הבנקים התלוננו - והממשל הכפיל את ריבית הלוואות הסיוע לעסקים קטנים

משרד האוצר האמריקאי משיק היום תוכנית סיוע ממשלתית של הלוואות לעסקים קטנים בסך 350 מיליארד דולר - אך העלה ברגע האחרון את הריבית שרשאים הבנקים לגבות על ההלוואות

בלומברג
מארק ניקט ומייקל סאסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר של ארה"ב סטיבן מנוצ'ין
שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'יןצילום: Andrew Harnik/אי־פי

המינהל לעסקים קטנים (SBA) בארה"ב העלה ל-1% את הריבית שרשאים הבנקים לגבות על הלוואות לעסקים קטנים שיוענקו במסגרת תוכנית סיוע ממשלתית בסך 350 מיליארד דולר, לאחר שהבנקים התלוננו כי הריבית המקורית שנקבעה בשיעור של 0.5% נמוכה מכדי אפילו לכסות את עלויות הבנקים עצמם על ניהול ההלוואות.

שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין ומנהלת SBA, ג'וביטה קרנזה, פירסמו הנחיות נוספות הקשורות לתוכנית שעות ספורות בלבד לפני השקתה ביום שישי. בנקים וגופים מלווים אחרים שאמורים למלא תפקיד מפתח ביישום התוכנית טענו כי לא קיבלו הנחיות לגבי אופן ביצוע ההלוואות, כולל אילו מסמכים לדרוש מלווים וכיצד לאמת אותם.

התוכנית, הנכללת בחבילת הסיוע בסך 2 טריליון דולר שאושרה בשבוע שעבר, אמורה למלא תפקיד מרכזי בסיוע לעסקים קטנים לשרוד את ההשלכות ההרסניות של מגפת וירוס הקורונה. היא כוללת את התוכנית להגנת השכר (Paycheck Protection Program), שמאפשרת לעסקים קטנים לקבל הלוואות של עד 10 מיליון דולר עם דחייה בת שישה חודשים של מועד התשלומים.

מענקים בסך 1,200 דולר לכל אזרח, הנכללים בתוכנית סיוע נפרדת שאושרה בעקבות מגפת הקורונה, יופקדו בחשבונות הבנק של האזרחים בתוך שבועיים, אמר מנוצ'ין בתדריך בבית הלבן ביום חמישי."אתם תקבלו את הכסף", ציין. התוכנית המקורית היתה כי התשלומים יועברו בתוך שלושה שבועות.

ההלוואות לעסקים קטנים, בערבות הממשל הפדרלי וללא צורך בביטחונות, לא יצטרכו להיפרע אם הכספים ישמשו למימון עלויות שכר, ריבית על משכנתאות, דמי שכירות או תשלומי חשבונות במשך חודשיים, ובתנאי שהעסקים לא יפטרו עובדים ויגייסו אותם מחדש.

גורם בכיר בממשל האמריקאי, שביקש לשמור על עילום שם, אמר לעיתונאים ביום שלישי כי ייתכן שיתקבלו מיליוני בקשות להלוואות עם השקת התוכנית ביום שישי, מתוך הנחה כי ההלוואות יאושרו במהירות - אולי אפילו באותו היום - וכי הן יאושרו על פי סדר הגשת הבקשות.

ואולם בנקים בארה"ב התלוננו כי לא ניתן יהיה לאשר את ההלוואות במהירות כה רבה ללא קווים מנחים נוספים מצד SBA, וכי הם עדיין ממתינים למידע נוסף.

הכתבה של מארק ניקט ומייקל סאסו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker