מדינה קטנה, 8.5 מיליון איש – עם פי 13 יותר מתים מקורונה מישראל

כ-770 איש מתו מהנגיף בשווייץ בחודש האחרון. מדוע המגפה פגעה קשות דווקא במדינה האירופית הקטנה והעשירה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם מסתכל בשלט בעיירת הסקי צרמט, שווייץ
אדם מסתכל בשלט בעיירת הסקי צרמט, שווייץצילום: AFP

מספר התושבים בשווייץ כמעט זהה לישראל – כ-8.5 מיליון. עם זאת, במדינה האירופית הקטנה והעשירה מתו כ-820 איש כתוצאה מנגיף קורונה, כחודש לאחר מותו של החולה הראשון במחלה, ואילו בישראל מתו עד כה כ-65 חולים בלבד.

כמו כן, בשווייץ מספר החולים המאומתים הוא כ-22 אלף, ובישראל 9,200 בלבד. מה הופך דווקא את שווייץ לאחת המדינות הפגיעות בעולם לקורונה?

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון)

ייתכן כי התשובה המרכזית קשורה לקרבה של שווייץ לצפון איטליה, אזור שנפגע קשות מהמחלה. הקנטון טיצ'ינו – אחד מ-26 קנטונים שווייצים – כולל רק 4% מתושבי שווייץ, אבל מספר המתים בו מהנגיף הגיע בשבוע האחרון של מארס לשליש מסך המתים בשווייץ כולה. הקנטון הדרומי גובל עם צפון איטליה, ותוך שעה של נסיעה ברכב ניתן להגיע ממנו למילאנו.

חדשות טובות: המדינות שמתחילות לפתוח את הכלכלה | פודקאסט האינטרסנטים

האינטרסנטים: פרק 79 - המדינות שהחלו לפתוח את הכלכלה

0:00
-- : --

בתי החולים בקנטון התמלאו במהירות, לפי האתר השוויצי thelocal, אף שמאז נעשו מאמצים לתאם תגובה כלל שווייצית למגפה, בניגוד לפעולה פרטנית של כל קנטון. השלטונות בשווייץ ידעו בשלב מוקדם על סכנת המגפה, אבל הם נמנעו מלסגור את הגבול בין שתי המדינות, לכן, בערך 68 אלף עובדים הגיעו באופן יומי מאיטליה לשווייץ, רבים מהם מתחום הבריאות. שווייץ מסתמכת על כוח העבודה הזר, והיה חשש שסגירת הגבול תפגע באופן מהותי בתפקוד בתי החולים.

שלשום (יום שני) התגלו בשווייץ כ-550 מקרים חדשים של חולי קורונה. זו ירידה לעומת יום ראשון, שבו הוכרז על כ-820 מקרים חדשים.

רחוב בציריך
רחוב בציריךצילום: BLOOMBERG NEWS

חבילת חילוץ פשוטה וזולה

בדומה לשכנותיה האירופיות ולמדינות אחרות בעולם, שווייץ נאבקת כעת בהתפשטות וירוס קורונה באמצעות הגבלות וחבילת חילוץ כלכלית שהושקה על ידי הממשלה באמצע מארס.

היא פתחה במדיניות של ריחוק חברתי, ביקשה מהתושבים להישאר בבתיהם, סגרה את בתי הספר, המסעדות ואת מרבית העסקים הקטנים, צימצמה באופן משמעותי את תנועת התחבורה הציבורית ואסרה על התקהלות של יותר מחמישה אנשים.

במקביל, שווייץ השיקה חבילת סיוע התחלתית של 42 מיליארד פרנק שוויצי (43.26 מיליארד דולר) לכלכלה, כ-5% מהתמ"ג. אבל שלא כמו ארה"ב ושאר מדינות אירופה, שרקחו חבילות חילוץ מסובכות, התוכנית של שוויץ פשוטה וזולה יחסית. החבילה כוללת שני צעדים עיקריים:

ראשית, תשלום של 70% מהשכר ברוטו של מועסקים שאיבדו את עבודתם, והרחבה של תשלום דמי האבטלה לעצמאים במדינה – שיקבלו 80% מהשכר היומי שלהם, עד לתקרה של 196 פרנק שוויצי ליום. הממשלה מתכננת כעת להרחיב את התשלום לכל 330 אלף העצמאים במדינה, שכן עד כה רק 60 אלף מתוכן עמדו בדרישות לסיוע. כמו כן, הוחלט על הרחבת קצבאות הילדים עבור כלל האזרחים.

הצעד השני כולל מתן הלוואות "גישור" לעסקים קטנים ובינוניים, שיוכיחו שנפגעו מהמשבר, על מנת למנוע גל של פשיטות רגל. ההלוואות יגובו בכסף ממשלתי, ויבוצעו דרך הבנקים שמשרתים את החברות. במקרים של הלוואות גדולות יותר, הבנקים יישאו בחלק מהסיכון (15%). הריבית על ההלוואות תעמוד על 0.5%. 

החברות הגדולות במדינה לא יקבלו סיוע ומצופה מהן להסתדר בכוחות עצמן – מהלך שנשמע הגיוני לנוכח העוצמה של יצרניות התרופות והציוד הרפואי במדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker