ארה"ב חוקרת חשד לסחר על פי מידע פנים בשוק הנפט

נציבות הסחר בחוזים עתידיים על סחורות (CFTC) חוקרת חשד כי סוחרים השיגו מידע על האסטרטגיה של רוסיה בזמן מלחמת מחירי הנפט מול סעודיה במארס

לוגו בלומברג
בלומברג
בן ביין, מאט רובינסון
קידוח נפט ברוסיה
קידוח נפט ברוסיהצילום: בלומברג

הרשויות בארה"ב חוקרות האם סוחרים השיגו מידע פנים לגבי המשא ומתן בין רוסיה ויצרניות נפט אחרות, והרוויחו מאות מיליוני דולרים מהימורים לא חוקיים על תנודות מחירי הנפט. כך לפי גורמים שמכירים את הנושא.

נציבות הסחר בחוזים עתידיים על סחורות (CFTC) חוקרת האם האסטרטגיה של רוסיה במשא ומתן מול מדינות אחרות באופ"ק פלוס (ארגון יצואניות הנפט ויצרניות שאינן חברות בארגון) הודלפה לסוחרים לפני הזמן.

החקירה החלה לפני הנפילות החדות במחירי הנפט השבוע. שמות הסוחרים המעורבים בחקירה אינם מזוהים, אך לא מדובר באנשי ממשל ברוסיה, כך אמר הגורם. עם זאת, החברות שביצעו את ההימורים בשוק הנפט מעסיקות אנשים בעלי קשרים בקרמלין, לפי אחד הגורמים. גורם אחר אמר כי החשודים אינם מאמריקה. ה-CTFC מתמקדת בעסקות שבוצעו בחוזים על נפט טקסס מתוק בבורסת CME – בורסת הנגזרים של שיקגו – שפקעו לפני הקריסה ביום שני.

שוק הנפט נמצא בירידה מתמדת מאז מארס, על רקע מגפת הקורונה ומלחמת מחירי הנפט בין סעודיה לרוסיה. החוקרים מתמקדים בכך שהסוחרים השיגו מידע בנוגע לאסטרטגיה של רוסיה במלחמת מחירי הנפט. לנחקרים בפרשה אין עבר של סחר בנפט.

ה-CFTC נעזרת בסוכנויות אחרות בחקירה, כולל ה-FBI ומשרד המשפטים. החשש כי סוחרים ירוויחו ממידע ממחוקקים הפך לסעיף בחוק דוד-פרנק ב-2010 והפך רווח ממידע ממשלתי מודלף ללא חוקי. באחרונה ה-CFTC מתמקדת בסחר במידע פנים והקימה ב-2018 כוח משימה מיוחד למטרה זו.

לכתבה המלאה בבלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker