חברות התעופה לא מתרוממות: הפסד רבעוני ראשון מזה תשע שנים לסאותווסט איירליינס

חברת התעופה האמריקאית רשמה הפסד נקי של 94 מיליון דולר ■ חברת התעופה הגדולה בסקנדינביה, SAS, מקצצת 5,000 עובדים או כ-40% מכוח העבודה שלה ■ חברת התעופה היפנית ANA הודיעה על הפסד תפעולי ברבעון הראשון של 59 מיליארד ין

טלי גולדשטין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: ASSOCIATED PRESS
טלי גולדשטין

סאותווסט איירליינס דיווחה ביום שלישי על הפסד נקי של 94 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020 – ההפסד הרבעוני הראשון מזה תשע שנים, בשל מגפת הקורונה. החברה אמרה כי אינה צופה שיפור ברבעון השני במגזר התעופה.

סאותווסט, שממוקמת בדאלאס, עברה להפסד נקי של 94 מיליון דולר ברבעון שהסתיים ב-31 במארס, לעומת רווח של 387 מיליון דולר ב-2019. ההפסד לפני הפרשות מיוחדות, הסתכם ב-77 מיליון דולר, או הפסד של 0.15 דולר למניה.

ההכנסות התפעוליות ירדו ב-17.8% ל-4.2 מיליארד דולר. החברה צופה כי ההכנסות התפעוליות ייפלו ב-95%-90% באפריל ובמאי.

סאותווסט מקבלת 3.3 מיליארד דולר מתוכנית התמיכה במשכורות הממשלתית ושוקלת לבקש עוד 2.8 מיליארד דולר בהלוואות ממשלתיות.

תחת תנאי התוכנית הממשלתית, חברות תעופה אינן יכולות לפטר עובדים לפני ה-30 בספטמבר. אם הביקוש ימשיך להיות חלש, סאותווסט אמרה כי תצטרך לצמצם את כוח העבודה לאחר התאריך הזה ולארגן מחדש את צי המטוסים שלה.

דלתא איירליינס דיווחה על הפסד ברבעון הראשון של 2020 בשבוע שעבר. יונייטד איירליינס ואמריקן איירליינס ידווחו על התוצאות הרבעוניות ביום חמישי.

מטוסים של חברת התעופה האמריקאית דלתא
מטוסים של חברת התעופה האמריקאית דלתאצילום: AFP

אירופה

חברת התעופה הגדולה בסקנדינביה, SAS, מקצצת 5,000 עובדים או כ-40% מכוח העבודה שלה. זאת חברת התעופה האירופית הגדולה הראשונה לקצץ משרות באופן קבוע בשל הקריסה במגזר התעופה בשל וירוס הקורונה.

החברה, שהמטה שלה נמצא בשטוקהולם, הודיעה אתמול (ב') כי היא מפטרת עובדים לאלתר משום שניתנה להם התרעה של שישה חודשים, והחברה צריכה להתכונן להשלכות הכלכליות של ביקוש חלש, אולי במשך שנים.

SAS, שכבר פיטרה 90% מהעובדים, תפזר את הקיצוצים על פני שלוש מדינות, עם 1,900 משרות בשבדיה, 1,700 בדנמרק ו-1,300 בנורבגיה שיקוצצו.

סקנדינביאן איירליינסצילום: בלומברג

המתחרה של SAS, החברה הנורווגית ASA, הודיעה בשבוע שעבר כי אינה מסוגלת לשלם משכורות כשכל הצי שלה מקורקע. 1,500 טייסים ויותר מ-3,000 אנשי צוות צפויים להיפגע בשל כך.

אסיה

חברת התעופה היפנית ANA הודיעה על הפסד תפעולי ברבעון הראשון של 59 מיליארד ין (551 מיליון דולר) על רקע השבתת התעופה הגלובלית, לעומת רווח של 8.4 מיליארד ין בתקופה המקבילה אשתקד. חברת התעופה הגדולה ביפן גם ביטלה את חלוקת הדיווידנדים השנתית.

ANA רשמה ברבעון הראשון צניחה של 20% במכירות ל-392 מיליארד ין, ומוציאה 45 אלף עובדים לחל"ת.

החברה מנהלת מגעים לקבלת הלוואה בסך 300 מיליארד ין מהבנק לפיתוח של יפן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker