הקורונה והנפט: מלחמת כל בכל

הקורונה הכתיבה אסטרטגיית נפט חדשה, שבה ארה"ב אף מוכנה להעמיד למבחן את הקשר ההיסטורי שלה עם סעודיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתפללים במכה באפריל. לעלייה לרגל יש משמעות כספית אדירהצילום: Stringer ./רויטרס
צבי בראל

במארס הנחתה סעודיה את המוסלמים בעולם שלא למהר לרכוש כרטיסי נסיעה לעלייה לרגל (חג') למכה. סגירתם של המקומות הקדושים לאיסלאם ומניעת תפילה בציבור ובמסגדים הבהירו היטב את המהלומה הדתית שהנחיתה הקורונה על המוסלמים.

עדיין מוקדם לקבוע אם החג' השנה יבוטל או שבאווירת סוף הקורונה תחליט סעודיה להתיר באופן מלא או מוגבל לכ-2 מיליון עולים לרגל לקיים את אחת ממצוות היסוד של הדת. זו אינה רק דילמה אפידמיולוגית, המשמעות הכספית היא אדירה. העלייה לרגל בעונת החג' ובביקורים התקופתיים האחרים הכניסו בשנים האחרונות כ-16 מיליארד דולר בממוצע, כ-5% מהתמ"ג. אלפי עובדים סעודיים, בעלי בתי מלון, בעלי עסקים, מדריכים, נהגים, מפקחים ואנשי תחזוקה נשענים על עונה הזאת כמקור חיוני להכנסה, ועשרות אלפי עובדים במדינות האיסלאם מתפרנסים מהמצווה הדתית.

סעודיה, שהכריזה על מדיניות גיוון מקורות ההכנסה שלה כחלק מ"חזון 2030" כמנוף לצמצום תלותה בנפט, עלולה לעמוד בפני שוקת שבורה אם החג' לא יתקיים השנה. זו אינה הצרה היחידה שהמיטה המגפה על הממלכה. שר האוצר הסעודי, מוחמד אל־ג'דעאן, אמר בראיון לרשת הטלוויזיה הסעודית אלערבייה כי יהיה צורך להדק את החגורה בשנה הקרובה לפחות, מדיניות שפירושה הקטנת "ההוצאות הבלתי חיוניות כדי לספק את מלוא צורכיהם של האזרחים".

יתר על כן, סעודיה תצטרך ללוות ממוסדות מימון בינלאומיים כ-50 מיליארד דולר, כמעט פי שניים ממה שהתכוונה ללוות לפני פרוץ המגפה, אחרי שצפי ההכנסות עלול להתכווץ ביותר ממחצית. השר הרגיע אמנם והבטיח כי נזילות הבנקים אינה בסכנה וכספי המפקידים מובטחים, וגם רזרבות המט"ח, גם אם קטנו בשל ההשקעות האדירות בפרויקטים הקשורים לחזון העשור הבא, מספקים ריפוד רך וארוך טווח לצורכי הניהול השוטף. עם זאת, שר האוצר לא פירט למה כוונתו בצמצום ההוצאות הבלתי חיוניות. האם השאיפה לבנות את עיר העתיד "NEOM" שתשתרע על פני שלוש מדינות, סעודיה, מצרים וירדן, תיכנס להקפאה? האם ההשקעות בתעשיית הבידור יצטרכו להמתין לימים בריאים יותר? ואולי סעודיה תחליט שגם המלחמה בתימן היא הוצאה מיותרת שמוטב לחתוך בהקדם.

המלחמה בתימן אינה רק הוצאה כספית אדירה שרובצת על כתפי הקופה הסעודית. היא גם מלופפת בתוך מלחמת הנפט שסעודיה מנהלת עם רוסיה ושגרמה כבר לצניחה חופשית של מחירו בשוק העולמי. סוכנות רויטרס חשפה באחרונה שיחת טלפון שקיים נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם מוחמד בן סלמאן בתחילת אפריל, שבה הבהיר טראמפ ליורש העצר שאם ארגון אופ"ק פלוס לא יחליט על קיצוץ בכמויות הנפט המשווקות של המדינות החברות בו, הוא יתקשה לבלום את חקיקת הקונגרס שתשאף להוציא את כוחות ארה"ב מסעודיה. זה היה לא פחות מאולטימטום, ובתוך עשרה ימים הגיעו רוסיה וסעודיה להסכמות על קיצוץ של 10 מיליון חביות ליום.

חרף ההסכמות הללו, מלחמת הנפט לא שככה. השוק עדיין רווי בנפט, אסמי הנפט מלאים, מיכליות נפט נחכרו רק כדי שאפשר יהיה לאחסן בהן את עודפי הנפט, והכנסותיהן של המדינות המפיקות רק הולכות ומתאדות. תרומתו של טראמפ למלחמה הסתכמה עד כה בהבטחה שגם ארה"ב תקטין את כמויות הנפט שהיא מפיקה, אבל מבלי לפרט באילו כמויות מדובר ולאיזו תקופה.

רוסיה, שנכנסה למלחמת הורדת המחירים כדי לפגוע בכדאיות הפקת הנפט מפצלי שמן ששיחררה את ארה"ב מהצורך לייבא נפט, מצאה עצמה כלואה בתוך הכלוב שבנתה. הפסדיה האדירים פגעו ברזרבות המט"ח שברשותה, השווקים שהצטמצמו בגלל הקורונה בלמו את תנופת ההשתלטות על נתחי שוק חדשים, וכוונתה לכופף את ידיה של סעודיה לא התגשמה.

לסעודיה, מנגד, יש עדיין רזרבות מט"ח מרשימות, ויכולת להגמיש את מתווה הוצאותיה. רוסיה זקוקה אמנם רק למחיר של 45 דולר לחבית כדי לאזן את תקציבה, בעוד סעודיה זקוקה למחיר של 80-75 דולר לחבית, אבל ההבדל בין השתיים הוא שסעודיה יכולה להסתפק במחיר נמוך בהרבה, בשל יכולתה להקפיא, ואפילו לבטל, תוכניות עתידיות שעבורן הוקצו כספים בתקציבה. כלומר, אם בנייתה של עיר העתיד או ההשקעות בתשתית התרבות יתעכבו בכמה שנים, שום אסון לא יקרה וסעודיה תוכל להמשיך לנהל את צורכיה השוטפים באופן סדיר. אם תחליט סעודיה לצאת מתימן היא תוכל לחסוך עוד עשרות מליארדים בלי שתושפע באופן דרמטי מצניחת מחירי הנפט. לרוסיה אין את אותה גמישות, אין לה פרויקטים ענקיים שהקפאתם תאפשר לה לחסוך, והיא זקוקה למחיר של 45 דולר לצורכיה השוטפים.

ההתפתחות החשובה שיצרה הקורונה היא בכך שהיא מכתיבה אסטרטגיית נפט חדשה שבה הממשל האמריקאי מוכן אפילו להעמיד למבחן את הקשר ההיסטורי שיש לארה"ב עם סעודיה כחלק מדיפלומטיית הנפט שמנהל טראמפ. מוקדם עדיין להיבהל מאפשרות לנתק בין שתי בעלות הברית הוותיקות הללו, אבל עצם הקישור שעשה טראמפ בין מחיר הנפט והנוכחות האמריקאית בסעודיה, עלולה לחייב את סעודיה לשקול את המשך צעדיה ואת מהות בריתה על וושינגטון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker