שתי הכלכלות הגדולות בגוש היורו במיתון - התוצר בנפילה החדה מ-1945

התוצר המקומי הגולמי של צרפת צלל ב-6% ברבעון הראשון - הנפילה החדה מאז 1945 ורבעון שני ברציפות של צמיחה שלילית ■ כלכלת גרמניה צפויה להתכווץ ב-9.8% ברבעון הנוכחי ■ הפעילות הכלכלית בצרפת צללה ב-32% בשבועיים האחרונים של מארס בעקבות הסגר שהוטל לבלימת מגפת הקורונה

גרדיאן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת עמנואל מקרוןצילום: בלומברג
גרדיאן
סוכנויות הידיעות

גרמניה וצרפת, שתי הכלכלות הגדולות בגוש היורו, שקעו במיתון שלא נראה כמותו מאז מלחמת העולם השנייה, בעקבות המגבלות הנרחבות שהוטלו ברחבי תבל כדי לבלום את התפשטות מגפת וירוס הקורונה.

כלכלת גרמניה, הגדולה באירופה, צפויה להתכווץ ב-9.8% ברבעון השני של השנה, הנפילה החדה ביותר מאז החל פרסום נתון זה בשנת 1970 ויותר מכפליים מהנפילה שנרשמה בעת המשבר הפיננסי העולמי ב-2009, לפי תחזיות הכלכלנים המובילים בגרמניה שפורסמו היום.

מחקר משותף של חמישה מכוני המחקר המובילים בכלכלה הגדולה באירופה צופה כי התוצר המקומי הגולמי (GDP) של גרמניה צפוי לצנוח ב-4.2% בשנת 2020 כולה - אך יתאושש בשנה הבאה עם זינוק של 5.8%. התוצר ככל הנראה התכווץ ב-1.9% ברבעון הראשון של השנה על רקע הגבלות שהוטלו ברחבי העולם על רקע מגפת הקורונה.

כלכלת צרפת שקעה במיתון לאחר שהתכווצה ברבעון הראשון של השנה בשיעור החד ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, בעקבות הסגר שהוטל כדי לבלום את התפשטות מגפת וירוס הקורונה.

התוצר המקומי הגולמי של צרפת, הכלכלה השנייה בגודלה בגוש היורו, צנח ב-6% ברבעון הראשון של השנה - הנפילה החדה ביותר מאז 1945 - לפי נתונים שפירסם היום הבנק המרכזי של צרפת.

"השפעת צעדי ההסגר על הפעילות הכלכלית הביאה לעדכון החד של תחזית התמ"ג ברבעון הראשון, לנפילה של כ-6%", נאמר בהודעת הבנק המרכזי, לפי דיווח סוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

"צריך לחזור עד לרבעון השני של 1968, זמן ההתקוממות הפוליטית של חודש מאי, כדי לראות נפילה בסדר גודל דומה בפעילות", הוסיף הבנק, וציין כי אפילו אז נרשמה נפילה של 5.3% בתוצר - עדיין פחות מהנתונים שפורסמו היום.

ברבעון האחרון של 2019, התכווץ התוצר של צרפת ב-0.1%, ומכאן שנרשמו שני רבעונים רצופים של צמיחה שלילית - ההגדרה המקובלת למיתון כלכלי. בין המגזרים שנפגעו בצורה הקשה ביותר נמנים ענפי הבנייה, התחבורה, המסעדנות והמלונאות.

בשבועיים האחרונים של מארס לבדם, לאחר הטלת הסגר בצרפת עקב החרפת משבר הקורונה, צללה הפעילות הכלכלית במדינה ב-32%, ציין הבנק המרכזי. עקב כל שבועיים של סגר נרשמת התכווצות של 1.5% בתוצר הכלכלי, הוסיף הבנק.

הנשיא עמנואל מקרון הטיל סגר על צרפת ב-17 במארס לאחר שהציבור לא הקפיד על הנחיות הממשלה על בידוד חברתי. מאז הוארך הסגר בשבועיים נוספים, עד ל-15 באפריל, והרשויות אותתו כי ייתכן שיוארך שוב אם לא תחול התייצבות בקצב התפשטות הנגיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker