב-6% במארס. ייתכן שזה המיתון העמוק ביותר שבריטניה חוותה זה 300 שנה.

צ'רצ'יל ב-1942. ההוצאה הגדולה ביותר מאז המלחמה
צ'רצ'יל ב-1942. ההוצאה הגדולה ביותר מאז המלחמהצילום: AP

הפתרון: הכשרות מקצועיות

בריטניה זקוקה למערכת טובה יותר של הכשרות מקצועיות, שתאפשר לעובדים ללמוד כישורים חדשים ולמצוא עבודה. בריטניה מוציאה פחות על הכשרות מקצועיות ותמיכה בשוק העבודה מהמתחרות הראשיות שלה. עובדים בעלי כישורים דלים באזורים העניים של בריטניה נפגעים בצורה הקשה ביותר מהמגפה - ובשיטה הנוכחית הם בעלי סיכויים נמוכים לקבל הכשרה מקצועית.

הוצאה בהיקף של ימי מלחמה היא מוצדקת רק אם הממשלה מתכוננת למה שיגיע לאחר מכן. סיוע לעובדים לעבור לתפקד בכלכלה של אחרי הקורונה הוא האתגר האמיתי. אחרת, הקופה תתרוקן.

לכתבה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker