קליפורניה תחלק 500 דולר לכל מהגר בלתי חוקי שנפגע מהמשבר

מושל המדינה הודה למהגרים הבלתי חוקיים, שמהווים 10% מכח העבודה, על כך שהם ממשיכים לספק את צרכי האזרחים למרות אימת הגירוש ■ המהלך נתקל בהתנגדות מצד המפלגה הרפובליקאית

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש הולך ליד אולם קולנוע בלוס אנג'לס
איש הולך ליד אולם קולנוע בלוס אנג'לסצילום: AFP

קליפורניה תחלק מענקי מזומן למהגרים שחיים במדינה באופן לא חוקי ונפגעו ממשבר הקורונה. המדינה תציע 500 דולר לכל אחד מ-150 אלף המהגרים הבלתי חוקיים המבוגרים שנפגעו במשבר הנוכחי, אך לא זכו לסיוע במסגרת חבילת התמריצים בשווי 2 טריליון דולר שאישר הקונגרס.

אמריקאים רבים כבר החלו לקבל השבוע צ'קים על סך 1,200 דולר מהממשלה הפדרלית, כשחלק מהמובטלים מקבלים בנוסף דמי אבטלה של 600 דולר בשבוע מהממשלות המקומיות. עם זאת, אלו שחיים במדינה באופן בלתי חוקי אינם זכאים לשום הטבה. מושל קליפורניה גאווין ניוסום החליט לפעול בנושא, והודיע אתמול כי ישקיע 75 מיליון דולר מכספי משלם המסים בקרן חילוץ למהגרים בלתי חוקיים.

"אנחנו מביעים תודה ענקית לאנשים שנתונים תחת אימת גירוש מהמדינה ועדיין מספקים את הצרכים הבסיסיים של עשרות מיליוני אנשים בקליפורניה", אמר ניוסום, וציין כי המהגרים הבלתי חוקיים מהווים 10% מכח העבודה במדינה, וכי בשנה שעברה הם שילמו מסים בגובה של 2.5 מיליארד דולר.  

מושל קליפורניה, גאווין ניוסום
מושל קליפורניה, גאווין ניוסוםצילום: Rich Pedroncelli/אי־פי

המהלך של ניוסום נתקל בהתנגדות מצד חברת הסנאט הרפובליקאית בקליפורניה, שאנון גרוב, שאמרה שאת הכסף צריך להעביר במקום לבנקי מזון, ציוד לסטודנטים ולממשלות מקומיות. "במקום לענות על הצרכים הבוערים הלו, ניוסום בחר באופן לא אחראי ללכת בדרך שמאלית ולהבטיח באופן חד צדדי 125 מיליון דולר למהגרים בלתי חוקיים", היא אמרה.

בקליפורניה חיים כ-2.2 מיליון מהגרים בלתי חוקיים – יותר מבכל מדינה אחרת בארה"ב, לפי מכון המחקר Pew. הממשלה לא תחליט בעצמה מי יקבל את הכסף, אלא תעביר את הסכום לארגונים ללא מטרות רווח שימצאו את הנמנעים מתאימים. תומכי ההחלטה אומרים שזוהי הדרך היחידה להבטיח שהתוכנית אכן תעבוד, שכן סביר שהמהגרים לא יפנו ישירות לממשלה מחשש לגירוש.

בישראל, המהגרים הבלתי חוקיים אינם זוכים לסיוע מהמדינה. היום פורסם ב"הארץ" כי הממשלה גיבשה מתווה שיאפשר למבקשי מקלט שאיבדו את עבודתם למשוך כסף מקרן הפיקדון שלהם - אך רק עד 2,700 ש"ח בחודש, ועם התחייבות להחזרת הכסף עד ינואר הקרוב.

על פי חוק "קרן הפיקדון", לקרן מועברים 20% מהשכר החודשי של מבקשי המקלט וכן פיצויי פיטורים וזכויות סוציאליות נוספות, בגובה 16% נוספים - שאותם יוכלו לקבל רק אם יעזבו את ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker