סוכנות האנרגיה הבינלאומית: המשבר החמור ביותר בשוק מאז מלחמת העולם השנייה

לפי תחזית הסוכנות, הביקוש לאנרגיה ירד ב-6% ב-2020 – הנפילה בביקוש משתווה להפסקת צריכת האנרגיה בהודו כולה ■ פליטות המזהים הקשורות לאנרגיה צפויות לרדת ב-8% לרמה של 2010

יוסף חרש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן לאחסון נפט בסרביהצילום: בלומברג
יוסף חרש

"מגפת הקורונה היא הזעזוע החמור ביותר למערכות האנרגיה העולמיות זה עשרות שנים. קריסת הביקוש תגמד את השפעות המשבר הכלכלי ב-2008 על שוק האנרגיה" - כך נכתב בדו"ח סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA)  שפורסם היום (חמישי).

"זה זעזוע היסטורי לכל עולם האנרגיה. המשבר הבריאותי והכלכלי שלא נראה כמותו, הוביל לצניחה בביקוש בכל מגזרי האנרגיה הגדולים, בייחוד בפחם, בנפט ובגז. רק האנרגיה המתחדשות מחזיקות מעמד על רקע הנפילה בשימוש בחשמל", אמר ד"ר פאטי בירול, מנכ"ל IEA. "עדיין מוקדם לקבוע את ההשפעות לטווח הארוך, אבל מגזר האנרגיה אחרי המשבר יהיה שונה משמעותית".

תחזיות סוכנות האנרגיה הבינלאומית מתבססות על ההנחה כי הסגר במדינות בעולם יוסר בהדרגה בחודשים הקרובים. ה-IEA צופה כי הביקוש לאנרגיה ירד ב-6% ב-2020 כולה – פי שבעה מהירידה בביקוש, לאחר המשבר הכלכלי ב-2008. במונחים אבסולוטיים מדובר בקריסה חסרת תקדים – הנפילה בצריכה משתווה להפסקת צריכת האנרגיה בכל הודו – צרכנית האנרגיה השלישית בגודלה בעולם.

הביקוש במדינות המפותחות יירד בחדות

הביקוש לאנרגיה בארה"ב צפוי לרדת ב-9% ב-2020 והביקוש באיחוד האירופי ירד ב-11%, לפי תחזית ה-IEA. השפעת משבר הקורונה על מגזר האנרגיה תלויה במשך הסגר העולמי וההגבלות של הממשלות לריסון התפשטות המגפה. כך לדוגמה, ה-IEA מעריך כי כל חודש של סגר עולמי ברמות שנראו באפריל מקטין את צריכת האנרגיה ב-1.5%. הסגר הוריד את הביקוש לחשמל ב-20%. הביקוש לחשמל בכל העולם ב-2020 צפוי לרדת ב-5% - הירידה החדה ביותר מאז השפל הגדול בשנות ה-30.

משאבת נפט בקליפורניהצילום: AFP

עלייה בשימוש באנרגיות מתחדשות – ירידה בביקוש לגז טבעי

הסגר העולמי גורם לשינויים ומעבר לשימוש באנרגיות מתחדשות ואנרגיות עם פליטות פחמן נמוכות כמו אנרגיית רוח, אנרגיה סולארית, אנרגיה גרעינית ואנרגיית מים (תחנות כוח הידרו אלקטריות). השימוש באנרגיות מתחדשות צפוי להמשיך לגדול ב-2020, בין היתר על רקע פרויקטים של אנרגיית רוח ואנרגיה סולארית שהושלמו בסוף 2020-2019 ונכנסו לשימוש השנה.

מכלית גז טבעי נוזליצילום: Issei Kato/רויטרס

ה-IEA צופה כי צריכת הפחם והגז תרד ב-3% ב-2020, לרמה הנמוכה ביותר מאז 2001, בעקבות העלייה בשימוש באנרגיות מתחדשות והירידה בביקוש העולמי לאנרגיה. לפי סוכנות האנרגיה הבינלאומית הביקוש לגז טבעי צפוי לרדת ב-5% ב-2020, לאחר עשר שנים רצופות של עלייה בביקוש.

כדור הארץ מרוויח

לפי תחזיות סוכנות האנרגיה הבינלאומית, פליטות הפחמן הדו חמצני, הקשורות לשימוש באנרגיות מזהמות כמו פחם ונפט, ירדו ב-8% ב-2020 לרמה הנמוכה ביותר מאז 2010. זוהי הירידה החדה ביותר בפליטות מזהמים שתועדה אי פעם – פי שישה מירידה של 400 מיליון טונה פחמן דו חמצני ב-2009 בעקבות המשבר הכלכלי.

תחנת כוח בפוליןצילום: Czarek Sokolowski/אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker