סיוע של 2.3 טריליון דולר: הפד נחלץ לעזרת עסקים קטנים ורשויות מקומיות בארה"ב

יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל: "תפקידנו לספק עזרה ויציבות רבים ככל הניתן" ■ הבנק המרכזי יתחיל לרכוש אג"ח של חברות בסיכון גבוה - המכונות אג"ח זבל

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'רום פאואל ודונלד טראמפצילום: Carlos Barria/רויטרס
סוכנויות הידיעות

הבנק הפדרלי הודיע היום (ה') על סדרה של צעדים נרחבים שיזרימו סיוע נוסף של עד 2.3 טריליון דולר במהלך מגפת וירוס הקורונה, כולל השקת תוכניות סיוע לעסקים קטנים ובינוניים וכן לרשויות מקומיות ולמדינות בארה"ב.

"בראש סדר העדיפויות של ארצנו צריך לעמוד המענה למשבר בריאות הציבור הנוכחי, לספק טיפול לחולים ולהגביל את המשך התפשטות הנגיף", אמר יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל בהודעה. "תפקידו של הפד הוא לספק עזרה ויציבות רבים ככל הניתן במהלך תקופה של פעילות כלכלית מוגבלת. הצעדים שבהם נקטנו היום יסייעו להבטיח כי ההתאוששות שתגיע בסופו של דבר תהיה איתנה ככל הניתן".

חבילות התמריצים: המדינות הכי נדיבות ומה אפשר ללמוד מהן

הבנק המרכזי הכריז כי יתחיל לרכוש אג"ח של חברות בסיכון גבוה - המכונות אג"ח זבל. הרכישה לא תיעשה ישירות בשוק האג"ח המשני, שבו הן נסחרות, אלא על ידי רכישת יחידות של קרנות סל (ETF) שבבעלותן אג"ח כאלה והן עוקבות אחר ביצועי השוק. הרכישה תכלול אג"ח של חברות שהיו מדורגות בדירוג השקעה סולידי (IG) עד 22 במארס 2020, כלומר, שאיבדו את הדירוג הסולידי בגלל משבר הקורונה.

בין הצעדים שעליהם הודיע הפד היום היתה גם השקת תוכנית ההלוואות לעסקים (Main Street Lending Fund) שאמורה "להבטיח זרימת אשראי לעסקים קטנים ובגודל בינוני על ידי רכישת הלוואות של בהיקף של עד 600 מיליארד דולר".

התוכנית כוללת הלוואות בסכומים של 25-1 מיליון דולר לתקופות של ארבע שנים לעסקים, שפירעונן ותחילת תשלומי הריבית עליהן יידחו בשנה. ההלוואות יוענקו על ידי הבנקים, אולם גוף ייעודי שהקימו הבנק הפדרלי ומשרד האוצר האמריקאי ירכשו נתח של 95% מכל הלוואה בעוד הבנק המלווה יחזיק ב-5% הנותרים.

הבנק המרכזי השיק היום גם תוכנית נזילות מוניציפלית (Municipal Liquidity Facility) שתציע הלוואות בהיקף כולל של עד 500 מיליארד דולר לרשויות מקומיות ומדינות, על ידי רכישה ישירה של אג"ח קצרות מועד בסכום ההלוואה ממדינות, וכן מערים וממחוזות גדולים.

הפד גם הודיע על הרחבת שלוש תוכניות קיימות לתיעול אשראי שמיועדות להגדיל את האשראי למשקי בית ולעסקים, להיקף כולל של 850 מיליארד דולר. הבנק המרכזי גם הרחיב את סוגי הבטוחות שהוא מוכן לקבל באחת מתוכניות אלו, ששמה Term Asset-backed Loan Facility.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker