ענקית ההשקעות בלאקרוק תייעץ לבנק הפדרלי על רכישת אג"ח

החברה ייעצה לבנק גם במהלך המשבר של 2008, כשעזרה לו לנהל נכסים פגועים בשווי מיליארדי דולרים ■ המהלך זכה בזמנו לביקורת מצד מחוקקים שחששו מהתחממות היחסים בין וול סטריט לוושינגטון ומניגוד עניינים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי בלאקרוק בניו יורק
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הבנק הפדרלי של ארה"ב אמר כי פנה לבלאקרוק, חברת ניהול ההשקעות הגדולה בעולם, בבקשה שתלווה את המאמצים שלו לייצוב שוק האג"ח בעקבות משבר קורונה.

חברה בת של בלאקרוק תייעץ לבנק על רכישה במיליארדי דולרים של אג"ח מגובות משכנתאות לנדל"ן מסחרי ואג"ח קונצרניות בדירוג השקעה – החלטה שהמהדהדת מהלך של הבנק מתקופת המשבר הפיננסי של 2008.

פרטי ההסדר, כולל התשלום לחברה, עדיין לא פורסמו. עם זאת, היוזמה צפויה להיות רווחית עבור בלאקרוק, שלמעשה גם עשויה להרוויח מהעצות שתיתן. תחת התוכניות שבלאקרוק תיקח בהן חלק, יש לבנק אפשרות לקנות תעודות סל שמחזיקות באג"ח בדירוג השקעה – סוג השקעה שהחברה מציעה ללקוחות שלה.

ענקית ההשקעות מצאה את עצמה במצב דומה במהלך המשבר הקודם. לאחר שחברת הביטוח AIG ובנק ההשקעות בר סטרנס קרסו, הבנק הפדרלי של ניו יורק שכר את בלארוק לפקח על ניהול נכסים בשווי מיליארדי דולרים שהיו שייכים לבנק ונפגעו. החברה תמחרה ומכרה נכסים ממשלתיים, באותו הזמן שעזרה ללקוחות פרטיים לקנות נכסים דומים.

ההתקשרות של הבנק עם בלאקרוק עוררה בזמנו ביקורת מצד מחוקקים וגורמים אחרים שחששו מהתחממות היחסים בין וול סטריט לוושינגטון, בנוסף לאפשרות של ניגוד עניינים. "הבנק הפדרלי צריך להימנע מתגובה חריפה בדומה לפעם הקודמת", אמר דניס קלהר, נשיא בטר מרקטס, ארגון שמקדם רגולציה קפדנית על השווקים הפיננסיים. "הפד חייב להבטיח שתהיה שקיפות מלאה ופיקוח על בלאקרוק".

החלק הדומיננטי של בלאקרוק בשוקי המניות והאג"ח – ויחד איתה, ההשפעה שלה על וול סטריט – רק גדל בעשורים האחרונים. נכון לעכשיו, החברה מנהלת 7 טריליון דולר עבור לקוחות פרטיים גדולים, בנכסים הכוללים קרנות פנסיה, קרנות גידור וקרנות עושר ריבוניות. בזמן המשבר הקודם החברה ניהלה כ-1.3 טריליון דולר.

הבנק הפדרלי טרם פירסם עותק של החוזה שחתם עליו עם בלאקרוק, אבל הוא מתכוון לחשוף פרטים נוספים בהמשך. הבנק התמהמה במהלך המשבר הקודם בחשיפת התנאים הספיציפיים של העסקה עם בלאקרוק.

חברת הייעוץ של בלאקרוק נפרדת מעסק ניהול ההשעות שלה - שמייצר עבורה את מרבית הרווחים. פרט לעבודה עם הבנק הפדרלי, חברת הייעוץ עבדה עם משרד האוצר הבריטי, הבנק המרכזי של שוויץ, הבנק המרכזי של אירופה וממשלת יוון.

לכתבה של מת'יו גולדשטיין בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker