ביצים יקרות ערך: התרנגולות הסודיות של ממשלת ארה"ב ותפקידן במלחמה בקורונה

ברחבי המדינה פרושות חוות סודיות שבהן מטילות תרנגולות ביצים שמצילות חיים, ומהן מכינים את החיסון לשפעת המוכרת ■ על פי CNN, לא בטוח שדרך הייצור הזאת תעבוד גם במקרה של חיסון לקורונה

סוכנויות הידיעות
לול תרנגולות
לול תרנגולותצילום: REUTERS

ברחבי ארה"ב פרושות חוות סודיות שבהן מטילות תרנגולות ביצים שמצילות חיים. אנשים מעטים יודעים היכן התרנגולות נמצאות - המיקום שלהן לא נחשף משום שמדובר בנושא של ביטחון לאומי.

מדי יום, מאות אלפי ביצים נארזות ונשלחות למתקני אחסון, שם שומרים עליהן מאבטחים ומערכות אבטחה בשווי מיליוני דולרים במימון הממשלה. הביצים האלה הן המקור לחיסון השפעת המוכר לנו.

במשך 80 השנים האחרונות, מרבית העולם הסתמך על ביצי תרנגולות לייצור חיסון לשפעת הנפוצה. כ-174.5 מיליון מנות של חיסוני שפעת הופצו בארה"ב בעונת השפעת הנוכחית עד סוף פברואר, 82% מהם מבוססי ביצים, על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בארה"ב.

מכל ביצה מייצרים מנת חיסון, כך שארה"ב תשתמש ככל הנראה ב-140 מיליון ביצים בעונה הנוכחית לבדה. כדי להתמודד עם עונות השפעת, ומגפות אפשריות, ממשלת ארה"ב השקיעה מאות מיליוני דולרים ב-15 השנים האחרונות כדי להבטיח שיש מספיק ביצים לחיסונים.

ואולם כעת העולם ניצב מול משבר חדש: מגפת הקורונה, שהדביקה יותר מ-500 אלף איש ברחבי העולם וגרמה למותם של יותר מ-27 אלף איש מאז סוף דצמבר, על פי אוניברסיטת ג'ונס הופקינס.

נגיף קורונה, שעדיין לא פותח נגדו חיסון, שונה מווירוס השפעת, ושיטות מסורתיות כמו שימוש בביצים לא נמצא יעיל עבורו, כך שמאגר הביצים העצום בארה"ב אולי לא יעזור כלל.

חיילים בניו ג'רזי, בשבוע שעברצילום: Angus Mordant\בלומברג

שלב ראשון בניסוי חיסון לקורונה

על פי CDC, התהליך, מהגעת הביצה לחיסון זמין, נמשך כשישה חודשים. הממשלה מקבלת את החיסונים שלה מכמה יצרניות, שקונות את הביצים שלהן בחוות הסודיות. משרד הבריאות הוציא 42 מיליון דולר במסגרת חוזה בן שלוש שנים עם אחת החברות כדי להבטיח אספקה במשך כל השנה של הביצים האיכותיות, על פי דו"ח ממשלתי מ-2017. וזאת רק יצרנית אחת.

הביצים האלה הן יקרות ערך משום שאם יש בעיה בשרשרת האספקה שלהן, המשמעות עלולה להיות מחסור ארצי בחיסוני שפעת. לפיכך, יש לביצים מאבטחים אישיים. חלק מהחוזה בסך 42 מיליון דולר דרש שליצרנית החיסון יהיו "תוכנית אבטחה פיזית ותוכנת אבטחה מפני נזקים של נשק ביולוגי", על פי הדו"ח של המשרד הממשלתי לנשיאה באחריות (GAO). לשם השוואה, השפעת עולה לארה"ב מדי שנה כ-10.4 מיליארד דולר באשפוזים וטיפולים.

הביצים יכולות אולי לספק גם חיסונים למחלות אחרות, אמר ליאו פון מאוניברסיטת הונג קונג ל-CNN. עם זאת, הן כנראה לא יוכלו לספק פתרון לנגיף קורונה, אמר ג'ון ניקולס, פרופסור לפתולוגיה באוניברסיטת הונג קונג. זאת, מאחר שלנגיף יש קולטנים אחרים ומאפיינים שונים, "הוא אינו מסוגל לשכפל את עצמו בתוך הביצה כפי שווירוס שפעת מסוגל", אמר ניקולס.

לפיכך, יש התומכים בחיסונים שאינם תלויים בביצים. אפילו חברות שבאופן מסורתי מייצרות את החיסון מהביצים, עוברות לייצור של חיסון שאינו תלוי בביצה, וחברת סנופי הודיעה בפברואר כי היא שוקדת על חיסון לקורונה שאינו קשור לביצים.

נכון לעכשיו, החל שלב 1 בניסוי חיסון קורונה; במסגרת מחקר אמריקאי, המשתתף הראשון בניסוי קיבל זריקה ב-17 במארס. במשך שישה שבועות, כל משתתף יקבל שתי זריקות בפער של חודש במינונים שונים, כדי לנסות לבסס שהחיסון בטוח לשימוש ומייצר את התגובה הרצויה במערכת החיסונית של המשתתפים.

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker