גל פשיטות הרגל הגרוע ביותר אי פעם צפוי להציף את ארה"ב

מגפת הקורונה שברה חברות שכבר היו בקשיים ורבות אחרות לא יוכלו להתמודד עם הסגר הממושך ■ גם החברות שהצליחו לגייס אג"ח כדי לשרוד בתקופת המגפה, עשויות להיתקל בקשיים פיננסיים בהמשך

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות סגורה של "ג'יי קרו" בוושינגטון, בשבוע שעבר
חנות סגורה של "ג'יי קרו" בוושינגטון, בשבוע שעברצילום: Andrew Harnik/אי־פי

ג'יי קרו וניימן מרקוס כבר פשטו רגל וג'יי.סי פני, הרץ וחברות אחרות מאותתות כי הן עשויות להיות הבאות בתור. יש להתכונן למה שמסתמן כגל פשיטות הרגל הגרוע ביותר אי פעם בארה"ב. מגפת הקורונה ריסקה כמה מהמותגים המוכרים יותר בכל בית בארה"ב.

עבור חברות רבות שכבר היו בקשיים, כמו קמעונאית היוקרה ניימן מרקוס, הסגר הוא נטל גדול מדי. החברה כבר הייתה עמוסה בחובות ולא הצליחה להיענות לרצון הלקוחות. חברות אחרות עשויות לגלות כי החוב שהן צוברות כעת בזמן המגפה לא יאפשר את המשך פעילותן אחרי שהמשבר הבריאותי יחלוף.

"רשימת החברות שבקשיים גדלה כל כך, עד שכבר לא הגיוני לקרוא לה רשימת השגחה – היא כוללת פשוט את כולם", אמר דרק פיטס, ראש מערך ארגון מחדש וייעוץ בחברת PJ Solomon, שעוקבת אחר מצבן הפיננסי של מאות חברות. "אתה מדפדף בעמודי דירוגי החברות – כולן באדום", אמר פיטס.

מספר החברות שצפויות להיקלע לקשיים חמורים יגדל בהרבה לפני שהמצב ישתפר. מבחר נתונים המעידים על חומרת המצב: כמות החובות הבעייתיים בארה"ב זינקה ב-161% תוך חודשיים לחצי טריליון דולר. תאגידים איחרו בתשלומי אג"ח והלוואות ב-35.7 מיליארד דולר באפריל  - הסכום החמישי בגודלו מאז החל תיעוד הנתונים, לפי בנק ג'יי.פי. מורגן. קצב הגשת בקשות לפשיטת רגל על ידי תאגידים בארה"ב ב-2020 כבר עקף את כל 2009 - השנה הקשה לאחר פרוץ המשבר הכלכלי ב-2008, כך לפי נתוני בלומברג.

חנות של ניימן מרקוס בסן פרנסיסקוצילום: בלומברג

הליך פשיטת הרגל הפך למסובך בעקבות מגפת הקורונה, זאת מפני שחוקי הריחוק החברתי מקשים על חברות לערוך מכירות נכסים שעשויות לאפשר להן להמשיך בפעילות ולהציל משרות. אף שממשלת ארה"ב זורקת חבלי הצלה לתעשיות מסוימות – 19.4 מיליארד דולר מכספי חבילת החילוץ הפדרלית מוענקים לארבע חברות תעופה – מבול של פשיטות רגל צפוי להגיע. לארי פינק, מנכ"ל בלאקרוק, אמר כי הוא תוהה אם הבנק הפדרלי לא צריך להגדיל את הסיוע לעסקים כדי למנוע פשיטות רגל.

זו רק ההתחלה

"זוהי רק ההתחלה של גל ארגון מחדש של חובות בעקבות מגפת הקורונה", אמר מו מגהג'י, מייסד ומנכ"ל M-III Partners, חברת ייעוץ לארגון מחדש של חובות. גל פשיטות רגל בעקבות מגפת הקורונה החל ב-1 באפריל עם חברת Whiting Petroleum, חברת נפט פצלי שמן. הנפילה בביקוש לנפט ומלחמת מחירי הנפט בין סעודיה לרוסיה פגעו ביכולת החברה לפעול ברווחיות.

Frontier Communications הימרה כי הלקוחות ימשיכו להשתמש בקווי טלפון רגילים. הימור זה בשילוב חוב של 17.5 מיליארד דולר הוביל לכך שהחברה הגישה בקשה לפשיטת רגל ב-15 באפריל.

עלייה בקצב הגשת הבקשות לפשיטת רגל

"עד כה, רוב פשיטות הרגל היו מקרים שהיו מתרחשים בכל מקרה מתישהו", אמר ברוס מנדלסון, שותף וראש מחלקת הארגון מחדש בבנק ההשקעות Perella Weinberg Partners. "אולי הם קרו מהר יותר בגלל המגפה, אך אני חושב שכולם ציפו לכך שהם יפשטו רגל".

ג'יי. קרו וניימן מרקוס כבר היו עמוסות בחובת מרכישות ממונפות כשהמגפה פרצה. ג'יי. קרו נרכשה ב-2011 על ידי TPG ו-Leonard Green & Partners. נתח המניות של חברות ההשקעה הפרטיות יימחק דרך הסכם החלף חוב עבור מניות בהליך פשיטת רגל שהחברה הגישה ב-4 במאי.

עתידן של 181 חנויות ג'יי קרו בעולם, 140 חנויות מיידוול (Madewell) ו-170 חנויות פקטורי וכן עתידם של 13 אלף עובדים אינו ידוע. כ-11 אלף עובדים כבר הוצאו לחופשה ללא תשלום במהלך הסגר. החברה מסרה כי " היא מקווה שהעובדים יוחזרו לעבודה ברגע שהחנויות ייפתחו".

ניימן מרקוס ואחרות

ניימן מרקוס נמכרה ב-2013 לארס מנג'מנט ולקרן הפנסיה הממשלתית של קנדה. החברה ניסתה למשוך לקוחות לחנויותיה ושקעה יותר ויותר בחובות. אתמול (ה') הגישה החברה בקשה לפשיטת רגל כאשר היא הייתה קרובה לעסקה להעברת השליטה לנושים.

חברת גולד'ס ג'ים (Gold’s Gym) נהנתה ב-2019 מהצמיחה החזקה ביותר בכל 55 שנותיה. ואז הגיעה מגפת הקורונה. "המגפה הזו הרסה לחלוטין כל מי שבעסקי חדרי הכושר, אז היינו צריכים לנקוט בפעולה החלטית ומהירה כדי להציל את החברה", מסרה גולד'ס ג'ים בבקשה לפשיטת רגל שהגישה ב-4 במאי.

החברה מסרה כי תסיים את המשא ומתן הקודם בהליך ההגנה מפני נושים (צ'פטר 11) עד אוגוסט. החברה סגרה לצמיתות 30 מחדרי הכושר שלה, אך מסרה כי 700 יהיו מוכנים לפתיחה מחדש ברגע שיהיו הקלות בהנחיות הסגר. "אנחנו לא הולכים לשום מקום", מסרה גולד'ס ג'ים.

חברת אופנת הגברים John Varvatos, שמייצרת מעילים שמחירם לצרכן הוא 3,000 דולר, הגישה בקשה לפשיטת רגל ביום רביעי האחרון. החברה מסרה כי הירידה החלה כבר ב-2015, אך מסרה כי חלה התאוששות, בדיוק כמגפת הקורונה הגיעה עם "אפקט העלאת החובות".

מכוניות וקמעונות

שני שליש מהכנסות חברת הרץ מגיעות מעסקי שדות התעופה. הטרמינלים ברחבי העולם נראים כמו אחרי אפוקליפסה וכך חברת השכרת המכוניות נפגעה קשות. אם זה לא הספיק, מכירות מכוניות משומשות ירדו ב-12% במחצית הראשונה של אפריל, לעומת מארס. אם המגמה הזו תימשך, הרץ תיפגע יותר, מכיוון שהיא משתמשת בהכנסות ממכירת מכוניות משומשות עבור רכישת מכוניות חדשות יותר.

סוכנות השכרת רכב של הרץ בניו יורקצילום: Diane Bondareff/אי־פי

ג'יי.סי. פני בת ה-118 שנים סגרה כמעט את כל 850 חנויותיה ואין תאריך באופק לפתיחה מחדש. החברה לא שילמה באפריל את תשלומי הריבית על האג"ח ומתכוננת להגיש בקשה לפשיטת רגל. "חברות רבות לא משלמות שכירות או לספקים כרגע, אז הן צוברות חובות שיצטרכו להתמודד איתם בעתיד", אמר פרי מנדרינו, ראש מחלקת ארגון מחדש בבנק ההשקעות B. Riley.

גל חדש של גיוסי חוב מופיע על רקע מגפת הקורונה. קרניבל, מפעילת ספינות הנוסעים, מכרה אג"ח ב-4 מיליארד דולר באפריל וחברות התעופה האמריקאיות המובילות גייסו יחדיו לפחות 5 מיליארד דולר.

התשואה על האג"ח שהנפיקה קרניבל היא 11.8% - אחת התשואות הגבוהות ביותר של חברות בעלות דירוג להשקעה. ייתכן ורוכשי האג"ח מתכוננים לכך שהחברה לא תעמוד בתשלומים, אמר מגהג'י מ-M-III Partners.

"יש מגזרים שלמים של חברות שנפגעו ממגפת הקורונה ולא ברור אם ההתאוששות הכלכלית תהיה מהירה מספיק כדי שהן יימנעו מפשיטת רגל", אמר מגהג'י. "החובות שהן נוטלות על עצמן עכשיו יקשו על מצבן הפיננסי בעתיד".

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker