בוננזה למשקיעי נדל"ן: סעיף בחבילת החילוץ של ארה"ב מעניק מיליארדים לטייקונים

הטבת מס שמתחבאת בתוך 880 העמודים של חבילת החילוץ של ארה"ב תחסוך מיליארדים למשקיעי נדל"ן עשירים ■ בין המוטבים הפוטנציאליים: טראמפ, חתנו קושנר, ומשקיעים מהמעגל הקרוב של הנשיא

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
ג'סי דרוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ביתו איוונקה ובעלה ג'ארד קושנר
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ביתו איוונקה ובעלה ג'ארד קושנרצילום: Markus Schreiber/אי־פי

חבילת התמריצים בהיקף 2 טריליון דולר שמתכננת ארה"ב – וצפויה לעבור היום בבית הנבחרים - מכוונת לעזרה לאינדיבידואלים ולתעשיות שנפגעו ממשבר הקורונה. אבל היא גם כוללת אפשרות לרווח מטאורי עבור משקיעי הנדל"ן העשירים ביותר בארה"ב.

הרפובליקאים בסנאט הכניסו בעמוד 203 של הצעת החוק – הכוללת 880 עמודים – סעיף שקל להתעלם ממנו, לפיו משקיעים עשירים יוכלו להשתמש בהפסדים משוק הנדל"ן כדי לצמצם את תשלום המסים על רווחים מהכנסות, למשל מהשקעה בשוק המניות.

תחת החוק הקיים, כשמשקיעי נדל"ן מייצרים הפסדים כתוצאה משחיקה הדרגתית בערך הנכס שלהם, הם יכולים להשתמש בחלק מאותם הפסדים כדי לקזז מסים אחרים. כלומר, ירידת הערך על הנייר יכולה לזכות את המשקיעים בהטבות מס, גם אם הם זוכים בפועל לרווחים שמנים במזומן.    

אבל השימוש באותם הפסדים הוגבל על ידי רפורמת המס של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ב-2017. ירידת הערך יכולה לשמש כעת רק כדי להגן על 500 אלף הדולר הראשונים מההכנסה הלא עסקית של זוג נשוי, כמו למשל רווחי הון מהשקעות. שאר ההפסדים, אם ישנם, מגולגלים לשנים הבאות.

חבילת התמריצים הנוכחית מסירה את ההגבלה הזו לשלוש שנים – השנה הנוכחית, ושתיים לפניה – צעד רווחי עבור זוגות בעלי הכנסה שנתית של יותר מ-500 אלף דולר מרווחי הון, או ההכנסה ממקורות אחרים שאינם העסק שלהם. הקבוצה הזו מהווה את האחוזון העליון של משלמי המס, לפי רשות המסים בארה"ב.

ניתוח שנערך השבוע מטעם הקונגרס מצא כי מדובר בהטבת המס השנייה בגודלה בחבילת התמריצים המתוכננת. תעשיות אחרות, כמו תעשיית הנפט, הגז והמסחר בסחורות, צפויות להרוויח גם הן מההטבה. "זה דבר משמעותי מאוד", אמר פיטר בואל, האחראי על שירותי המסים עבור עסקי הנדל"ן של פירמת ראיית החשבון מרקום. סעיף נפרד לחבילת התמריצים, שמסיר את ההגבלות על ההפסדים שאנשים יכולים לסחוב איתם הלאה מהשנים הקודמות, יכול להפוך את הטבת המס למשתלמת עוד יותר.

דובר מטעם קבוצת הלובי Real Estate Roundtable המעיט בערכו של השינוי. הוא אמר כי בעקבות החוק שעבר ב-2017, חלק מאנשי הנדל"ן פשוט פרשו את ההפסדים שלהם על פני מספר שנים, וכך נמנעו מתקרת ה-500 אלף דולר.

בין המוטבים הפוטנציאליים מהשינוי נמצאים משקיעי נדל"ן מהמעגל הקרוב של הנשיא טראמפ. ניו יורק טיימס דיווח ב-2018 כי ג'ארד קושנר, חתנו של טראמפ ויועצו, כנראה ולא שילם מסי הכנסה פדרליים במשך מספר שנים בגלל ירידות ערך בנכסי החברה שלו, על אף עושרו והרווחים שלו ממקורות אחרים, לפי מסמכים פיננסיים חשאיים.

טראמפ דיווח גם הוא על הפסדים משמעותיים במסגרת החזר המס שלו. קטעים מבקשתו של טראמפ להחזר מס מ-1995 חשפו הפסדים של 916 מיליון דולר, שיכלו לאפשר לו להתחמק מתשלום מס הכנסה פדרלי במשך שני עשורים.

רפורמת המס של 2017 הגבילו את היכולות של טראמפ וקושנר לקצור חסכונות במס דרך הפסדים על הנייר; כעת, משההגבלות יוסרו, הם ומשקיעי נדל"ן עשירים אחרים עשויים לייצר רווחים גדולים מאוד דרך הטבות המס.

לכתבה המלאה של ג'סי דרוקר בניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker