"כאוס מוחלט": עסקים קטנים בארה"ב מבקשים סיוע ולא מקבלים תשובה

ממשלת ארה"ב הכריזה על קרן הלוואות לעסקים קטנים עם תקציב של 349 מיליארד דולר ■ מאות אלפים הגישו בקשת סיוע, אך רק מעטים זכו לראות את הכסף

אי-פי
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוכר בחנות ירקות בברוקלין, ניו יורק
מוכר בחנות ירקות בברוקלין, ניו יורקצילום: AFP

עסקים קטנים בארה"ב, שקיוו לקבל סיוע ממשלתי מהיר כדי שיוכלו לשרוד את משבר הקורונה, עדיין לא קיבלו מימון והם נלחמים במינוס, בבנקים הדואגים ובמערכות מחשוב קורסות. אלפי בעלי עסקים שהגישו בקשה לקבלת הלוואות סיוע במסגרת תוכנית החילוץ הממשלתית ממתינים לכסף זה השבוע השני.

בנוסף, אלפי עסקים קטנים שהגישו בקשת סיוע דרך הקרן הממשלתית למצבי חירום ממתינים אפילו זמן רוב יותר – מאמצע מארס. מעטים קיבלו מימון, אבל שורה של בעיות שהערימו קרנות החילוץ והבנקים גורמת לעסקים לחשוש שמא לא יצליחו לשרוד את המשבר. בעלי העסקים נאלצו לסגור את החנויות בגלל הוראות הריחוק החברתי או בגלל שלקוחות עצרו את ההוצאות שלהם.

ביטול אירועים כמו חתונות ומסיבות אילצו את לסלי נילסון, בעלת שירות קייטרינג, לפטר מחצית מעשרת העובדים שלה, אבל המטבח שלה עדיין עובד ובו מכינים העובדים שנותרו 500 ארוחות בכל יום לעובדי שירותי הבריאות בניו יורק.

"אם לא אקבל את הכסף, אני לא יודעת אם אוכל לשלם להם על השבועיים שחלפו", אמרה. היא הגישה בקשה להלוואה במסגרת קרן הגנת ההכנסות לעסקים שתקציבה מגיע ל-349 מיליארד דולר. היא גם מקווה שתוכל להחזיר לעבודה את צוות המנהלה בחברה שלה.

כששר האוצר של ארה"ב, סטיבן מנוצ'ין, הכריז על תוכנית הסיוע לעסקים קטנים, הוא עורר בקרב בעלי העסקים תקוות לקבלת מימון מיידי. הוא אמר כי חברות יוכלו לקבל את הסיוע באותו יום שבו יגישו את הבקשה.

רחוב ראשי באל פאסו, בגבול ארה"ב-מקסיקו, היוםצילום: AFP

אבל התחזיות של מנוצ'ין לא הביאו החשבון תקלות טכניות, ובהם תקלה במערכת העברת התשלומים. בנוסף, הוא לא העריך את הקשיים של הבנקים לעבד את שטף הבקשות שהוגשו.

מאז 3 באפריל, מועד תחילת התוכנית, אושרו על ידי קרן החילוץ יותר מ-791 אלף בקשות. ב-2019 עיבדה קרן החילוץ לעסקים קטנים פחות מ-60 אלף בקשות.

צונאמי של בקשות

בבנקים אומרים כי הם צפו צונאמי של בקשות, אבל גם הם לא העריכו עד כמה גבוה יהיה מספרן. בנק הנטינגטון, הבנק הגדול ביותר שמטפל בבקשות הסיוע במסגרת הקרן, קיבל בשבוע הראשון להשקת התוכנית 16 אלף בקשות. בכל 2019 הוא קיבל 36 אלף בקשות. וושינגטון טראסט, הבנק הקטן יותר, קיבל 1,900 בקשות בשבוע הראשון, פי 20 ממספר הבקשות שבהם טיפל ב-2019.

"זה כאוס מוחלט, ואפילו לא הגענו לשלב שבו התוכנית פועלת לחלוטין", אמר ג'ק הית', נשיא וושינגטון טראסט. הוא אמר כי הבנק עוד אמור לטפל ב-600 בקשות נוספות שהוגשו.

כמה בנקים מנסים לצנן את הציפיות של בעלי העסקים. כשרוברט בנץ הגיש ביום שני שעבר בקשת סיוע לבנק TD, נאמר לו שהוא יקבל תשובה מהבנק בתוך שלושה עד חמישה ימים. בנץ, הבעלים של חברת שיווק דיגיטלי מפנסילווניה, קיבל בהמשך מייל מהבנק שבו נכתב כי הבקשה טופלה.

חנות סגורה בעקבות הקורונה בקווינס, ניו יורקצילום: בלומברג

אבל הדרישות של הבנקים מתסכלות בעלי עסקים. בנקים רבים דורשים ממגישי הבקשות לנהל יחסים עסקיים עם הבנק, כמו חשבון עו"ש, כרטיס אשראי או הלוואות. וכך, הם נאלצו לחפש בנק אחר שדרכו יוכלו להגיש את בקשת הסיוע.

בנוסף לאטיות של הבנקים בעיבוד הבקשות, התגלו בעיות נוספות במערכת התשלומים של הקרן. לפי גורמים בקבוצת הלובינג של הבנקים, נדרשת יותר משעה כדי להזין כל בקשה למערכת של הקרן.

"המערכות האלה לא בנויות לנפח תנועה מסיבי", אמרה קארן קריגן, נשיאת מועצת העסקים בקטנים בארה"ב. בנוסף, לא כל הבנקים יכולים לקבל גישה למערכת כדי להגיש את הבקשות.

בעלי עסקים רבים שהגישו בקשת סיוע באמצעות הקרן להענקת הלוואות בזמן אסון, ממתינים עדיין לכספם. מערכת הסיוע הושקה באמצע מארס, אך המערכת שודרגה ב-29 במארס, ובעלי עסקים רבים שהגישו כבר בקשה נאלצו לעשות זאת שוב – מבלי שידעו על כך.

"אנחנו שומעים מחברים רבים שהתהליך מבלבל מאוד", אמרה מולי דיי, דוברת איגוד העסקים הקטנים הלאומי בארה"ב.

דיוויד בוסקר הגיש בקשה לקרן למקרי אסון ב-21 במארס, ולא קיבל תשובה. כשנכנס לאתר הקרן בשבוע הראשון של אפריל, הוא גילה כי עליו להגיש את הבקשה מחדש. בוסקר, בעלים של מכוני כושר בסנט לואיס, נאלץ לסגור אותם, ומסר כי הגיש מחדש את הבקשה עם ציפיות נמוכות. "אני לא מופתע, אבל זה עדיין מתסכל", אמר.

בינתיים, בבריטניה דיווחה הממשלה כי הועברו כבר מיליארד ליש"ט לעסקים קטנים במדינה שהגישו בקשת סיוע. עד כה, יותר מ-100 אלף עסקים קטנים בממלכה קיבלו סיוע. במסגרת התוכנית הבריטית, יכולים עסקים קטנים לקבל תשלום של 10,000 ליש"ט בעוד קמעונאים ועסקים בתחום האירוח יכולים לקבל סיוע של 25 אלף ליש"ט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker