בדרך לעקוף את הראנד: הלירה הטורקית מצטרפת למטבעות עם הביצועים הגרועים ביותר

"הלירה היא הראנד החדש" - והסוחרים מתחילים לתמחר הבדלים בסיכונים ■ הפרמיה על הראנד אמנם נסוגה משיא של 6.13% שאליו טיפסה בתחילת החודש, אולם הפרמיה על הלירה גדלה ב-0.8% באותה התקופה - איתות על כך שהסיכון להתחזקות הדולר מול הלירה גובר

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן
נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואןצילום: /אי־פי
לוגו בלומברג
בלומברג

הלירה הטורקית עשויה בקרוב לקרוא תגר על מעמד הראנד הדרום אפריקאי בתור המטבע בעל הביצועים הגרועים ביותר השנה בשווקים המתעוררים.

הפסימיות של הסוחרים אודות הלירה ביחס לראנד נמצאת ברמתה הגבוהה ביותר מזה 10 חודשים, לפי עלות הגידור נגד היחלשות המטבעות באמצעות אופציות מכר (Put). הפרמיה של החוזים למכירת המטבע הדרום אפריקאי בחודש הקרוב על החוזים לקנייה שלו נמצאת היום (חמישי) ברמה של 5.36%, לעומת 9.12% עבור הלירה.

הפרמיה על הראנד אמנם נסוגה משיא של 6.13% שאליו טיפסה ב-6 באפריל, אולם הפרמיה על הלירה גדלה ב-0.8% באותה התקופה, איתות על כך שהסיכון להתחזקות הדולר מול הלירה גובר.

לירה טורקיתצילום: Murad Sezer/רויטרס

הראנד נפל ב-25% מול הדולר השנה, לעומת ירידה של 14% של הלירה. המטבע של דרום אפריקה נפגע עקב הורדת דירוג האשראי של המדינה לדרגת "זבל", נפילת מחירי הסחורות והתפשטות נגיף הקורונה. בעוד שהבנקים הממשלתיים של טורקיה מוכרים מיליארדי דולרים כדי לתמוך בשער הלירה, הרשויות בדרום אפריקה אינן מתערבות בשוק המט"ח.

אולם התחמושת של טורקיה כדי להגן על הלירה עלולה לאזול, מכיוון שפדיונות של אג"ח דולריות בחודשים הקרובים יחלישו את המטבע - כך טוען לואיס קוסטה, ראש אסטרטגיה מרכז ומזרח אירופה, המזרח התיכון ואפריקה (CEEMEA) בסיטיגרופ גלובל מרקטס בלונדון.

"אנחנו מאמינים שהשווקים אומדים כעת בצורה נכונה את ההבדל בין הסיכונים לראנד וללירה", כתב קוסטה בדו"ח ללקוחות. "תזרימי הלירה עוד יצטרכו להדביק פערים, ואולי ידחפו את שער הדולר-לירה גבוה יותר בטווח הבינוני, רמז לכך שהלירה היא הראנד החדש".

הכתבה של קולין גוקו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker