סוכנויות הידיעות

מלבד הנזק לבריאות ובחיי אדם, מגפת הקורונה גבתה סוגים נוספים של מחירים וקורבנות כלכליים. אחד מהם היה שוק הנפט, שמחירו קרס בעקבות הירידה בביקוש ומלחמת המחירים בין סעודיה לרוסיה. נפגעת נוספת היא רשות תעלת סואץ במצרים, שלפי הערכות בתעשייה, צפויה להפסיד יותר מ-10 מיליון דולר בהכנסות.

הסיבה: המחיר הנמוך כל כך של הדלק גורם לספינות להימנע מלשלם את דמי השיט בתעלה, ופשוט להקיף את אפריקה כולה כדי להגיע מאסיה לאירופה ולהפך. בעקבות זאת, הכריזה רשות התעלה ב-1 במאי על הנחות גדולות בדמי המעבר - המגיעים למאות אלפי דולרים לספינה. ספינות השטות מזרחה מצפון אמריקה ייהנו מהנחות של עד 75%; ספינות השטות מצפון אפריקה וצפון אירופה לאסיה יקבלו הנחות של 17%; וספינות מצפון מערב אירופה יקבלו הנחה של 6%.

לפי מחקר חדש של חברת אלפליינר, "צירוף ייחודי של עודף היצע של ספינות מכולה ומחירי שפל של הדלק הובילו ספינות תובלה להימנע משיט בתעלה – ותשלום דמי המעבר בה. באופן חריג, כמה הפלגות מאסיה לאירופה אף בחרו לשוט בנתיב דרך כף התקווה הטובה (בדרום אפריקה)".

נדיר שחברות תובלה בוחרות בנתיב הארוך יותר. אורך הנתיב ממומבאי בהודו ללונדון סביב אפריקה הוא כמעט כפול – 20 אלף ק"מ – לעומת כ-11,400 ק"מ בנתיב העובר דרך תעלת סואץ. הניתוח של אלפליין מייחס את הסיבוב הארוך לביקוש החלש באירופה ובמחיר הדלק הנמוך. הפער במרחק בנתיב שבין סינגפור לרוטרדם הוא 3,500 ק"מ.

אלפליין תיעדה שלוש ספינות ששטו מאסיה לאירופה, תשע ספינות ששטו מאירופה לאסיה, ושמונה ספינות ששטו מצפון אמריקה לאסיה – כולן נמנעו משיט בתעלת סואץ. המפעילות היו אוורגרין, MSC, ONE וקוסקו.

נתיב התעלה החדשה סמוך לאיסמעליהצילום: אי־פי

התעלה, שנכרתה ב-1869, הורחבה והועמקה במשך השנים מאורך של 164 ק"מ ועומק של שמונה מטרים, לאורך של 193 ק"מ ועומק של 24 מטר לאחר ההרחבה האחרונה. במסגרת פרויקט ההרחבה ב-2015, שמומן כולו על ידי מצרים ללא סיוע זר, נכרתה תעלה מקבילה לאורך 72 ק"מ מהתעלה. התעלה המקבילה מאפשרת לכלי השיט הגדולים בעולם לעבור בתעלה, ומקלה על תנועה דו-סטרית.

דמי המעבר בתעלה תלויים בגודל כלי השיט, מספר המכולות בו ומשקל הסחורה, ויכולים לעלות על חצי מיליון דולר למעבר.

ספינת מטען חוצה את תעלת סואץ בעיירת החוף איסמעיליהצילום: AFP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker