"אחוז אחד מחבילות הסיוע במדינות העשירות יגן על 700 מיליון עניים מהקורונה"

לדברי סגן מזכ"ל האו"ם לעניינים הומניטריים, 90 מיליארד דולר יספקו תמיכה כלכלית, מזון והגנה בריאותית לעניים ביותר בכ-30 מדינות שכבר מקבלות סיוע בינלאומי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים סומלים מחכים בתור לחלוקת אוכל במוגדישוצילום: אי־פי
סוכנויות הידיעות

סכום של 90 מיליארד דולר יספק תמיכה כלכלית, מזון והגנה בריאותית מפני מגפת הקורונה בעבור 700 מיליון מעניי העולם – תג מחיר של 1% בלבד מחבילות הסיוע בסך 8 טריליון דולר שגיבשו 20 המדינות העשירות בעולם כדי להגן על הכלכלה הגלובלית, כך אמר ביום שני תת מזכ”ל האו”ם לעניינים הומניטאריים מארק לווקוק.

לדברי לווקוק, מרבית המומחים מסכימים שהשיא של מגפת הקורונה עדיין לא הגיע לחלקים העניים ביותר בעולם, אך זה עלול לקרות בשלושת עד ששת החודשים הבאים.

הוא הוסיף כי 700 מיליון איש – 10% מאוכלוסיית העולם – חשופים במיוחד למגפה. הם מרוכזים ב-40-30 מדינות שכבר מקבלות סיוע הומניטרי. המדינות האלה יספגו את הצניחה הגדולה בשכר בעוד הווירוס ממשיך להתפשט וממשלות ממשיכות ליישם אמצעי הגנה כמו הסגר והשבתת הכלכלה.

"אם רוצים להגן עליהם מפני הנפילה בהכנסה, צריך כ-60 מיליארד דולר", אמר לווקוק. בעבור 30 מיליארד דולר, הוא הוסיף, אנשים שעומדים בפני סכנת רעב יוכלו לקבל מזון, ואפשר יהיה לממן את התגובה הבריאותית למגפת הקורונה.

כשני שליש מ-90 מיליארד הדולרים יגיעו, לדברי לווקוק, ממוסדות פיננסיים בינלאומיים כמו הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית.

"הם צריכים לשנות את התנאים לפיהם הם מספקים סיוע לאנשים", הוא אמר. "למשל, הם יכולים להוריד את הריבית לספק הקלה בחובות. אך יש להם את התחמושת לממן לפחות כשני שליש מהעלות". השליש הנותר ימומן על ידי הגדלה חד פעמית בסיוע ממשלתי שנועד לפיתוח: "הגדלה חד פעמית של 20% תחסוך בעיה גדולה בת עשר שנים".

האו"ם אינו מתכוון לבקש 90 מיליארד דולר, אמר לווקוק, "אך מה שאני מציע זה להכיל את כל הסבל והאובדן בסכומים של כסף שאינם נשמעים בלתי מושגים".

לדבריו, המגפה מחריפה כעת באפריקה. "מדינות רבות באפריקה ירשמו אלף מקרים חדשים בשבוע עד ה-1 במאי, ושבועות לאחר מכן, 100 אלף מקרים חדשים בשבוע".

אמצעי הגנה שהטילו ממשלות במסגרת הניסיון לרסן את ההתפשטות של המגפה ישפיעו באופן משמעותי יותר על המדינות העניות מאשר על העשירות בשל מספר העובדים והאנשים הרעבים שאינם מסוגלים לשרוד רק ממה שהם מרוויחים.

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker