"עלות מגפת הקורונה עלולה להגיע ל-4.1 טריליון דולר"

השתלטות ובלימה מהירה יותר עשויה להגביל את הנזק ל-2 טריליון דולר, או 2.3% מהתמ"ג הגלובלי, כך לפי הערכות הבנק האסייתי לפיתוח (ADB) בתחזית שפירסם

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיטוי ברחוב בווהאן, סין
חיטוי ברחוב בווהאן, סיןצילום: AFP

העלות של מגיפת וירוס הקורונה עלולה להגיע ל-4.1 טריליון דולר, או כ-5%  מהתמ"ג הגלובלי, תלוי בהתפשטות המגפה באירופה, ארה"ב וכלכלות גדולות אחרות, כך העריך הבנק האסייתי לפיתוח (ADB).

השתלטות ובלימה מהירה יותר עשויה להגביל את הנזק ל-2 טריליון דולר, או 2.3% מהתמ"ג הגלובלי, כתב הבנק בתחזית שפירסם היום (שישי). אסיה המתפתחת, כולל סין, אחראית ליותר מ-36% מעלויות המגפה הכוללות, העריך הבנק.

"איש אינו יודע כיצד תתפשט המגפה והבלימה עלולה להיארך זמן רב יותר", כתב בדו"ח יסויוקי סוואדה, הכלכלן הראשי של הבנק. "אי אפשר להתעלם מהאפשרות של סערה פיננסית חמורה ומשברים פיננסיים".

ב-6 במארס פירסם הבנק תחזית שלפיה המגפה עלולה לעלות לכלכלה העולמית 347 מיליארד דולר. הבנק הוריד את תחזית הצמיחה הגלובלית ב-0.4%. מאז, מוקד המגפה עבר מסין לאירופה ולארה"ב, וכעת מספר הנדבקים בעולם עבר את המיליון.

התחזית החדשה שפורסמה היום מחשבת את ההשפעה המיידית על תיירות, צריכה והשקעות, אמר סוודה. העלות עלולה לגדול עוד אם יחולו עוד שיבושים בהיצע, הוא הוסיף.

אבחון נגיף הקורונהצילום: מוטי מילרוד

בדו"ח החדש, הבנק חותך את תחזית הצמיחה ב-2020 לאסיה ל-2.2% לעומת תחזית של 5.5% מספטמבר ב-2019. התחזית לצמיחה בסין נחתכה מ-6% ל-2.3%.

המדינות שתלויות בתיירות כולל תאילנד יהיו אלה שיסבלו הכי הרבה מהמגפה, לפי סוודה. אם המגפה תיבלם בתוך שלושה עד שישה חודשים, ההתאוששות הכלכלית תהיה מהירה יותר.

האינפלציה ככל הנראה תצמח גם כן לאור עלויות המזון הגדלות, אם כי פעילות כלכלית חלשה ומחירי סחורות נמוכים יותר ירסנו מעט את העלייה באינפלציה, עד שזאת תיחלש ב-2021, כתב הבנק בדו"ח.

לכתבה המלאה

תגובות