הוא ניהל את קרן העושר הגדולה בעולם - עד שמישהו הציע לו טיסה בחינם

ינגבה סלינגסטד, שניהל במשך 12 שנה את קרן העושר הלאומית של נורווגיה ששווה טריליון דולר, נחקר לאחר שנחשף כי קיבל טיסה פרטית מהאיש שגויס להיות המחליף שלו בתפקיד

בלומברג
מיכאל הולטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ינגבה סלינגסטד, מנהל קרן העושר הלאומית של נורווגיהצילום: רויטרס
בלומברג
מיכאל הולטר

ינגבה סלינסגטד, מנכ"ל קרן העושר הלאומית של נורווגיה, שלה נכסים בשווי טריליון דולר, התנצל בפני עובדיו על כך שהפר את חוקי האתיקה של הקרן. סלינגסטד קיבל טיסה חינם ממנהל קרן גידור שהיה היורש המיועד שלו בתפקיד.

"לגמרי פישלתי", אמר סלינגסטד במזכר פנימי שנשלח לעובדי הקרן והגיע לידי בלומברג. "אני מצטער שאיכזבתי אתכם, על שפגעתי במוניטין של קרן ההשקעות, ועל שפגעתי בתרבות הארגונית שלנו".

סלינגסטד נתון עתה לחקירה פנימית בבנק המרכזי, שהקרן כפופה לו, לאחר שטס במטוס חכור של ניקולאי טנגן, מפילדלפיה לאוסלו. הטיסה חזרה הביתה היתה מסמינר שאורגן בנובמבר על ידי טנגן, מייסד קרן AKO קפיטל, שלה 16 מיליארד דולר בנכסים.

הפרשייה הסעירה את התקשורת בנורווגיה לאחר שנחשפה בסוף השבוע, והכתימה את הרקורד הנקי של סלינגסטד, המתכנן לפרוש מתפקידו כמנכ"ל הקרן לאחר 12 שנות שירות.

האירוע שבו התארח סלינגסטד בפילדלפיה לא אופייני למשרתי ציבור בסקנדינביה. תקציבו היה 3 מיליון דולר, התארחו בו 150 עשירים שקיבלו אירוח ראוותני, כולל הופעה של סטינג שעלתה מיליון דולר. בעקבות החשיפה עלו שאלות כיצד גויס טנגן להחליף את סלינגסטד.

טנגן, שבסיס הקרן שלו בלונדון, הוכרז כיורש בתפקיד בחודש שעבר, ויתחיל לעבוד בספטמבר. המבקר הראשי של הבנק המרכזי בוחן עתה את התנהלות תהליך הגיוס, כולל העובדה שטנגן מעולם לא הופיע ברשימה פומבית של מועמדים.

המבקר ביקש מהבנק המרכזי להסביר אם בחן את כל ענייניו הכספיים האישיים של טנגן וכיצד יוכל לוודא שאין ניגוד עניינים אם יורשה לו להמשיך להחזיק בנכסיו, לפי הודעה רשמית באתר הבנק מיום חמישי. כמו כן, נשאל הבנק מדוע לא דחה את הכרזת המינוי עד שבירר את כל האמור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker