בלומברג
יוסף חרש

לודוויג קארל תקוע בבית וחושש לחיי קרוביו הקשישים, אך עסקיו פורחים. הוא דירקטור בחברת סוויס גולד סייפ, מפעילת כספות בהרי האלפים, שמאחסנת מתכות יקרות למשקיעים זרים. בדרך כלל החברה עוזרת ללקוחות לרכוש זהב, אך הממשלות סגרו עסקים בעקבות משבר הקורונה ומקשות על אנשים להשיג זהב פיזי. "זה ממש מטורף מה שקורה", אמר קארל. "כרגע אם מישהו רוצה לרכוש זהב, אני מאחל להם בהצלחה במציאת המוצר. רוב סוחרי המטילים סגורים".

"הביקוש לזהב בשיא, אולם משבר הקורונה יצר הפרעות חסרות תקדים בתעשיית הזהב", כך אמר ג'וש רוטברט מנהל שותף ומייסד J.Rotbart & Co, חברה לסחר במתכות יקרות בהונג קונג. "המזקקות בשוויץ ובמקומות אחרים נסגרו; המזקקות באסיה עובדות בחסר, בהיעדר עובדים; כמה מסוחרי המתכות הגדולים בצפון אמריקה נאלצו להפעיל תוכניות מגירה לשעת חירום, ולהעביר את מלאי המתכות שלהם אל מחוץ למרכזי האוכלוסין; ואפשרויות ההובלה האווירית של זהב בעולם הצטמצמו משמעותית", אמר רוטברט.

"התוצאה היא עלייה משמעותית בפרמיות על רכישת מטילים ומטבעות זהב בכל העולם, ומחסור בחלק מהמוצרים. בנוסף לכך, ישנו מחסור חמור במטילי ומטבעות כסף עקב עלייה גדולה בביקושים בשל ירידת מחיר אונקיית כסף", הוא אמר.

ג'וש רוטברט
ג'וש רוטברטצילום: J.ROTBART& CO

המזקקות בשוויץ הן מרכז ייצור בינלאומי למטילי זהב ומטבעות זהב, והן סגורות כעת. חברות כרייה מצמצמות פעילות. כך, כל תעשיית המתכות היקרות נמצאת בבעיה למרות הביקוש. "יש בעיות בכל שרשרת האספקה", אמרה דברה תומסון, מנהלת המכירות בחברת IBV, המספקת חדרי כספות ושירותי רכישת מתכות יקרות. "בפעם האחרונה שראיתי דבר כזה היה בבלאגן בשווקים לאחר הפיגוע במגדל התאומים".

משקיעים פרטיים רוכשים בדרך כלל מטילי זהב במשקל ק"ג ופחות, כמות קטנה בהרבה מזו שהבנקים סוחרים בה בינם לבין עצמם. אלו שעדיין מעוניינים לרכוש זהב בכמויות קטנות צריכים לחכות שהמזקקות יחזרו לפעול. שלוש מהמזקקות הגדולות בעולם - Valcambi ,Argor-Heraeus וחטיבת המזקקות של חברת MKS PAMP – נמצאות בטיסינו, מחוז בשוויץ הגובל באיטליה, מוקד התפרצות הקורונה באירופה.

מטיל זהב בחדר כספות בגרמניה
מטיל זהב בחדר כספות בגרמניהצילום: בלומברג

"נואשים לזהב הפיזי"

מחירי הזהב היו תנודתיים בחודש האחרון, כאשר חלק מהלקוחות מכרו את המתכת היקרה כדי לרכוש נכסים אחרים כמו דולר. הקונים חזרו לשוק בשבוע האחרון על רקע חבילות החילוץ האגרסיביות שעליהן הודיעו ממשלות בעולם, במטרה לסייע לעסקים לקבל מימון זול לשרוד את המשבר.

מחיר הזהב עלה ב-8% עד כה השבוע. כעת מחיר הזהב יורד ב-0.8% ל-1,620 דולר לאונקייה. מתחילת השנה עלה מחיר הזהב ב-6.2%. "הזהב לא מנותק מהמציאות, אם כל השוק יורד גם הוא יורד. עדיין הביצועים של המתכת היקרה טובים יותר מממדים מובילים בבורסות בעולם", אמר רוטברט.

המיליארדר המצרי נג'יב סאוירס אמר השבוע כי הוא מגדיל את אחזקותיו בחברות כרייה, והמשקיע המיליארדר מארק מוביוס אמר כי זה אינו הזמן למכור זהב. "אנשים תמיד צריכים להחזיק בזהב, וזה אולי הזמן להגדיל את האחזקות - אני חושב לעשות זאת בעצמי", אמר מוביוס בריאיון לבלומברג.

עם זאת, מגפת הקורונה יוצרת מחסור בזהב הפיזי, כולל מטבעות פופולריים כמו הקרוגראנד מדרום אפריקה ועלה המייפל מקנדה. הרוכשים מתייחסים לרכישה כעת בצורה יותר מעשית. "פעם רוכשים היו מתלבטים חודשיים איזה מטבע לקנות", אמר סימוס פהאי, מייסד חברת כספות מריון בבריטניה. "כעת הם רוכשים כל דבר שהם יכולים להשיג. הם נואשים לזהב הפיזי".

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker