חוקרים קוראים לחוקק חוק שיקפיא את שכר הדירה לשלושה חודשים

שני חוקרים אמריקאים מציעים לסייע לא רק לשוכרים אלא גם לבעלי הדירות ■ במאמר שפירסמו ב"ניו יורק טיימס" העריכו את עלות יישום החוק בארה"ב ב-66 מיליארד דולר בחודש

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ארה"ב כלכלה נדל"ן דירות
צילום: Matt Staver / Bloomberg News

הדרך למנוע את החרפת המשבר הכלכלי שממיטה מגפת וירוס הקורונה על ארה"ב היא לחוקק חוק שיקפיא את תשלומי שכר הדירה לתקופה של 90 ימים בכל רחבי המדינה.

כך טוענים פרופ' ג'ינאפאולו ביוקי, המנהל את המעבדה לדמוקרטיה אורבנית באוניברסיטת ניו יורק (NYU), וד"ר ג'ייקוב קרלסון מבית הספר ללימודי עבודה ולימודים אורבניים בסיטי יוניברסיטי בניו יורק, במאמר דעה שפירסמו אתמול בעיתון "ניו יורק טיימס".

לטענתם, חבילת התמריצים בהיקף של 2.2 טריליון דולר שאושרה בשבוע שעבר בארה"ב אמנם כוללת תשלומי אבטלה מוגדלים וסיוע חירום לעסקים קטנים ולבתי חולים, אולם לא יהיה די בה כדי למנוע את ההשלכות החברתיות והאישיות הקשות הכרוכות בפינוי דיירים שלא יצליחו לעמוד בתשלומי השכירות.

ביוקי וקרלסון ציינו עוד כי 47% ממשקי הבית שמתגוררים בשכירות בארה"ב מוציאים יותר משליש מהכנסתם על דמי שכירות, וכי רבע מהשוכרים מוציאים יותר ממחצית מהכנסתם על דמי שכירות.

יתרה מכך, ל-57% מהשוכרים אין אפילו את האמצעים הכספיים לעמוד בהוצאה בלתי צפויה של 400 דולר. "עבור משקי הבית האלה, כל אובדן של הכנסה מאיים על יציבות הדיור", כתבו השניים.

"כפי שלימד אותנו המשבר הפיננסי של 2008, לזעזועים עצומים בשוק הדיור יכולות להיות השלכות לטווח הארוך", הוסיפו במאמר. "הקפאת שכר הדירה תהיה הזרמת משאבים ישירה ומהירה למשקי הבית שזקוקים לכך יותר מכל".

בה בעת, נדרש גם סיוע לבעלי דירות שעלולים להתקשות לעמוד בתשלומים ולפרוע הלוואות בעקבות ירידה בהכנסותיהם מדמי שכירות על נכסיהם, כתבו ביוקי וקרלסון.

שני החוקרים ערכו חישוב ראשוני של עלות יישום חוק להקפאת שכר הדירה, והעריכו אותה ב-66 מיליארד דולר בחודש - כ-3% בלבד מהיקף חבילת התמריצים שכבר אושרה. העלות עשויה להיות נמוכה יותר אם החוק לא יחול על שוק דירות היוקרה, ובהנחה שמגזר הנדל"ן יספוג אף הוא חלק מהעלויות, ציינו השניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker