הבנקים האירופים מתכוננים להפסדי ענק בגלל מגפת הקורונה

HSBC דיווח על ירידה ברווח, UBS דיווח על עלייה - אך הזהיר מנפילה בצמיחה העולמית ■ בנקו סנטנדר דיווח על הפרשה של 2.5 מיליארד דולר ■ ברקליס דיווח על הפרשה של 2.6 מיליארד דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנק HSBC בהונג קונג

כמה מהבנקים האירופאים הגדולים ביבשת דיווחו השבוע (שלישי) על תוצאותיהם ברבעון הראשון של 2020, והם מצטרפים למקביליהם בארה"ב שחוששים כי לווים רבים לא יוכלו להחזיר את הלוואות. הבנקים הגדולים בארה"ב הפרישו ברבעון הראשון של השנה עשרות מיליארדי דולרים לכיסוי הפסדים צפויים על חובות בעייתיים.

HSBC: הפסדי האשראי יגדלו ב-2020

HSBC, הבנק הגדול באירופה, הודיע אתמול כי הרווח לפני מס ברבעון הראשון של 2020 נפל ב-48% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ל-3.23 מיליארד דולר, בעוד שההכנסות נפלו ב-5% ל-13.69 מיליארד דולר.

הבנק הלונדוני מקבל את מרבית הרווחים שלו מאסיה, בעיקר מסין רבתי, שנפגעה ראשונה מווירוס הקורונה. הבנק מסר כי הוא צופה שההפסדים מאשראי יגיעו ל-7 עד 11 מיליארד דולר השנה שיובילו לירידה משמעותית ברווחיות ב-2020, אך הפגיעה תצטמצם בעקבות הירידה בהוצאות הבנק.

חלק משמעותי מהפסדי האשראי של הבנק ברבעון הראשון נוגע להפרשות בסינגפור, שם הבנק הפסיד הלוואה של 600 מיליון דולר לסוחר נפט.

UBS: הרווח עלה, אך התחזיות נותרו עגומות

UBS דיווח אתמול של 40% ברווח הנקי ברבעון הראשון של 2020, אך הזהיר כי מגפת הקורונה תוביל להפסדים על הלוואות. UBS, הבנק הגדול ביותר בשווייץ, דיווח על רווח נקי של 1.6 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2020, לעומת רווח נקי של 1.1 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב-2019. הרווח התפעולי הסתכם ב-7.9 מיליארד דולר לעומת 7.2 מיליארד דולר ברבעון המקביל אשתקד. התשואה על הון עצמי לא כולל נכסים בלתי מוחשיים, או ROTE - מדד לרווחיות, הגיעה ל-12.8% - לעומת 9.8% ברבעון הראשון ב-2019.

בנק UBSצילום: Bloomberg

הבנק מסר כי "מגפת הקורונה והאמצעים שננקטו לריסונה משנים באופן דרמטי את תחזיות הכלכלה העולמית בעתיד הנראה לעין. הכלכלה העולמית תתכווץ השנה, השיבוש לעסקים והעלייה באבטלה יובילו להפסדי אשראי בתעשיית הבנקאות".

UBS מסר בתחילת החודש שלא יחלק דיווידנדים לבעלי המניות על הרווחים במחצית השנייה של 2019. מניית UBS ירדה ב-30% ב-12 החודשים האחרונים.

"אנחנו יכולים להיות אופטימיים יחסית בנוגע למידת ההשפעה של הפסדי אשראי על הבנק", אמר מנכ"ל UBS סרג'יו ארמוטי בראיון לבלומברג. "המודל העסקי שלנו מבוסס על חשיפה גבוהה להלוואות בשווייץ ובאופן כללי להלוואות מבוססות נכסים, כך שיש לנו מידה גבוהה של ערבויות בסיסיות".

ברקליס: זינוק ברווחים ממסחר, אך גם הפרשת ענק של 2.1 מיליארד ליש"ט

ברקליס דיווח היום (חמישי) על ירידה ברווח הנקי ברבעון הראשון של 2020 והפרשה של מיליארדי דולרים לטובת הפסדים מהלוואות לא משולמות. זאת בעקבות מגפת הקורונה.

בנקו סנטנדרצילום: בלומברג

ברקליס דיווח על רווח נקי של 605 מיליון ליש"ט ברבעון הראשון של 2019, ירידה של 42% לעומת הרבעון המקביל ב-2019. הבנק דיווח על הפרשה של 2.1 מיליארד ליש"ט לטובת הפסדים עתידיים מהלוואות לא משולמות. הבנק דיווח כי ההפרשות עבור הלוואות רעות ברבעון הראשון הסתכמו ב-448 מיליון ליש"ט.

ההפרשות האפילו על רווחי הבנק ממסחר בניירות ערך שזינקו ב-77% לעומת הרבעון המקביל ב-2019. כך, ברקליס הביס את מקביליו האמריקאים שדיווחו על עלייה של 30% בממוצע ברווחים ממסחר ברבעון הראשון של 2020.

"בהתחשב באי ודאות בנוגע להאטה הכלכלית וסביבת הריבית הנמוכה, 2020 תהיה שנה מאתגרת", אמר ג'ס סטיילי, מנכ"ל ברקליס. הבנק מצטרף לשורה של בנקים שמפרישים מיליארדי דולרים לקראת להתרחיש כי לווים רבים לא יוכלו להחזיר הלוואות. הבנקים הגדולים בארה"ב דיווח על הפרשות של 25 מיליארד דולר.

בנקו סנטנדר: ההפרשה הגדולה ביותר מבין הבנקים האירופים

בנקו סנטנדר הולך בעקבות עמיתיו ומכין את עצמו להפסדים בשל הלוואות שלא יוחזרו. הבנק הספרדי, אחד הגדולים באירופה, הפריש 2.31 מיליארד יורו (2.50 מיליארד דולר) ברבעון הראשון עבור הפסדים פוטנציאליים מהלוואות – עלייה של 6% לעומת הרבעון הראשון ב-2019.

זוהי אחת ההפרשות הגבוהות ביותר של בנק אירופי בניסיון להעריך את ההפסדים מתשלומי הלוואות שלא יגיעו. על פי הבנק, הוא מפריש 1.6 מיליארד יורו (1.7 מיליארד דולר) במיוחד עבור הפסדים על הלוואות שקשורות למגפת הקורונה. ההפרשות הגבוהות, בשילוב ירידה בהכנסות, תרמו לצניחה של 82% ברווח לפני הפרשה לחובות מסופקים ל-331 מיליון יורו. ההכנסות נפלו ב-2% ל-11.81 מיליארד יורו. תחזית האנליסטים היתה לרווח נקי של 1.75 מיליארד יורו על הכנסות של 11.86 מיליארד יורו, והפרשות להפסדים מהלוואות של 2.61 מיליארד יורו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker