הבנק הפדרלי צופה 47 מיליון מפוטרים ואבטלה של 32% בארה"ב עקב הקורונה

מספר המובטלים צפוי להיות גבוה פי יותר משלושה משיאו בתקופת השפל הגדול, לפי תחזית של כלכלני הבנק הפדרלי של סנט לואיס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק נטושה בימי קורונהצילום: AFP

מגפת הקורונה בארה"ב צפויה לגרום לפיטוריהם של 47 מיליון אמריקאים ולהזניק את שיעור האבטלה בכלכלה הגדולה בעולם לרמה גבוהה אפילו יותר מזו שנרשמה בשיאו של השפל הגדול במאה הקודמת. כך לפי תחזית כלכלני הבנק הפדרלי של סנט לואיס.

שיעור האבטלה בארה"ב צפוי לזנק עד סוף הרבעון השני של השנה ל-32.1% - יותר מהשיא של 24.9% בימי השפל הגדול - ומספר דורשי דמי האבטלה עתיד לקפוץ ל-52.8 מיליון, יותר מפי שלושה ממספרם בשיאו של השפל הגדול.

"אלה מספרים מאוד גדולים במונחים היסטוריים, אולם זהו זעזוע ייחודי למדי ושונה מכל מה שחוותה כלכלת ארה"ב ב-100 השנים האחרונות", כתב הכלכלן מיגל פריאה אי קסטרו מהבנק הפדרלי של סנט לואיס, בדו"ח מחקר שפירסם בשבוע שעבר.

עם זאת, פריאה אי קסטרו ציין כי אלו הערכות ראשוניות בלבד, וכי הן אינן מגלמות את השפעתם של תמריצים ממשלתיים, ואף אינן לוקחות בחשבון את אותם עובדים שיתייאשו מחיפוש עבודה ולכן לא ייחשבו עוד כמובטלים - דבר שעשוי לגרום לשיעור אבטלה נמוך יותר.

התחזית הנכללת בדו"ח המחקר שפירסם פריאה אי קסטרו גרועה אפילו יותר מזו שסיפק נשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס, ג'יימס בולארד, לפני כשבוע.

ג'יימס בולארד, נשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיסצילום: Bloomberg / Qilai Shen

בראיון לבלומברג בשבוע שעבר העריך בולארד כי שיעור האבטלה יקפוץ ל-30% ברבעון השני של השנה עקב השבתת חלקים נרחבים מהפעילות הכלכלית. בולארד צפה גם נפילה חסרת תקדים של 50% בתוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב ברבעון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker