למרות הקורונה: צמיחה של 13% בהכנסות גוגל; "האטה משמעותית בהכנסות מפרסום"

המניה קופצת ב-4% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט ■ הרווח הרבעוני הסתכם ב-6.84 מיליארד דולר - נמוך מתחזיות האנליסטים

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטה גוגל
נמרוד הלפרן

אלפבית, החברה האם של גוגל, דיווחה הערב (שלישי) על צמיחה חדה מהצפוי בהכנסותיה הרבעוניות אך איכזבה בשורת הרווח, בימים שבהם עסקי הפרסום באינטרנט, האחראים על כמעט כל הכנסותיה, עומדים בפני המבחן הגדול ביותר מאז המשבר הכלכלי העולמי לפני למעלה מעשור.

מניית אלפבית קופצת ב-3.7% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בירידה של 3%.

הכנסות החברה ברבעון הראשון של השנה הסתכמו ב-40.2 מיליארד דולר, צמיחה של 13% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, והאטה לעומת גידול של 17% ברבעון הקודם.

תוצאות השורה העליונה, לא כולל הכנסות של שותפות בתחום הפרסום, צמחו ל-33.7 מיליארד דולר לעומת 29.5 מיליארד דולר ברבעון המקביל. תחזית האנליסטים היתה להכנסות של 33.3 מיליארד דולר.

מניית גוגל

הדו"חות מתפרסמים על רקע נפילה בהוצאות הפרסום, כולל פרסום מקוון, של מגוון ענפים כמו תיירות, תעופה, מדיה, מסעדנות ופיננסים, בעקבות שיתוק חלקים נרחבים בכלכלה העולמית בחודש שעבר על רקע מגפת וירוס הקורונה. עם זאת, מלוא השלכות מגפת הקורונה יבואו לידי ביטוי רק בתוצאות הכספיות של הרבעון הנוכחי, ועלולות להנחית על החברה מהלומה קשה אפילו יותר מזו שספגה גוגל בזמן המשבר הפיננסי העולמי.

ברבעון השני של 2009, בשיאו של אותו משבר, צמחו הכנסות גוגל ב-3% בלבד, והחברה נאלצה לצמצם את כוח העבודה שלה ב-400 עובדים באותה השנה - הפעם היחידה ב-21 שנות קיומה שבה עשתה זאת.

בשורה התחתונה, רשמה החברה ברבעון הראשון של 2020 רווח של 6.84 מיליארד דולר, או רווח של 9.87 דולר למניה, לעומת רווח של 6.66 מיליארד דולר, או רווח של 9.5 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. עם זאת, תוצאות הרבעון הראשון של 2019 כללו קנס בסך 1.7 מיליארד דולר שהוטל על החברה על ידי הנציבות האירופית. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 10.71 דולר למניה.

"לנוכח עומק האתגרים הרבים כל כך עמם אנו מתמודדים, זוהי זכות עצומה להיות מסוגל לסייע בעת הזו, אמר מנכ"ל אלפבית וגוגל, סונדר פיצ'אי, בעת פרסום הדו"חות. "אנשים סומכים על שירותי גוגל יותר מאי פעם ואנחנו גייסנו את המשאבים ואת פיתוח המוצר שלנו ברגע בהול זה".

"האטה משמעותית בהכנסות מפרסום"

"העסקים שלנו, בראשם חיפוש, יו-טיוב וענן, הגדילו את הכנסות אלפבית ל-41.2 מיליארד דולר, גידול של 13% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, או צמיחה של 15% על בסיס שערי מטבע קבועים", ציינה סמנכ"לית הכספים של אלפבית וגוגל, רות פורת, בעת פרסום הדו"חות. "הביצועים היו חזקים בחודשיים הראשונים של הרבעון, אבל אז במארס חווינו האטה משמעותית בהכנסות מפרסום. אנו מחדדים את המיקוד שלנו בהגברת הייעול, תוך המשך ההשקעה בהזדמנויות שלנו בטווח הארוך".

בסעיף "הכנסות אחרות של גוגל" (Google other revenues), הכולל תחומים כמו שירותי ענן, אפליקציות, חומרה, אנדרואיד, כרום וגוגל פליי, דיווחה החברה על הכנסות של 4.44 מיליארד דולר, צמיחה של 23% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת.

ההכנסות מפרסום באתר יו-טיוב צמחו ב-33% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו ב-4.04 מיליארד דולר. הכנסות שירות הענן גוגל קלאוד זינקו ב-52% ל-2.78 מיליארד דולר.

הכנסות החברה מפעילות Other Bets ("הימורים אחרים", באנגלית) - שמרביתה עדיין נמצאת בשלב של טרום הכנסות, ואשר כוללת את עסקיה של אלפבית מחוץ לגוגל, ובהם תחומים כמו ביוטכנולוגיה, מכוניות אוטונומיות, בינה מלאכותית, סיבים אופטיים, הון סיכון ופרויקטים ניסיוניים נוספים - הסתכמו ברבעון ב-135 מיליון דולר, ירידה של יותר מ-20% לעומת התקופה המקבילה.

סך הוצאות אלפבית ברבעון הסתכמו ב-33.2 מיליארד דולר, גידול של כ-12% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת.

שכר המנכ"ל - פי 1,085 מהשכר החציוני של עובדיו

התפרצות וירוס הקורונה, שהפכה למגפה כלל עולמית במהלך הרבעון הראשון של השנה, כבר אילצה את המנכ"ל סונדר פיצ'אי להודיע לעובדים על הפחתת קצב גיוס כוח האדם עד סוף השנה ועל אפשרות של קיצוץ חד בתקציבי השיווק של גוגל עצמה, לפי מזכר פנימי של גוגל שהגיע לידי ערוץ CNBC, ואשר אמיתות תוכנו אושרה על ידי החברה.

עובדי גוגל ימשיכו לעבוד מהבית לפחות עוד חודשיים, וגם לאחר שתחל חזרתם לעבודה במשרד יתבצע הדבר באופן הדרגתי ובעיתוי ובמקומות שונים, כתב המנכ"ל פיצ'אי במזכר אחר לעובדים שעותק ממנו הגיע לידי סוכנות הידיעות בלומברג.

מנכ"ל גוגל, סונדר פיצ'אי. הענקית שתקהצילום: אי־פי

"בדיוק כפי שהיינו בין החברות הראשונות שעברו לעבודה מהבית, כך גם נהיה זהירים במעבר חזרה למשרד", כתב במזכר פיצ'אי, שציין כי גם לאחר החזרה למשרדים תהיה סביבת העבודה שונה מכפי שהיתה לפני מגפת הקורונה.

"ההתנסות הזו מספקת לנו הזדמנות לדמיין מחדש את האופן שבו אנו עובדים", כתב. "במבט לעתיד, נטמיע את מה שלמדנו בתקופה זו של עבודה מהבית".

חבילת השכר של פיצ'אי הסתכמה בשנה שעברה ב-281 מיליון דולר, סכום שהפך אותו לאחד המנכ"לים בעלי השכר הגבוה בעולם. לפי מסמכים שהגישה אלפבית לרשות ני"ע בארה"ב (SEC) בשבוע שעבר, מרבית חבילת השכר היתה מענקי מניות, ושכרו של המנכ"ל היה גבוה פי 1,085 מהשכר החציוני של עובדי אלפבית.

פיצ'אי החליף בסוף שנה שעברה בתפקיד מנכ"ל אלפבית את לארי פייג', שייסד יחד עם סרגיי ברין את גוגל.

זינוק במשלוחי רחפנים ושיתוף פעולה נדיר עם אפל

מגפת הקורונה הובילה לשיתוף פעולה נדיר בין גוגל למתחרתה אפל. שתי ענקיות הטכנולוגיה הודיעו החודש כי יטמיעו טכנולוגיה חדשה במערכות ההפעלה שלהן לסמארטפונים אנדרואיד ו-iOS, שתתריע בפני משתמשים אם שהו בקרבתו של חולה קורונה. המערכת החדשה תוכל לעקוב אחרי כשליש מאוכלוסיית העולם.

הקורונה גם אילצה את גוגל להילחם, ללא הצלחה, בשמועות ותיאוריות קונספירציה הקשורות לקורונה שהופצו באתר הסרטונים יוטיוב שבבעלותה - קושי שעמו התמודדו גם רשתות חברתיות כמו פייסבוק וטוויטר.

בחודש שעבר, גוגל עלתה לכותרות בהקשר אחר הנוגע לקורונה, לאחר שנאלצה לפרסם הכחשה בעקבות הכרזתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שלפיה החברה מסייעת לממשל האמריקאי בהקמת אתר אינטרנט לזירוז תהליך האבחון של אנשים שחוששים כי נדבקו בנגיף הקורונה.

טראמפ טען בהכרזתו כי אתר האינטרנט שתבנה גוגל יסייע לאנשים ברחבי ארה"ב להבין אם יש צורך שתבוצע בהם בדיקה ויפנה אותם למקום הקרוב ביותר שבו יוכלו לבצע אותה, ובכלל זה מרכזי בדיקות עם חלונות "דרייב ת'רו" שיאפשרו ביצוע של הבדיקה מבלי לצאת מהמכונית. עוד ציין טראמפ כי יותר מ-1,700 מהנדסים של גוגל עמלים על הפרויקט. בפועל, הבהירה גוגל, מדובר באתר מצומצם שיאפשר מיון ראשוני לחולים מקליפורניה בלבד.

בה בעת, מגפת הקורונה היטיבה עם שירות משלוחי הרחפנים של החברה, ווינג (Wing), שנהנה מזינוק חד במספר הלקוחות שמשתמשים בו באזורים כפריים בארה"ב.

הרבעון הראשון של השנה גם הביא עמו התרחבות של שלל חקירות הרגולטוריות שבהן נתונה אלפבית לצד ענקיות טכנולוגיה אמריקאיות אחרות. בפברואר הורתה נציבות הסחר הפדרלית (FTC) בארה"ב לחברה - וכן לאפל, פייסבוק, אמזון ומיקרוסופט - למסור לידיה מידע בנוגע תנאי ומטרות רכישות של חברות סטארט-אפ שביצעו בעשור החולף. הנציבות מבקשת לבדוק חשד כי מטרת הרכישות שביצעו ענקיות ההיי-טק היתה לחסל מתחרות טריות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker