"גל עיקולים שיגמד את משבר המשכנתאות ב-2008; פאני מיי ופרדי מאק שוב יזדקקו לחילוץ"

חברות המשכנתאות בארה"ב נערכות לגל הפיגורים בתשלומים הגדול בתולדותיהן - אבל מקוות שתוכנית הממשל שמאפשרת לבעלי משכנתאות לדחות תשלומים עד 180 יום, תסייע למנוע עיקולי בתים המוניים ותוהו ובוהו בשוק המשכנתאות

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מטה פאני מיי בוושינגטון הבירה
מטה פאני מיי בוושינגטון הבירהצילום: Bloomberg

חברות המשכנתאות בארה"ב נערכות לגל הפיגורים בתשלומי משכנתאות הגדול בתולדותיהן. אם התוכנית של הממשל לקנות זמן תצליח, יתכן כי החברות יצליחו לחמוק ממשבר חמור אפילו יותר שיכלול עיקולי בתים המוניים ותוהו ובוהו בשוק המשכנתאות.

בעלי משכנתאות בארה"ב שאיבדו את מקור הכנסתם עקב מגפת וירוס הקורונה - שמספרם כבר נסק לשיא אחרי שנוספו 10 מיליון מובטלים חדשים בתוך שבועיים - זכאים לבקש דחייה של תשלומי המשכנתא לפרק זמן של עד 180 יום, ולהימנע בכך מתשלום קנסות ומפגיעה בדירוג האשראי שלהם. עם זאת, בסופו של דבר הם יצטרכו להשלים את התשלומים שהחסירו, גם אם באיחור.

עד 30% מבעלי המשכנתאות בארה"ב - כ-15 מיליון משקי בית - עשויים לדחות תשלומי משכנתא במקרה שהשבתת כלכלת ארה"ב תימשך עד סוף הקיץ או מעבר לכך, העריך הכלכלן הראשי של מודי'ס אנליטיקס, מארק זנדי.

"זהו אירוע חסר תקדים", אמרה סוזן וכטר, פרופ' לנדל"ן ומימון בבית הספר וורטון באוניברסיטת פנסילבניה, לסוכנות הידיעות בלומברג. "המשבר הפיננסי התרחש על פני תקופה של כמה שנים. פה זה מתרחש בתוך חודשים ספורים - שבועות ספורים".

בה בעת, חברות המשכנתאות מגששות את דרכן באפלה, ללא שום דרך לחזות את היקף או משך המגפה או כמות הנזק שתמיט על הכלכלה. במקרה שהתפרצות הנגיף תדעך בקרוב והכלכלה תתאושש במהירות, הרי שהתוכנית תסייע ללווים לשוב במהירות למסלול חייהם. עם זאת, ככל שההשלכות יהיו גדולות יותר, כך יהיה קשה ויקר יותר למנוע עיקולים.

"איש לא יודע כמה זמן זה עלול להימשך", אמר אנדרו ג'קבוביץ, לשעבר יועץ מדיניות בכיר במשרד הדיור והפיתוח העירוני של ארה"ב. "תוכנית לדחיית תשלומים תאפשר לכולם ליהנות מהפוגה מהנסיבות הנוכחיות ולקחת נשימה עמוקה. אחר כך נוכל לראות איך ייראה העולם בעוד שישה או 12 חודשים ולהתכונן לפי זה".

האם פרדי מאק ופאני מיי שוב יזדקקו לחילוץ?

ענקיות המשכנתאות פאני מיי ופרדי מאק, הערבות לכמעט מחצית מהמשכנתאות בארה"ב, עלולות להזדקק שוב לחילוץ ממשלתי - עשור בלבד לאחר שחולצו על ידי הממשל האמריקאי כדי למנוע את קריסתן בשיאו של המשבר הפיננסי. כך הזהיר מנהל רשות הדיור הפדרלית (FHFA), מארק קלבריה, בראיון לעיתון פייננשל טיימס שפורסם היום.

"אם המצב יימשך יותר מחודשיים או שלושה, אז יהיה לחץ של ממש בשוק המשכנתאות, ואנחנו מדברים על סדרי גודל של מה שהתרחש במשבר 2008-2009", אמר קלבריה לטיימס.

"אם אנחנו מדברים כאן על תקופה ממושכת שבמהלכה אנשים לא יכולים לעמוד בתשלומי המשכנתאות, ואם כ-25% מבעלי המשכנתאות שיצטרכו לבקש דחייה בתשלומים, למערכת אין נזילות בהיקף כזה. זה ידרוש התערבות מצד הקונגרס או הבנק הפדרלי", הוסיף קלבריה.

לדבריו, כ-300 אלף בעלי משכנתאות כבר ביקשו לדחות תשלומים על משכנתאות שלהם ערבות פאני מיי ופרדי מאק, נכון לתחילת אפריל, והמספר צפוי לגדול. עוד ציין, כי בעלי המשכנתאות אינם נדרשים להציג הוכחות לאובדן הכנסה כתנאי לקבלת דחייה בתשלומים. צעד זה נועד לזרז את אישור הסיוע, אך גם עלול לגרור הגשת בקשות כוזבות, הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker