מנוצ'ין: ארה"ב שוקלת הלוואות חירום לחברות נפט שמתקשות לשרוד

שר האוצר של ארה"ב התראיין ב"בלומברג" ואמר כי הממשל שוקל מתן סיוע לחברות הנפט וקבלת מניות מחברות תמורת סיוע ממשלתי ■ לדבריו, שוק המשכנתאות אינו מהווה סיכון לכלכלת ארה"ב

לוגו בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר של ארה"ב סטיב מנוצ'ין
שר האוצר של ארה"ב סטיב מנוצ'יןצילום: בלומברג

סטיבן מנוצ'ין, שר האוצר של ארה"ב, אמר כי הוא שוקל הקמת תוכנית הלוואות ממשלתית לחברות נפט, שמבקשות סיוע פדרלי כדי להתמודד עם הנפילה במחירי הזהב השחור. "אחד המרכיבים שאנחנו בודקים הוא תוכנית הלוואת לתעשיית הנפט", אמר מנוצ'ין בריאיון ל"בלומברג". "אנחנו בודקים הרבה אפשרויות ועדיין לא הגענו למסקנות".

התוכנית תנוהל מהבנק הפדרלי, לפי גורם שמכיר את הנושא. בנוסף, ממשלת ארה"ב שוקלת לבקש מניות בתמורה להלוואות, וחלק מהחברות יתבקשו להקטין את ייצור הנפט, אמר הגורם.

משרד האוצר יצטרך לקבל את אישור הקונגרס להקמת קרן הלוואות שכספיה מגיעים מחבילת החילוץ למאבק בקורונה – חבילה בסך 2.2  טריליון דולר – שאושרה בחודש שעבר. חלק מחברות הנפט כבר זכאיות לקבל הלוואות במסגרת תוכנית ההלוואות של הבנק הפדרלי, אמר מנוצ'ין.

"חברות עם דירוג אשראי להשקעה יוכלו לגייס כסף בשוק ההון או דרך תוכנית ההלוואות של הבנק הפדרלי", אמר מנוצ'ין. הוא דן עם הבנקים בנוגע לארגון מחדש של חברות ללא דירוג אשראי להשקעה.

ממשל טראמפ הבטיח להציל את תעשיית הנפט האמריקאית על רקע נפילת מחירי הנפט ב-70% מתחילת השנה. דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, ביקש ממנוצ'ין ומשר האנרגיה, דן ברוייט, לעבוד יחד כדי להבטיח כי לחברות הנפט והגז תהיה גישה לתוכניות הלוואות במסגרת חבילות החילוץ.

מניות תמורת חילוץ

מנוצ'ין ידרוש מחברות הנחשבות חיוניות לביטחון הלאומי של ארה"ב, לתת מניות לממשלת ארה"ב בתמורה לסיוע שהן מבקשות בסך 17 מיליארד דולר. "שר האוצר רשאי, לפי שיקול דעתו, לקבל איגרות חוב בכירות (אג"ח שיש להן עדיפות ראשונה בפירעון, לעומת חובות אחרים שחברה מנפיקה), או כלים פיננסיים אחרים". כך נכתב בטופס בקשות ההלוואות, שאורכו 10 עמודים, ופורסם באתר האינטרנט של משרד האוצר ביום חמישי.

דרישות אלו דומות לדרישות שמוצגות בפני חברות התעופה המבקשות סיוע במסגרת חבילת החילוץ. לפי טופס בקשת ההלוואה, הדרישות של משרד האוצר מתייחסות לחברות בעלות סיווג סודי גבוה במיוחד.

"המימון הזה תוכנן כך שיענה על הצרכים של קבלנים של משרד ההגנה, ספקים מרכזיים של משרד ההגנה וחברות אחרות שנושאות מידע מסווג", אמר מנוצ'ין ל"בלומברג".   

אין תוכנית להצלת ספקיות שירותי המשכנתאות

מנוצ'ין אמר כי לארה"ב אין כרגע תוכנית בבנק הפדרלי כדי להזרים מימון לחברות העוסקות בתחום המשכנתאות שאינן בנקים. הוא אמר כי הצעדים שנקטה חברת ג'יני מאה (Ginnie Mae) – איגוד המשכנתאות הממשלתי – לצמצום החובות מול מחזיקי האג"ח יחד עם הצעדים שנקט הרגולטור האחראי על פאני מיי ופרדי מאק, יספקו נזילות לשוק. "אנחנו לא ניצור כלי בבנק הפדרלי לטיפול בנושא הזה בזמן הקרוב", אמר מנוצ'ין, "הצעדים שנקטו הרגולטורים יספקו נזילות".

בשבועות האחרונים הופעל על משרד האוצר וגורמים אחרים בממשלת ארה"ב לחץ לחלץ את ספקיות המשכנתאות, מחשש שיקרסו אם הלווים יפסיקו לשלם את התשלומים החודשיים. חברות אלו מחויבות לשלם לבעלי האג"ח גם אם הלווים מפסיקים לעשות זאת. כלכלנים חוששים כי תרחיש כזה יוביל לקריסת שוק הדיור בארה"ב. ואולם, מנוצ'ין אמר כי החברות לא מהוות סיכון מערכתי לכלכלת ארה"ב.

לכתבה המלאה בבלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker