חברות סיניות עוצרות חלוקת דיווידנדים ומוכרות מניות כדי לשרוד את המשבר

מספר החברות בהונג קונג שהודיעו כי לא יחלקו דיווידנדים ברבעון הראשון שבר שיא מאז 1985. "המזומן הוא המלך", אומר אנליסט מקומי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הונג קונגצילום: AFP

בתקופה הנוכחית, המאופיינת באי ודאות בגלל מגפת הקורונה, חברות שנסחרות בסין ובהונג קונג הגיעו למסקנה משותפת על דרך ההישרדות העדיפה: להכניס את הארנקים לכיסים ולשמור על מזומנים.

החברות שומרות על הרווחים במקום לחלק אותן לבעלי המניות. מספר החברות שהודיעו כי לא יחלקו דיווידנדים לבעלי המניות ברבעון הראשון שבר שיא של לפחות 35 שנה. במקביל, אף שמחירי המניות הגיעו באחרונה לשפל, חברות רבות עדיין לא הגדילו את קצב הרכישה מחדש של מניות. במקום זאת, מכירות של מניות חדשות לציבור הגיעו לשיא מאז 2018.

הנתונים האלה מסייעים להמחיש כיצד המגפה פגעה בחלק התאגידי של סין, שכלכלתה התכווצה ברבעון הראשון של 2020 בפעם הראשונה זה עשורים. הממשל הסיני נקט שורה של צעדים כדי להתמודד עם השלכות מגפת הקורונה, אבל עד עכשיו לא הציגה תמריצים בהיקף דומה לזה שהוצגו בארה"ב וביפן, אף שהצניחה ברווחים והירידה בהחזרי החובות מפעילים לחץ על הכלכלה.

"רוב החברות שומרות על מזומנים כדי לשרוד את המגפה, ואף אחד לא רוצה להגיד כמה זמן זה יימשך. כרגע, המזומן הוא המלך", אמר צ'ן לי, הכלכלן הראשי בחברת ההשקעות סוצ'ו. "החברות זקוקות לתמריצים אגרסיביים יותר ומדיניות תומכת, וכנראה שסין לא עשתה מספיק בחזית הזו".

בורסת הונג קונגצילום: Vincent Yu/אי־פי

המניות מתומחרות עכשיו ברמה המייצגת את אובדן הפעילות בגלל המגפה, וצ'ן אמר שקניות מחדש של מניות וחלוקת דיווידנדים לא תסייע יותר מדי להעלאת השווי שלהן בסביבה הנוכחית.

126 חברות הנסחרות בהונג קונג וחילקו דיווידנדים, החליטו שלא לעשות זאת ברבעון הראשון של השנה, המספר הגבוה ביותר לרבעון מאז 1985, אז בלומברג החלה לאסוף מידע רלוונטי בנושא. כמחצית מהחברות האלה הן סיניות, ו-60% מהן אומרות שסין הוא המוקד המרכזי למכירות שלהן. המספר אינו כולל בנקים בריטיים שנסחרים בהונג קונג כמו HSBC וסטנדרד צ'רטרד שהודיעו ב-1 באפריל שלא יחלקו השנה דיווידנדים.

במקביל, נכון ליום שני בבוקר, 109 חברות הנסחרות בסין הודיעו החודש שלא יחלקו דיווידנדים. זהו המספר החודשי הגבוה ביותר זה שנה.

רכישה מחדש של מניות נוטה לסמל אופטימיות בהנהלה בנוגע לביצועי המניה, ומספר הרכישות מחדש של מניות זינק מאז 2008 בהונג קונג, שגם אז נסחרו המניות בבורסה בשפל. ואולם במשבר הנוכחי עוד אין סימנים לרכישה מחדש של מניות. הפחתת מזומן זה לא דבר שחברה רוצה לעשות אם בכיריה חוששים מהפעילות העסקית או מהנזילות של החברה – ולא משנה עד כמה זולות המניות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker