"נפט במינוס 100 דולר? אפשרי מאוד"

הצפת השוק בנפט זול לא קרובה לסיום ובחודש הבא צפויות ירידות חדות נוספות בחוזים על נפט לקראת פקיעתו ■ ואולם ברבעון השני והשלישי של השנה עשויים המחירים לעלות, אחרי שהביקוש יעלה וההיצע יצטמצם

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה נפט בקליפורניה
שדה נפט בקליפורניהצילום: Jae C. Hong/אי־פי
ישראל פישר

הטלטלה במחירי הנפט גררה עמה את בורסות העולם לירידות בימים האחרונים והעלתה את סף החרדה של המשקיעים. ביום שני צנחו החוזים העתידיים לנפט מסוג טקסס מתוק עד למינוס 40 דולר לחבית, וגם חוזים ליוני ירדו בחדות לכ-10 דולרים לחבית. עתה, מנסים אנליסטים לבחון מתי יתאוששו המחירים.

"אנחנו מצפים שמחירי הנפט הגולמי בארה"ב ובכל העולם יהיו נתונים ללחץ בשבועות הקרובים", נכתב בתחזית היומית לאירופה של בנק UBS. "ההסכם של חברות אופ"ק (ארגון המדינות המייצאות נפט) ויצרניות נפט נוספות לקיצוץ 10% מהתפוקה ישפיע רק במאי וצפוי לבטל רק במעט את ההשפעה של ירידה של 20% בביקוש לנפט כתוצאה ממגבלות הקשורות להתפרצות הקורונה.

"בנוסף, מכיוון שהנפט עובר לאט באמצעות מכליות מהמדינות המייצרות למדינות הצורכות, קיצוצי התפוקה של מדינות אופ"ק פלוס (שכוללות גם את רוסיה; י"פ) צפויים להשפיע באופן מלא על השווקים רק מיוני והלאה". עוד חוזה הבנק כי עודף ההיצע בשוק ברבעון הנוכחי יתאזן רק ברבעון הבא, וברבעון האחרון של 2020 כבר עשוי להיווצר מחסור בשוק.

עוד חוזים בבנק כי באמצע מאי יוסרו חלק מההגבלות על ענף התעופה והביקוש לנפט יתחיל להתאושש רק במחצית השנייה של 2020. בנוסף, השבתת פעילות ייצור נפט בצפון ובדרום אמריקה תוביל לקראת סוף השנה לירידה בהיצע הנפט. בבנק חוזים כי מחירי נפט מסוג ברנט יגיעו עד סוף השנה ל-43 דולר לחבית. מחיר חבית מסוג ברנט כיום הוא פחות מ-20 דולר לחבית.

בקרדיט סוויס חוזים כי עד סוף השנה, מחיר נפט מסוג טקסס מתוק, שמשמש מדד להשוואה למחירי נפט בצפון אמריקה, יגיע בעוד שנה מהיום ל-45 דולר לחבית. "אנו עדיין רואים הגעה למלאי שיא בהמשך ברבעון השני או השלישי, ובהתאוששות המחיר ברגע שהמבוי הסתום הלוגיסטי הנוכחי יהיה מאחורינו", נכתב בתחזית עולמית ללקוחות הבנק בהתייחסות למחסור במקומות אחסון לנפט בגלל הצפת השוק.

בבנק מזהירים כי ייתכן שגם בסוף מאי יירשם תרחיש דומה לזה שהיה ביום שני ובו מחירי הנפט ירדו בחדות לטריטוריה שלילית. "השוק עדיין לא נחלץ מהצרות בהתחשב בכך שלא מספיק ברור אם חודש נוסף יוכל לפתור את הבעיה הלוגיסטית בארה"ב".

בנוסף לתחזית של קרדיט סוויס, כמה אנליסטים מזהירים מפני סערה גדולה יותר בשוק הנפט בחודש הבא. "ברור שהגענו למצב של נהיול משברים יומי בשוק", אמר לבלומברג פול סנקיי, אנליסט נפט בבנק מיזוהו שהזהיר כבר במארס שמחירים עשויים להגיע לרמה שלילית. השבוע הוא פירסם אזהרה חריפה יותר: "האם המחירים יגיעו למינוס 100 דולר בחודש הבא? אפשרי מאוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום