מניית הפלא מאבו דאבי: זינקה ביותר מ-2,800% בשנה

חברה מאבו דאבי הנמצאת בבעלות כמעט מלאה של בן משפחת המלוכה מנסיכות המפרץ היתה המניה הטובה ביותר ב-12 החודשים האחרונים - אף שמחזורי המסחר בה היו נמוכים וסימני שאלה מרחפים מעל מקורות הרווח שלה

לוגו בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבו דאבי
אבו דאביצילום: Duncan Chard / Bloomberg

מניית חברת השקעות ואחזקות מאבו דאבי זינקה ב-12 החודשים האחרונים ב-2,819% במחזורי מסחר נמוכים, והמשקיעים לא בטוחים למה. IHC, שרשמה את רוב ההכנסות שלה ב-2019 מהשקעות בחוות דגים בנסיכויות המפרץ, הגיעה לשווי שוק של 14 מיליארד דולר, לעומת 133 מיליון דולר לפני שנה.

הצניחות שנרשמו השנה בשוקי המניות בעולם בעקבות מגפת הקורונה לא פגעו בחברה, וגם הירידה במחירי הנפט לא השפיעה עליה. מתחילת השנה עלתה מניית החברה ב-351%.

העלייה המתמשכת במניית החברה הפכה אותה למניה הטובה ביותר בעולם ב-12 החודשים האחרונים בקרב חברות בעלות שווי שוק של מיליארד דולר לפחות. IHC היא החברה החמישית בגודלה כעת באיחוד נסיכויות המפרץ במונחי שווי שוק.

ואולם קשה להסביר את הזינוק המניה. לפי הדו"חות שפירסמה, בסוף השנה שעברה היה שווי הנכסים של החברה 1.1 מיליארד דולר והרווח הנקי שלה היה 138 מיליון דולר. מתחילת 2019 נכנסה החברה לקדחת רכישות, אבל אף אחת מהן לא היתה יקרה במיוחד. היום עלתה החברה ב-9.2% בבורסת אבו דאבי, לעומת עלייה של 0.1% במדד הכללי בבורסה.

למרות שרשמה זינוק חד, מחזורי המסחר במניה היו נמוכים. ב-12 החודשים האחרונים בוצעו 9,585 עסקות קניה ומכירה של מניות החברה, 30.9 עסקות ביום ממוצע.

בעלת המניות השנייה בגודלה של החברה היא Royal Group for Corporate Management בבעלות השייח טהון בן זאיד אאל נהיאן, בן משפחת המלוכה באבו דאבי שמונה ליו"ר IHC באפריל. בעלת המניות הגדול של החברה היא Pal Group of Companies חברה בת של רויאל גרופ שקיבלה מניות בחברה במסגרת עסקת רכישה שביצעה בשנה שעברה IHC של חברה שהיתה בבעלותה בשם פאל קולינג. ביחד, שתי החברות מחזיקות ביותר מ-80% ממניות החברה.

השייח טהון הוא גם יו"ר ADQ, לשעבר אבו דאבי דוולופמנט, חברה גדולה בניסכות שהחזיקה בעבר בנכסים בתעשיות שונות, וגם בבורסת אבו דאבי שבה נסחרת החברה.

IHC, רויאל גרופ ופאל גרופ לא הגיבו לבקשות תגובה בנושא. בורסת אבו דאבי לא הגיבה לשאלות בנוגע לעלייה במניה, רשות ניירות ערך באיחוד נסיכויות המפרץ אמרה שהנושא נמצא בסמכות הבורסה.

לפי נתונים של בלומברג, אף אנליסט לא עוקב אחרי ביצועי החברה למרות גודלה. לפחות שלושה אנליסטים מסקרים חברות אחרות באיחוד נסיכויות המפרץ בשווי שוק של 5 מיליארד דולר ויותר.

חברת השירותים הפיננסיים EFG-הרמס אמרה בינואר כי היא עשויה לכלול את החברה במדד MSCI לשווקים מתפתחים, וזה עשוי לגרום לכך שמשקיעים פסיביים ירכשו את המניה.

בתגובה לפניה מבלומרג סירבה EFG-הרמס להגיד אם היא עדיין מתכוונת לכלול את המניה במדד. בנוסף, לא ברור אם החברה עומדת בתנאי המדד שכוללים שווי שוק, מספר מניות נסחרות, מחזורי מסחר, שיעור בעלות זרה בחברה ונזילות גבוהה. במארס שעבר נכללה המניה במדד החברות הקטנות של פוטסי ראסל, חברת מדדים בריטית שנמצאת בבעלות בורסת לונדון. החברה אמרה בתגובה כי היא לא מגיבה בנוגע לחברות ספציפיות.

לקריאת הכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker