הרע ביותר עוד לפניו: שוק התעסוקה בארה"ב איבד 700 אלף משרות במארס - ירידה ראשונה זה עשור

הסקר נערך רק באמצע החודש ולכן לא משקף עדיין את הנזק חסר התקדים שממיטה מגפת הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם ■ שיעור האבטלה קפץ ל-4.4% - הזינוק החד מ-1975 - לפי דו"ח התעסוקה הראשון שמתפרסם מאז החלה סגירת עסקים נרחבת

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק נטושה בימי קורונהצילום: AFP
סוכנויות הידיעות

מספר המשרות בשוק העבודה בארה"ב התכווץ בחודש מארס בראשונה זה כמעט עשור ושיעור האבטלה רשם את הזינוק החד ביותר זה 46 שנים, על רקע צמצום הפעילות הכלכלית בשל מגפת וירוס הקורונה.

שוק התעסוקה בארה"ב איבד בחודש שעבר 701 אלף משרות, התכווצות ראשונה מאז ספטמבר 2010, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו נפילה של 100,000 משרות בלבד. מרבית אובדן המשרות היה במגזרי הפנאי והאירוח, שאיבדו 459 אלף משרות.

הירידה במספר המשרות בשוק העבודה במארס קרובה לנפילה חודשית של 800 אלף משרות שנרשמה בחודש מאי 2009, בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי. עד לירידה בחודש שעבר, גדל מספר המשרות בשוק העבודה במשך 113 חודשים ברציפות - הרצף הארוך מעולם.

שיעור האבטלה בארה"ב קפץ במארס ל-4.4% לעומת 3.5% בפברואר, שהיה רמתו הנמוכה ביותר זה למעלה מ-50 שנה. הזינוק בשיעור האבטלה לעומת החודש הקודם היה החד ביותר מאז ינואר 1975. כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר באבטלה לרמה של 3.8%.

שיעור ההשתתפות בכוח העבודה התכווץ ל-62.7% לעומת 63.4% בחודש הקודם. השכר השעתי הממוצע טיפס ב-0.4% לעומת בפברואר - יותר מתחזית הכלכלנים לעלייה של 0.2%. לעומת חודש מארס 2019, עלה השכר השעתי הממוצע ב-3.1% - מעל לתחזיות לעלייה של 3%.

הסקר שעליו התבסס דו"ח התעסוקה שפורסם היום נערך רק באמצע חודש מארס, ועל כן לא משקף עדיין את ההשלכות של מרבית ההגבלות שהוטלו בארה"ב עקב מגפת הקורונה. אם תימשך השבתת חלקים נרחבים מהכלכלה, דו"ח התעסוקה של חודש אפריל, שאמור להתפרסם ב-8 במאי, צפוי להצביע על הנפילה החדה מעולם במספר המשרות בשוק העבודה האמריקאי.

הנתונים שפורסמו היום מהווים סימן ראשון לקריסה הצפויה בשוק העבודה. הקריסה עלולה לחסל את כל המשרות שנוספו לשוק בעשור החולף ולהקפיץ את שיעור האבטלה בארה"ב לרמתו הגבוהה מעולם, בעקבות הנזק חסר התקדים שממיטה מגפת הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

דו"ח התעסוקה מצטרף לשורה של נתוני מקרו כלכליים שפורסמו השבוע בארה"ב ואשר הצביעו על זינוק חסר תקדים במספר המובטלים החדשים בארה"ב ועל ירידה ראשונה במספר המשרות במגזר הפרטי זה עשור. מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב קפץ ב-10 מיליון בשבועיים האחרונים, לפי נתונים שפירסם אתמול משרד העבודה האמריקאי.

בה בעת, מספר המשרות במגזר הפרטי בארה"ב התכווץ ב-27 אלף בשבוע שהסתיים ב-12 במארס, ירידה ראשונה מזה 10 שנים, לפי נתוני ADP שפורסמו שלשום. עם זאת, בדומה לדו"ח התעסוקה, גם נתוני ADP נוגעים לתקופה שקדמה למרבית המגבלות על הפעילות הכלכלית שהוטלו בארה"ב.

47 מיליון מפוטרים ואבטלה של 32%

תחזיות שסיפקו לאחרונה כלכלנים להשפעת מגפת הקורונה על שוק העבודה בארה"ב עגומות במיוחד. כך למשל, הכלכלן מיגל פריאה אי קסטרו מהבנק הפדרלי של סנט לואיס העריך בשבוע שעבר כי המגפה תגרום לפיטוריהם של 47 מיליון אמריקאים ותקפיץ את שיעור האבטלה בארה"ב לרמה גבוהה אפילו יותר מזו שנרשמה בשיאו של השפל הגדול במאה הקודמת.

דו"ח מחקר שפירסם בשבוע שעבר פריאה אי קסטרו צפה כי שיעור האבטלה יטפס עד סוף הרבעון השני של השנה ל-32.1% - יותר מהשיא של 24.9% בימי השפל הגדול - ומספר דורשי דמי האבטלה יקפוץ ל-52.8 מיליון, יותר מפי שלושה ממספרם בשיאו של השפל הגדול.

"אלה מספרים מאוד גדולים במונחים היסטוריים, אולם זהו זעזוע ייחודי למדי ושונה מכל מה שחוותה כלכלת ארה"ב ב-100 השנים האחרונות", כתב פריאה אי קסטרו בדו"ח.

מניין הנדבקים עד כה בנגיף הקורונה בארה"ב גבוה מ-245 אלף - המספר הגדול מבין מדינות העולם - ומניין המתים מעל 6,000.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker