הקורונה מאיימת להשמיד את "אחד ההישגים האנושיים הגדולים של ימינו"

בעשר השנים האחרונות נרשמה ירידה חדה בעוני הקיצוני ברחבי העולם, ומומחים טוענים כי מבחינה זו מצבנו מעולם לא היה טוב יותר ■ כעת מאיים המשבר הכלכלי העמוק להחזיר מדינות מתפתחות 30 שנה אחורה

קורין דגני
קורין דגני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תורים למרכולים בדרום אפריקה
תורים למרכולים בדרום אפריקהצילום: ROGAN WARD/רויטרס

בכל העולם ישלמו את המחיר על התפשטות הקורונה ועל הצעדים שננקטים לבלימתה, אבל כמו תמיד, יהיו כאלה שישלמו מחיר כבד יותר. כחצי מיליארד איש בעולם צפויים להידרדר לעוני קיצוני – לפי מחקר חדש של UNU (United Nations University), מכון מחקר השייך לאו"ם. זו פעם ראשונה מאז שנות ה-90 שתירשם עלייה בעוני הקיצוני, ובחלק מהמדינות המתפתחות המצב עלול לחזור להיות כפי שהיה לפני 30 שנה. 

רק בסוף פברואר כתבו חוקרים במכון ברוקינגס כי לאחר עשור מוצלח בהקטנת העוני הקיצוני, אין ספק שאוכלוסיית העולם אמידה יותר מכל רגע אחר בהיסטוריה האנושית. דברים דומים השמיע ג'ים יונג קים, נשיא הבנק העולמי (שפרש ב-2019) לפני כשנה וחצי: "במהלך 25 השנים האחרונות, יותר ממיליארד בני אדם חילצו את עצמם מעוני קיצוני ושיעור העוני הגלובלי נמוך יותר מכל תקופה מתועדת בהיסטוריה. זהו אחד ההישגים האנושיים הגדולים של ימינו". כעת, ההישגים האלה עלולים לרדת לטמיון.

כיום, כ-600 מיליון איש חיים בעוני קיצוני. זאת לעומת 736 מיליון איש ב-2015 (כ-10% מהאוכלוסייה) לפי נתוני הבנק העולמי, ו-804 מיליון (11% מהאוכלוסייה) ב-2013.  

שכונת עוני בריו דה ז'ניירו, ברזילצילום: RICARDO MORAES/רויטרס

עם זאת, למרות ההישגים האלה, בשנתיים האחרונות הביעו ארגונים גלובליים העוסקים בעוני דאגה כי הירידה במספר העניים האטה משמעותית, וכי יש לחשוב על דרכים חדשות כדי לשמר אותה. כמו כן, בשנים האחרונות אמנם נרשמה ירידה חדה במספר העניים בהודו – 87 מיליון איש ב-2018, לעומת כ-125 מיליון כשנתיים וחצי קודם לכן – אבל עלה מספרם של החיים בעוני קיצוני באפריקה.

בראש רשימת המדינות המדאיגות נמצאת ניגריה, מדינה ענקית של 200 מיליון איש, מתוכם כ-96 מיליון – 48% - חיים בעוני קיצוני, כלומר עם הכנסה יומית של עד 1.90 דולרים. בממוצע, מדי דקה מתווספים ארבעה אנשים נוספים במדינה לסטטיסטיקה הזאת, שעדיין אינה מעודכנת לתקופת הקורונה.

"תוצאה הרסנית"

בדו"ח של UNU החוקרים השתמשו בנתונים של הבנק העולמי ומדדו את ההשלכות של ירידה בהוצאת כסף בכלכלות עם שלוש רמות שונות של עוני: שכר יומי של עד 1.90 דולרים, 3.20 דולרים ו-5.50 דולרים. תוצאות המחקר מראות כי אפילו אם הצריכה תתכווץ רק ב-5%, היא תוביל לעלייה משמעותית בעוני בעקבות ירידה בהכנסה.

"התוצאה תהיה הרסנית", אמר ל"גרדיאן" אחד ממחברי הדו"ח, הכלכלן אנדי סאמנר מקינגס קולג' בלונדון. "יהיה צונאמי של עוני". אחת הסיבות לפרסום הדו"ח היא להאיץ בממשלות העולם להבין את חומרת המצב, ולנקוט צעדים בשיתוף פעולה גלובלי.

חייל בדרום אפריקהצילום: SIPHIWE SIBEKO/רויטרס

סאמנר אומר כי דרושה נקיטת צעדי חירום ליצירת רשתות ביטחון שירככו את המכה של ירידה בהכנסות, בנוסף, יצירת מדיניות שתוודא כי אנשים שהידרדרו לעוני לא יישארו בו לאורך זמן. "לא נוכל להמתין עכשיו 30 שנה כדי לחזור למקום שבו היינו", הוא אומר. "דרושות תוכניות נועזות למדי של חלוקה מחודשת של העושר".

המדינות המתפתחות יסבלו מהמצב בין השאר בגלל הכלכלה הלא פורמלית הנרחבת בהן (כלכלה לא מדווחת, כמו מוכרים בצדי הדרכים), שבה אנשים רבים המשיכו לעבוד למרות הסגר, או אולצו לחזור לכפרים שלהם, בהודו למשל, שם יש להם פחות משאבים ודרכים להתפרנס. 

החוקרים של UNU בדקו מה יהיו ההשלכות על העוני במקרה שהצריכה תתכווץ ב-5%, ב-10% וב-20%. את ההשלכות ירגישו בצורה הקשה ביותר בדרום אסיה ובמדינות אפריקה שמדרום לסהרה, שם יהיו 80% מהעניים החדשים, במקרה שהצריכה תתכווץ ב-10%, לפי חישוב הכנסה יומית של 1.90 דולרים. 

עם זאת, אם חישוב העוני הקיצוני יהיה לפי סף של 5.50 דולרים ליום (לפי ההגדרה של הבנק העולמי), 40% מהעניים החדשים צפויים להיות במזרח אסיה.

חצי מיליארד איש צפויים להידרדר לעוני

אוקספם, ארגון גג המאגד 19 גופים שונים העוסקים בעוני, התריע אתמול (ה') כי חצי מיליארד איש צפויים להידרדר לעוני בעקבות התפשטות הקורונה. לדבריו, ייפגעו במיוחד מדינות אפריקה שמדרום לסהרה, צפון אפריקה והמזרח התיכון.

דייגים בניגריהצילום: AFP

דו"ח של הארגון, שפורסם לפני פסגת G20 (וירטואלית) שתתקיים בשבוע הבא, קובע כי עד שהמגפה תסתיים, כמחצית מ-7.8 מיליארד האנשים בעולם עלולים לחיות בעוני. בפסגה בשבוע הבא, שתכלול גם את קרן המטבע העולמית והבנק העולמי, ידונו בתוכניות סיוע למדינות העניות בעולם והאם להגדיל את הסכומים הנגישים לקרן המטבע לטיפול בנושא.

אוקספם קורא לגיבוש חבילת חילוץ שתאפשר למדינות עניות לתת כסף מזומן למי שאיבד את ההכנסה ולסייע לעסקים קטנים באופן מיידי. המימון יגיע מנקיטת צעדים כמו ביטול תשלומי החובות של מדינות מתפתחות – שמגיעים לטריליון דולר, והקמת קרן בניהול קרן המטבע העולמית בהיקף דומה.  

"עבור מיליוני העובדים במדינות העניות שכבר נאבקו על פרנסתם, בין אם בהסעת ריקשות, איסוף עלי תה או תפירת בגדים, אין רשתות ביטחון כמו ימי מחלה או עזרה ממשלתית", אומרים בארגון. "את האתגר הענקי הזה נוכל לצלוח אם נשתף פעולה. פסגת G20 בשבוע הבא היא הזדמנות חשובה למנהיגי העולם לגבש חבילת חילוץ משותפת כדי להגן על האנשים הפגיעים ביותר". 

לפי נתוני worldpoverty:

  • כ-16% מהעוני הקיצוני בעולם מרוכז בניגריה
  • כ-10.5% מהעוני הקיצוני בעולם מרוכז ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו
  • כ-5.5% מהעוני הקיצוני בעולם מרוכז בהודו
  • 0.5% מהעוני הקיצוני מרוכז בסין
  • 0.5% מהעוני הקיצוני מרוכז בארה"ב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker