כמה אנשים לא יכולים לשלם שכר דירה באפריל? בארה"ב כמעט שליש משוכרי הדירות

למרות שהממשל העניק דחייה בפרעון משכנתאות של בעלי דירות שמומנו בהלוואות דרך סוכנויות פדרליות, רוב המשכנתאות של משכירים ממומנות על ידי בנקים ■ בבריטניה, קיפאון בשוק

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עסק סגור בלוס אנג'לס כתוצאה ממגפת הקורונה
עסק סגור בלוס אנג'לס כתוצאה ממגפת הקורונהצילום: AFP

כמעט שליש משוכרי הדירות בארה"ב לא שילמו את שכר הדירה לאפיל במהלך השבוע הראשון של החודש, לפי נתונים של המועצה הלאומית לדיור רב משפחתי (NMHC) - ארגון המייצג משכירי דירות. בבריטניה, בה בעת, שוק השכירות קפא, והביקוש וההיצע לדירות להשכרה צנח ב-40% בסוף מארס.

רק 69% משוכרי הדירות של NMHC שילמו את חובותיהם לאפריל עד 5 באפריל, לעומת 81% בשבוע הראשון של מארס 2020 ו-82% במארס 2019, לפי הנתונים, שדווחו ב"וול סטריט ג'ורנל". הנתון כולל גם מי ששילמו חלק משכר הדירה, אולם ייתכן ששוכרים נוספים ישלמו את חובם עד סוף החודש. הנתונים מבוססים על 13.4 מיליון דירות להשכרה, וסופקו על ידי חברות מידע בתחום הנדל"ן. הנכסים מושכרים לשוכרים עם שכר מעל החציון בארה"ב, ומדורגים כבעלי סיכון נמוכה. הם אינם כוללים וילות, דיור ציבורי ודיור בר השגה.

בשבוע שעבר הגישו 6.6 מיליון אמריקאים בקשות ראשונות לדמי אבטלה. יותר מ-80% מכוח העבודה הגלובלי, או כ-2.7 מיליארד מתוך 3.3 מיליארד עובדים בעולם, לא יכולים כרגע לעבוד כרגיל עקב סגירה מלאה או חלקית של מקומות העבודה שלהם, לפי תחזית ארגון העבודה הבינלאומי של האו"ם. הארגון צופה כי  מגפת הקורונה תביא לצמצום של 6.7% בשעות העבודה ברחבי תבל ברבעון השני של השנה, או שווה ערך לאובדן של 195 מיליון עובדים במשרה מלאה.

גורמים בענף ההשכרה בארה"ב הזהירו כי אי תשלום שכר דירה עלול להוביל לחדלות פרעון על משכנתאות שלקחו המשכירים, וכתוצאה מכך לנפילה בשערי אג"ח מגובות משכנתאות. בעלי בנייני דירות שהמשכנתאות שלהם מאוגחות קיבלו דחייה בתשלום הפרעון החודשי שלהם מהממשל הפדרלי, והבנק הפדרלי אמר כי ירכוש אג"ח מסוימות בתחום. אולם פחות משליש מיחידות ההשכרה בארה"ב ממומנות בהלוואות פדרליות שמכוסות על ידי חבילת החילוץ שהעביר הקונגרס, והרוב ממומנות על ידי הלוואות בנקאיות.

בריטניה: קפאון בשוק הדיור

מספר הבתים המוצעים למכירה בבריטניה במארס
מספר הבתים המוצעים למכירה בבריטניה במארסצילום: Zoopla

מאחר שאסור לראות דירות בזמן הסגר, הביקוש לדירות לשכירות ולקנייה נפל ב-40% בסוף מארס, לפי מידע שאתר Zoopla אוסף על פי חיפושי דירות. אנשים לא מציעים דירות חדשות, ואנשים לא מחפשים. מספר הבתים המוצעים להשכרה ירד ב-50% במהלך חודש מארס. סוכנויות תיווך דיווחו על נפילה של 70% במספר הדירות המוצעות במארס, וירידה חדה יותר במספר החוזים שנחתמו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker