הסיגריות האלקטרוניות ניסו להשתלט על העולם - בינתיים הן נכשלות

ג'ול דחתה את ההשקה בהולנד וזנחה את ישראל ■ בדרום קוריאה, מספר לקוחות ג'ול צנח לאחר שהממשלה פירסמה אזהרות בריאות, והחברה צימצמה את ההפצה שלה

ניו יורק טיימס
שילה קפלן, אנדרו ג'ייקובס וצ'ו סאנג הון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיגריות אלקטרוניות
סיגריות אלקטרוניותצילום: Steven Senne/אי־פי

בינואר 2019, יו"ר אלטריה הווארד וילארד השלישי טס לעמק הסיליקון לפגישה עם בכירים בג'ול לאבס, שאך לא מכבר חתמה על עסקה עם ענקית הטבק, שתשלם 13 מיליארד דולר בעבור נתח של 35% בחברת הסיגריות האלקטרוניות. לאור הזעם הציבורי הגובר על החלק של ג'ול במגפה של בני נוער שמשתמשים בסיגריות אלקטרוניות, התווה יו"ר אלטריה את החזון שלו לחברה שתמשיך לשגשג.

"אני מאמין שבעוד חמש שנים, 50% מההכנסה של ג'ול תהיה בינלאומית", הוא אמר. עם זאת המציאות טפחה על פניו. ג'ול נזרקה מהשוק בסין בסתיו האחרון לאחר ארבעה ימים בלבד. החברה נאלצה לזנוח תוכניות לחדירה לשוק ההודי לאחר שהממשלה ההודית אסרה על השימוש בסיגריות אלקטרוניות.

גם תאילנד, סינגפור, קמבודיה ולאוס סגרו את הדלת בפני החברה. בפיליפינים, הנשיא רודריגו דוטרטה הורה על מאסר של כל מי שנתפס מעשן סיגריות אלקטרוניות מחוץ לאזורים מוגדרים.

ג'ול דחתה את ההשקה בהולנד וזנחה את ישראל. בדרום קוריאה, מספר לקוחות ג'ול צנח לאחר שהממשלה פירסמה אזהרות בריאות, והחברה צימצמה את ההפצה שלה.

אפילו אינדונזיה, שבה אין הגבלות על אידוי ושיעור המעשנים בה הוא הגבוה בעולם, לא הצליחה לג'ול. בחודש שעבר, החברה הודיעה כי תפסיק לשלוח את המוצר שלה ואת מחסניות הניקוטין למדינה.

דרום קוריאה

דרום קוריאה נראתה מבטיחה במיוחד בעבור ג'ול. אומה עשירה עם 51 מיליון איש, שאזרחיה הם צרכנים אדוקים של טכנולוגיה חדשה, בעיקר מוצרים מהמערב, ויותר משליש מהגברים מעשנים סיגריות.

סיגריות אלקטרוניות של ג'ולצילום: עופר וקנין

המוצרים של ג'ול נהנו מכמה חודשים של צמיחה מהירה לאחר ההשקה בדרום קוריאה במאי האחרון, וג'ול נהפכה שם לאחד ממותגי האידוי המובילים.

אך החברה נתקלה מהר מאוד בהתנגדות. מס קיים על כל מוצרי הסיגריות האלקטרוניות - בסך המס שמוטל על סיגריות - הפך את ג'ול ליקרה לצרכנים רבים. החוק בדרום קוריאה מגביל את כמות הניקוטין בסיגריות האלקטרוניות, כך שנרתיקי ג'ול היו צריכים לכלול פחות ניקוטין והמכירות נפלו.

הבעיות של ג'ול התרבו באוקטובר לאחר שבכירי בריאות בדרום קוריאה הנפיקו אזהרה קודרת לגבי הסיגריות האלקטרוניות ואמרו שהן מציבות סכנה רצינית לריאות. חודש לאחר מכן, צבא דרום קוריאה אסר על השימוש בסיגריות האלה בכל מתקני הצבא. בדצמבר, רשויות הבריאות במדינה הכריזו על תוצאות ניסוי של מספר מוצרי אידוי, כולל של ג'ול, ואמרו שחלק מהם הכילו אצטט ויטמין אי, שנשקשר למחלת הריאות. ג'ול אומרת שאינה משתמשת בחומר.

רשתות הקמעונות הגדולות בדרום קוריאה הסירו כמה טעמים של נוזלי אידוי של ג'ול מהמדפים, וחנויות קטנות הלכו בעקבותיהן. אזרחים רבים פנו נגד הסיגריות האלקטרוניות.

המכירות של נוזלי סיגריות אלקטרוניות בדרום קוריאה נפלו ב-90% ברבעון הרביעי בשנה שעברה.

הודו

לפני שנתיים, ג'ול תפשה את הודו בשוק הפוטנציאלי הרווחי ביותר שלה. במדינה יש 106 מיליון מבוגרים מעשנים ולועסי טבק, ומעמד ביניים גדל. בהודו יש גם את אוכלסויית הצעירים בגילי 24-15 הגדולה בעולם.

נערה מעשנת סיגריה אלקטרוניתצילום: Steven Senne/אי־פי

המוצרים והמחסניות של ג'ול החלו לזלוג לשוק ההודי בסוף 2017, אך החברה תיכננה את ההשקה לסתיו 2019. המוצרים שלה נמצאו בחנויות בערים כמו דלהי, מומביי ובנגלור ובאתרים מסחריים.

עם זאת, הסוף הגיע מהר. בנובמבר, ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי חתם על חוק חדש שאוסר ייצור ומכירה של סיגריות אלקטרוניות. ג'ול ניסתה לתבוע אך ויתרה על כך לאחר מכן.

הפיליפינים

ג'ול החלה ליצא את מוצריה לפיליפינים באביב האחרון. במדינה היו 16 מיליון מעשנים, מתוכם רק 225 אלף מעשני סיגריות אלקטרוניות. אך בנובמבר, הנשיא דוטרטה שיחרר את זעמו על הסיגריות האלקטרוניות, והתחייב לאסור אותן. הוא הורה למשטרה לעצור את כל מי שנתפס מעשן אותן במרחב הציבורי.

חודשיים לאחר מכן, הוא הוציא צו נשיאותי שאיפשר את עישון הסיגריות האלקטרוניות רק במקומות מוגדרים, הגביל באופן חמור את הפרסום של הסיגריות ואסר על מי שמתחת לגיל 21 לרכוש או להשתמש במוצרים האלה. יותר מאלפיים חנויות אידוי נסגרו בבירה בחודשים האחרונים על פי המשטרה ועבר חוק חדש בשם "חוק החטא", שמוסיף דולר שלם למחיר של רבים ממוצרי האידוי.

אינדונזיה

עם 57 מיליון מעשנים והיעדר רגולציות, אינדונזיה סיפקה הזדמנות עצומה לג'ול כשהחלה למכור שם את מוצריה בקיץ. החברה פתחה חנויות של מוצריה ומחסניות ניקוטין בטעמים בקניונים יוקרתיים, כמו גם מסע פרסום בבתי הקולנוע. היא עיצבה למוצרים תדמית צעירה ומגניבה שטופחה בארה"ב והגיע לאינדונזיה דרך הרשתות החברתיות.

למרות שהפסיקה ליצא לאינדונזיה בפברואר, יש החוששים כי המכירות של מוצרי ג'ול יעברו לרשת, שם מתקיים שוק משגשג לרכישת מחסניות מוברחות של ג'ול.

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker