סוכנויות הידיעות

הכלכלן קנת רוגוף, לשעבר הכלכלן הראשי של קרן המטבע הבינלאומית (IMF), ומי שצפה כמה מהמגמות ומהמשברים הכלכליים הגדולים של זמננו, הזהיר כי המשבר שתמיט הקורונה על הכלכלה הגלובלית עלול להיות הגרוע ביותר שידע העולם מזה 150 שנים.

"השאלה הגדולה באמת היא כמה רחוק נחזור לאחור", אמר רוגוף, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת הרווארד, בראיון למגזין בארונ'ס. "מהשיא לשפל, ארה"ב כנראה לא תגיע לרמות של השפל הגדול. אבל אם מסתכלים על הכלכלה העולמית - על עומק ההאטה הנוכחית - יש סיכוי טוב שזה יהיה רע יותר מכל דבר שראינו במאה וחצי האחרונות".

רוגוף הטיל ספק באפשרות של התאוששות בצורת V, כלומר התאוששות מהירה של הכלכלה מהמשבר. לדבריו, נגרם נזק קבוע רב מדי לעסקים קטנים, לחברות תעופה, לענף המלונאות ולמגזר הפיננסי.

"תמריצים לעידוד צד הביקוש חשובים כדי לעצור את הפניקה, אבל זה לא מסתיים בכך. יש גם זעזוע בצד ההיצע", הסביר רוגוף. "איפה הבדיקות וחליפות המגן? ההיערכות לא היתה טובה ואולי אנחנו נותנים תמריצים נהדרים, אבל אם אנחנו לא פותרים את הבעיה רפואית, עדיין מאוד נסבול".

קנת רוגוף: "נותן ציון 3 לטיפול ארה"ב במשבר הקורונה"
קנת רוגוף: "נותן ציון 3 לטיפול ארה"ב במשבר הקורונה"צילום: בלומברג

לדבריו, מרבים להשוות את מגפת הקורונה הנוכחית למגפת השפעת הספרדית שהתחוללה לפני מאה שנים. אולם בזמן המגפה ההיא המשיכה הצמיחה מכיוון שלא היתה אפשרות להשבית את הכלכלה העולמית, ציין הכלכלן. יתר על כן, גם אם חלה עכשיו התאוששות בייצור בסין, לא יהיה מי שירכוש את המוצרים הללו, והדבר יסב פגיעה ארוכת טווח לצמיחה הגלובלית, הזהיר.

רוגוף, רב אמן בשחמט, בנה את הקריירה שלו על חקר משברים כלכליים. הוא חזה את משבר החוב בגוש היורו לפני עשור, את קריסות הבנקים בארה"ב ב-2008, והזהיר במשך שנים כי סין מהווה את האיום הגדול הבא על הכלכלה העולמית.

אחרי המשבר של 2008 הוציא רוגוף יחד עם הכלכלנית כרמן ריינהרט את הספר רב-ההשפעה "הפעם זה שונה", שבחן משברים כלכליים על פני תקופה בת שמונה מאות שנים.

בראיון לבארונ'ס, רוגוף ביקר בחריפות את טיפול הממשל האמריקאי במשבר הקורונה. "הייתי נותן לתגובת ארה"ב ציון של 3. היא ממש רעה ואנחנו צריכים להתבייש בכך", אמר.

לדבריו, הממשל בארה"ב היה צריך לספק הרבה יותר סיוע למגזר הבריאות, לנקוט בצעדים השמורים לזמן מלחמה מוקדם הרבה יותר, ולהתייחס להתפרצות הקורונה בתור מצב חירום כלל ארצי. "תשקיע בכך 500 מיליארד דולר וזה יחסוך טריליונים לכלכלה", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker