הקורונה היכתה בבאפט: חברת האחזקות שלו עברה להפסד של 50 מיליארד דולר

ההשקעות שנפגעו כוללות מניות בחברות פיננסים כמו בנק אוף אמריקה ואמריקן אקספרס, שרשמו שתיהן צניחה ברווחים ברבעון הראשון, ובארבע חברות תעופה מהגדולות בארה"ב

טלי גולדשטין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וורן באפט
טלי גולדשטין

ברקשייר התאוויי, חברת האחזקות של המיליארדר וורן באפט, עברה להפסד נקי של 49.7 מיליארד דולר ברבעון הראשון, על פי דיווח החברה היום (ש'), מה שמשקף את המחיר הכבד שגבה וירוס הקורונה על המשקיעים האמריקאים המפורסמים.

ברבעון הראשון ב-2019 רשמה החברה רווח של 21.7 מיליארד דולר, או 13,209 דולר למניה. ההפסד נגרם בשל פגיעה במגוון השקעות ועסקים של החברה, מה שחשפה את כלכלת ארה"ב לנזק כלכלי עצום.

ההשקעות שנפגעו כוללות נתחים בחברות פיננסים כמו בנק אוף אמריקה ואמריקן אקספרס, שרשמו שתיהן צניחה ברווחים ברבעון הראשון, ובארבע חברות תעופה מהגדולות בארה"ב.

"במהלך הזמן, אנחנו מצפים שאחזקות המניות שלנו – כקבוצה – ירשמו עליות גדולות, אם כי באופן לא צפוי ללא קבוע", אמר באפט בפברואר.

הרווח התפעולי ברבעון הראשון היה 5.87 מיליארד דולר  - עלייה של 6% לעומת 5.55 מיליארד דולר בשנה שעברה. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 5.56 מיליארד דולר.

ההפסד מהשקעות ברבעון הראשון הסתכם במינוס 54.517 מיליארד דולר לעומת רווח של 15.49 מיליארד דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

הנהלת ברקשייר הסבירה את ההפסד העצום בהשקעות: "גודל הרווחים או ההפסדים מהשקעות בכל רבעון נתון הוא בדרך כלל חסר משמעות ומספק נתון לרווח למניה שיכול להיות מאוד מטעה בעבור המשקיעים חסרי הידע לגבי חוקי חשבונאות".

בעקבות שינוי בחוקי החשבונאות, ברקשייר נדרשת כעת לדווח על ההפסדים ורווחים הבלתי ממומשים בדו"ח. לדברי באפט, זה גורם לתנודתיות חדה בתוצאות הנקיות, ולכן הוא מחשיב אותם חסרי משמעות. החברה דיווחה על הפסד בלתי ממומש של 55 מיליארד דולר בתיק המניות של ברקשייר, כתוצאה מהשוק הדובי בעל הקצב המהיר בהיסטוריה, שהמשיך לקרוס עד לשפל בסוף מארס. ברבעון הרביעי רשמה החברה רווח בלתי ממומש של 53.7 מיליארד דולר.

למרות המצב, ברקשייר רכשה מניות רבות בשל חוסר היכולת של באפט למצוא חברות גדולות לרכישה בשלמותן. שורת רכישות זאת, שנמשכה יותר מארבע שנים, הותירה את החברה עם 137.3 מיליארד דולר במזומן.

הדו"ח פורסם לפני פגישת בעלי המניות השנתית של ברקשייר, שנערכת השנה לראשונה אי פעם באופן מקוון בשל מגפת הקורונה, במקום בעיר אומהה, שבה היו נאספים עשרות אלפים להקשיב ל"אורקל מאומהה" נושא את משנתו.

ברקשייר הוא תאגיד המכיל חברות שעוסקות במגוון רחב של תעשיות, ומשקף באופן מסוים את כלכלת ארה"ב. העסקים התפעוליים של החברה, כמו מרבית אמריקה התאגידית, נפגעו מווירוס הקורונה. המגפה פגעה קשות בחברת הרכבות BNSF ואילצה קמעוניות רבות להיסגר. מרבית עסקיו של התאגיד הושפעו מהמגפה בעוצמה שונה, וההכנסותיהם האטו "בצורה משמעותית", נמסר מברקשייר באפריל.

כנס בעלי המניות של ברקשייר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker