משק כנפי הקורונה: כך השבתת הטיסות פוגעת באספקת הזהב

יצרניות זהב מסתמכות בדרך כלל על שירותי תעופה סדירים לשילוח זהב ממכרות למפעלי זיקוק ■ מפיקת הזהב הגדולה בעולם, ניומונט, עלולה להיאלץ להטיס זהב גולמי 16 אלף ק"מ כדי למצוא מפעל למיצוי המתכת היקרה ויציקתה למטילים או מטבעות

בלומברג
דיויד סטרינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטילי זהב בכספתצילום: Mike Groll/אי־פי
בלומברג
דיויד סטרינגר

קורבן מפתיע של השבתת הטיסות המסחריות ברחבי העולם עקב מגבלות שהוטלו על רקע מגפת וירוס הקורונה: חברות כריית זהב שמבקשות לשלוח את המתכות היקרות למפעלי זיקוק.

יצרניות הזהב בדרך כלל מסתמכות על שירותי תעופה סדירים כדי לשנע זהב גולמי ממכרות נידחים למפעלים מיוחדים למיצוי המתכות היקרות ויציקתן למטילים או מטבעות.

שינוע הזהב נפגע בעקבות קרקוע רוב המטוסים בעולם, כולל כשני שליש מצי מטוסי הנוסעים, לפי ספקית נתוני מגזר התעופה סיריום.

"המקום שבו נדרשת מאתנו יותר עבודה הוא שילוח המתכת לשוק", אמר טום פאלמר, מנכ"ל ניומונט מיינינג, מפיקת הזהב הגדולה בתבל. "בדרך כלל הזהב הגולמי משוגר בטיסות מסחריות, כך שהעניין הוא למצוא נתיבים חלופיים כדי לשלוח אותו למפעלי זיקוק ברחבי העולם".

ניומונט מתחרה על מקומות למשלוחים שלה במספר קטן של טיסות מסחריות שעדיין נותרו, אמר פאלמר בראיון ביום חמישי. "מקום נוסף בו יש לנו עבודה לעשות הוא לזהות איך נוכל לשכור מטוסים - איך נעבוד עם כמה חברות נוספות כדי לחלוק את המעמסה".

מכרה זהב בנוואדה, ארה"בצילום: REUTERS

השבתת מגזר התעופה מקשה על שינוע זהב מכל הסוגים, אמר אסטרטג השווקים הראשי של המועצה העולמית לזהב (World Gold Council), ג'ון ריד, בחודש שעבר. קשיים בשינוע מתכות בין מרכזי מסחר, והתיאום בין שווקים אלו לכספות ומפעלי זיקוק השפיע על המחירים, והרחיב את המרווח בין מחירי החוזים העתידיים בניו יורק לבין מחירי החוזים למסירה מיידית (ספוט) בלונדון.

ניומונט האמריקאית, המפיקה יותר מ-6 מיליון אונקיות זהב מדי שנה, סובלת גם משיבושים בפעילותם של מפעלי זיקוק, כולל סגירתם מוקדם יותר החודש בשווייץ. לחברה יש הסכם עם חברת פרת מינט האוסטרלית לפיו האחרונה תסכים לקבל לזיקוק מתכות ממכרות שעמם אינה עובדת בדרך כלל, כולל מכרות הזהב מריאן בסורינאם, הנמצאים במרחק של כ-16 אלף ק"מ, לפי פאלמר.

"כעת יש לנו אפשרות, אם נזדקק לה, לשלוח זהב גולמי שלנו מפרו, או סורינאם או גאנה, לזיקוק אצל פרת מינט, במקום לארה"ב או אירופה", אמר. "צריך לחשוב על זה לעומק".

החברה השביתה חלק מפעילותה בקנדה, ארגנטינה, מקסיקו ופרו עקב מגבלות שהוטלו בשל מגפת הקורונה, ועובדת בתיאום עם ספקיות כמו קטרפילר או יצרנית החומרי נפץ אוריקה כדי למזער את העיכובים בשרשרת האספקה.

הכתבה של דיויד סטרינגר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker