חדשות טובות: פעילות הייצור והצריכה הפרטית בסין מתאוששות במהירות

המפעלים בסין חזרו החודש לעבודה ומדד מנהלי הרכש במדינה שוב מצביע על צמיחה בפעילות ■ אולם כלכלנים מזהירים מכך שהצמיחה עדיין חלשה, ומיתון עולמי יהיה ככל הנראה בלתי נמנע

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשים עוטים מסכות במחוז חוביי בסיןצילום: Shen Bohan/אי־פי
רויטרס

פעילות המפעלים בסין צמחה באופן מפתיע במארס, לאחר שהתכווצה בקצב שיא בפברואר. אולם התפשטות נגיף הקורונה בעולם עשויה להמשיך להפעיל לחצים כבדים על הכלכלה והפעילות העסקית, בשל הירידה בביקוש העולמי. נתונים נוספים שפורסמו בסין מראים גם התאוששות בצריכה הפרטית - לרמה של 80%-90% ואף יותר מהממוצע שנה קודם לכן.

סימנים להתאוששות גם בצריכה הפרטית, לפי נתונים יומיים של חשבוניות. הממוצע היומי עלה בשבוע שעבר ל-82.3% ממה שהיה שנה קודם לכן, לעומת 76.1% בשבוע הקודם ו-20% באמצע פברואר, לפי מינהל המס הסיני, דיווחה סוכנות הידיעות הממשלתית סינחואה. הגידול היה במגזרים רבים.

סך החשבוניות במארס במגזר החקלאי, לחומרי גלם כמו זרעים, עלה ל-89.3% מהממוצע של שנה שעברה. בתחום הפלטפורמות האינטרנטיות ממוצע התקבולים היה גבוה מזה שבשנה הקודמת. מוצרי צריכה במכירה קמעונית וסיטונית עלו ל-92.9% מהממוצע של השנה הקודמת, כולל בשר, דגנים, ביצים.

מדד מנהלי הרכש (PMI) הרשמי בסין עלה במארס ל-52 נקודות, אחרי שצלל בפברואר לשפל של 35.7 נקודות, כך לפי נתונים של לשכת הסטטיסטיקה הסינית שפורסמו היום (שלישי). במדד זה, כל נתון מעל ל-50 נקודות מסמל התרחבות בפעילות. תחזיות המשקיעים בסקר של רויטרס היו שהמדד יגיע ל-45 נקודות.

בלשכת הסטטיסטיקה הסינית ייחסו את העלייה במדד לנקודת הבסיס הנמוכה בפברואר והזהירו כי הנתונים שפורסמו היום לא משקפים התייצבות בפעילות הכלכלית. בשווקים הגיבו בחיוב לנתונים, ועליות נרשמו ברוב בורסות אסיה, שכן המשקיעים מעדיפים להתמקד בחדשות הטובות הנדירות שמפורסמות, על רקע המשך התפשטות המגפה העולמית.

רבים מזהירים שפעילות הייצור וכלל הפעילות הכלכלית יהיו נתונים ללחץ רב בחודשים הקרובים, בשל ההתפשטות המהירה של הנגיף בעולם ובגלל ההסגרים החסרי תקדים שהוטלו בכמה מדינות. בנוסף, גוברות ההערכות שמיתון עולמי הוא בלתי נמנע.

הממשל הסיני הטיל סגרים דרקוניים והגבלות נסיעה מחמירות שפגעו בכלכלה בניסיון לעצור את התפשטות הנגיף שגבה במדינה את חייהם של יותר מ-3,000 בני אדם. אבל אחרי שנרשמה ירידה חדה במספר הנדבקים, החלו עסקים רבים להיפתח שוב וחייהם של מיליוני אנשים חוזרים אט-אט לשגרה. ואולם יחלוף זמן עד שכלל הפעילות הכלכלית תחזור לשגרה.

תת המדד שבוחן תפוקה תעשייתית עלה במארס ל-54.1 נקודות, אחרי שצנח בפברואר ל-27.8 נקודות. תת המדד שבוחן הזמנות חדשות של מפעלים עלה ל-52 נקודות, לעומת 29.3 נקודות בפברואר. תת המדד שבוחן את הזמנות הייצוא החדשות שקיבלו היצרנים בסין עלה ל-46.4 נקודות, נתון שמסמל עדיין התכווצות בפעילות, אך עלייה לעומת נתון של 28.7 נקודות בפברואר.

גם פעילות מגזר השירותים התאוששה במארס. מדד מנהלי הרכש במגזר השירותים, שכולל את הפעילות בענפים שאינם קשורים לייצור כמו קמעונות, תעופה ותוכנה, עלה במארס ל-52.3 נקודות, לעומת נתון שפל של 29.6 נקודות בפברואר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker