לוגו בלומברג
בלומברג

וירג'ין אוסטרליה היא חברת התעופה הראשונה באזור אסיה-פסיפיק שקורסת בעקבות משבר הקורונה - זאת לאחר שהתפרצות המגפה עצרה כמעט לחלוטין את הכנסות החברה בשעה שהיא מתמודדת עם נטל חוב כבד.

לחברה האוסטרלית מונו מנהלים זמניים מפירמת הייעוץ דלויט. מנהליה החדשים מתכוונים לערוך ארגון מחדש בחברה, ולחפש לה בעלים חדשים בחודשים הקרובים. יותר מ-10 גורמים כבר הביעו עניין בחברה, כך נמסר מדלויט היום (שלישי).

וירג'ין אוסטרליה מצטרפת לפלייבי, חברת טיסות הפנים הגדולה בבריטניה. האחרונה קרסה בחודש שעבר. שתי החברות הן הקורבנות הראשונים של משבר הקורונה בענף התעופה. בשבועות האחרונים, וככל הנראה גם בחודשים הקרובים, חברות התעופה בעולם צפויות לספוג הפסדים כבדים בעקבות המגבלות שהטילו ממשלות רבות על תנועת נוסעים כחלק מהמאבק במגפת הקורונה. חברות רבות כבר נאלצו לבקש סיוע ממשלתי.

וירג'ין אוסטרליה, שכבר פיטרה 80% מ-10,000 העובדים שלה, תמשיך להפעיל טיסות ספורות עבור עובדים חיוניים, טיסות מטען והשבת אזרחים אוסטרלים לארצם. תוכנית הנוסע המתמיד של החברה, הנחשבת לחברה נפרדת, ולא הועברה לניהול המנהלים הזמניים.

ווהן סטרוברידג', אחד מארבעת המנהלים הזמניים מדלויט, אמר שגורל החברה יתברר רק בעוד חודשיים או שלושה. כמו כן, לדבריו, לא מתוכננים שינויים נוספים בפעילות החברה או פיטורים של עובדים נוספים.

"באופן כללי, מקבלים את התוצאה הטובה ביותר כשמוכרים את החברה כמכלול, וזו ללא ספק הגישה המועדפת", אמר סטרוברידג' היום לעיתונאים. "עדיין קיימים גורמים מתוחכמים שיכולים להיות חלק מהארגון מחדש".

גורלה של וירג'ין אוסטרליה, שהחובות שלה הגיעו בסוף 2019 ל-5 מיליארד דולר אוסטרלי (3.2 מיליארד דולר אמריקאי), תלוי על בלימה לאחר שהפסיקה כמעט לחלוטין את פעילותה בשל התפרצות הקורונה ואחרי שבקשת חילוץ שלה מממשלת אוסטרליה סורבה. החברה ביקשה מהמדינה הלוואה של 1.4 מיליארד דולר שניתן יהיה להמיר למניות, כדי שתוכל לצלוח את המשבר.

ממשלת אוסטרליה קראה לבעלי המניות בחברה להזרים כסף לקופתה. אתמול סורבה הבקשה האחרונה של החברה להלוואה של 200 מיליון דולר אוסטרלי, כך אמר מנכ"ל החברה, פול סקורה.

וירג'ין אוסטרליה היא ניסוי ייחודי בשוק התעופה, זאת משום שהיא מוחזקת כמעט לחלוטין בידי חברות תעופה זרות: סינגפור אירליינס, אתיחד, HNA וננשאן. כל אחת מהן מחזיקה ב-20% מהחברה, והמיליארדר הבריטי ריצ'רד ברנסון, העומד בראש קבוצת וירג'ין, מחזיק ב-10% הנותרים. סינגפור איירליינס ו-HNA סירבו להגיב. לא ניתן היה להשיג את תגובת אתיחד וננשאן.

אתמול כתב ברנסון לעובדי וירג'ין כי חברות התעופה שלו בבריטניה ובאוסטרליה לא ישרדו את המשבר ללא סיוע מהמדינה. במכתב ששלח לעובדים הוא סיפר כי הוא עושה את כל שביכולתו כדי לשמור על הפעילות של וירג'ין אטלנטיק הבריטית, אבל הוא זקוק לתמיכת ממשלת בריטניה כדי לצלוח את הסערה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker