איך יודעים כמה אנשים ימותו מקורונה ולמה זה מסובך

מתי תגיע מגפת הקורונה לשיאה, כמה אנשים ימותו וכמה מכונות הנשמה באמת צריך? ■ התחזיות משתנות בהתאם למודלים סטטיסטיים שלא באמת יכולים לצפות במדויק את העתיד

אי-פי
סת בורנסטיין, קלרה ג'ונסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס אשכבה לקורבנות קורונה באיטליה
טקס אשכבה לקורבנות קורונה באיטליהצילום: ALESSANDRO GAROFALO/רויטר
אי-פי
סת בורנסטיין, קלרה ג'ונסון

המודלים הסטטיסטיים שציטט הבית הלבן בתדריך לעיתונאים ביום שני האחרון הכילו תחזיות פחות עגומות למספר בני האדם שימותו בגל הראשון של מגפת הקורונה בארה"ב. המודלים נועדו לסייע לממשל הפדרלי להתכונן למגפה ולוודא שיש מספיק צוותים רפואיים, מיטות ומכונות הנשמה. הבעיה היא שככל הנראה המודל הסטטיסטי לא נכון.

איך בונים מודל סטטיסטי?

המודלים הסטטיסטיים מתבססים על אלפי נתונים, וככל שיש יותר נתונים כך המודל מדויק יותר. המודל האחרון של אוניברסיטת וושינגטון, המודל שבו משתמשים משרד הבריאות של ארה"ב והבית הלבן, הסתמך על נתונים חדשים מספרד ואיטליה על התפשטות המגפה. לכך מתווספים נתונים כמו עד כמה המגפה קטלנית, מתי מופיעים סימפטומים ותגובות אליהם, אם הימנעות ממגע חברתי עוזרת והאם אנשים נשארים בבית בהתאם להוראות? לאלה מתווספים נתונים על בדיקות, טיפולים ומחסור בציוד רפואי. את אלפי הנתונים האלה מעבדים במשוואה מתמטית ומקבלים מודל למה יקרה בהמשך התפשטות הקורונה.

מה הבעיה בתחזיות למספר המתים מווירוס קורונה?

מרכז העיר ניו יורקצילום: AFP

יש מרווח טעויות – סטיית תקן – רחב מאוד. כך לדוגמה, המודל האחרון של אוניברסיטת וושינגטון צפה כי מספר המתים בארה"ב בגל הראשון של מגפת הקורונה יהיה 136,401-49,431 – טווח של 87 אלף בני אדם.

"אין מודל מושלם, אך רובם יעילים בצורה כלשהי", אמר ג'ון אלן פאולוס, פרופסור למתמטיקה באוניברסיטת טמפל בפילדלפיה. "אבל אסור לבלבל בין המודל למציאות". אחד האתגרים במודלים למגפה היא התחזית למספר המתים, כאשר זו מבוססת על נתונים של מערכת הבריאות, שעמוסה בעבודה, כך שפרסום הנתונים עשוי להתעכב. הנתונים ממדינות שונות בארה"ב עשויים להראות עלייה חדה במספר המתים, רק בגלל הצטברות נתונים ופרסום שלהם בבת אחת. בעיה נוספת היא שרוב המודלים מבוססים על שפעת, וירוס הקורונה מתנהג בצורה שונה.

מסתמכים על כמה שיותר מודלים

"גם עם כל האי-ודאות, המודלים עדיפים על שליפה מהמותן. מודלים המבוססים על נתונים הם הדבר הטוב ביותר שיש לנו", אמרה לורן אנקל מאיירס, מומחית למודלים למחלות מאוניברסיטת טקסס, שבונה מודל של מחלת COVID-19 – מחלת הריאות שגורם הווירוס – עבור המרכז לבקרת מחלות בארה"ב.

שלט מחוץ למרכז הרפואי של ברוקלין, השבוע. "ניו יורק אוהבת את הרופאים, האחים והאחיות שלה", נכתבצילום: Kathy Willens/אי־פי

"מכיוון שיש הרבה גורמים שיש להתייחס אליהם בבניית מודל למגפה, עדיף להסתכל על מודלים", אמר המתמטיקאי פאולוס. "אי-ודאות היא הדבר הוודאי היחיד כאן וצריך לדעת איך לחיות עם זה", אמר פאולוס.

לכתבה המלאה באי פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker