אבטלה המונית בגלל הקורונה? לא במדינות סקנדינביה

בדנמרק ובמדינות אירופיות נוספות יצליחו ככל הנראה להימנע מאבטלה המונית וגל של פשיטות רגל – באמצעות התמיכה הממשלתית הנכונה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדת מעבדה בקופנהאגן
עובדת מעבדה בקופנהאגן צילום: אייל טואג

הממשל האמריקאי גיבש חבילת סיוע של 2 טריליון דולר להצלת המשק בתקופת המלחמה במגפת קורונה – להרחבת רשת הביטחון למובטלים ולתמיכה בחברות במצוקה. עם זאת, ייתכן כי זו לא תהיה התרופה הנכונה, משום שהיא מתאימה יותר לתקופה שבה כוח הקנייה של הצרכנים נשחק בשל נפילה דרמטית בבורסה או במחירי הנדל"ן.

המשבר הזה שונה: מאסיה, דרך אירופה ועד צפון אמריקה, אנשים מאבדים את עבודתם, מאחר שהממשלה מדכאת את הפעילות הכלכלית, לצורך המלחמה בנגיף. מה שדרוש, אומרים כלכלנים, הוא לא קוקטייל להתנעת הכלכלה, אלא חשיבה על האופן הדרוש כדי לסיוע לאנשים שנפגעים בעת שהחיים הנורמליים קופאים.  

במדינות אירופיות שונות, בעיקר בצפון היבשת, מצאו דרכים מקוריות יותר להתמודד עם המצב:

  • בדנמרק, מפלגות מרחבי הקשת הפוליטית שיתפו פעולה עם איגודי עובדים וארגוני מעסיקים החודש וגיבשו תוכנית, שלפיה הממשלה מכסה 75% עד 90% מהשכר של כל העובדים במשק בשלושת החודשים הקרובים – כדי שחברות יימנעו מפיטורים.

הממשלה הדנית אף הסכימה לכסות את דמי השכירות של חברות הסובלות מירידה בהכנסות. שני הדברים האלה צפויים לעלות ביחד כ-6.27 מיליארד דולר, אם מכניסים לחישוב את החיסכון של דמי האבטלה.

  • בהולנד גיבשו תוכנית דומה, והממשלה תכסה 90% מהשכר של חברות שיראו כי הכנסותיהן ירדו ב-20% לפחות.
  • הממשלה הבריטית הבטיחה לכסות 80% משכר העובדים, וביום חמישי אף הרחיבה את התוכנית כך שתכסה גם עצמאים.

המטרה של הגישה הזו היא להימנע מאבטלה המונית, ולאפשר לאנשים להחזיר את העובדים במהירות לעבודה ברגע שהחיים יחזרו למסלולם. "אם נעזור לחברות לעבור את הגאות, נוכל להוריד את היקף פשיטות הרגל והפיטורים", אומר הכלכלן קארל-ג'והן דלגרד מאוניברסיטת קופנהגן, המכהן גם כיו"ר המועצה הכלכלית הדנית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker