כך טראמפ מקדם סיוע לעסקיו בחבילת החילוץ ההיסטורית

חבילת החילוץ בשווי 2 טריליון דולר צפויה לקבל את האישור הסופי של הממשל היום או מחר ■ האותיות הקטנות של המסמך בן 600 העמודים מגלות מי המפסידים ומי המרוויחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלון טראמפ בוושינגטון הבירה
מלון טראמפ בוושינגטון הבירהצילום: Alex Brandon/אי־פי

מסעדות וקמעונאים יקבלו את השינוי לחוק מס פדרלי שאותו הם מבקשים כבר שנה - שיחסוך להם 15 מיליארד דולר. בנקים אזוריים יקבלו אישור להקטנת הרזרבות שעליהם להחזיק. מכללות למטרות רווח יוכלו לשמור את כפסי ההלוואות הפדרליות שקיבלו לטובת סטודנטים, גם אם הסטודנטים יפרשו בגלל וירוס קורונה.

תעשיות ספציפיות וקבוצות אינטרסנטיות צפויות להרוויח מחבילת החילוץ הגדולה ביותר אי פעם בתולדות ארה"ב – 2 טריליון דולר. אפילו באותיות הקטנות של המסמך בן ה-619 עמודים, יש אותיות קטנות יותר. הדמוקרטים הכריזו בגאווה כי הצליחו לחסום מתן מימון של 500 מיליארד דולר לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ובכירי ממשל אחרים ומשפחותיהם.

ואולם מתברר כי החברות של טראמפ יוכלו לקבל סיוע מסעיפים אחרים בחבילת החילוץ. כך לדוגמה, בעלי מלונות מסוימים, אפילו אלה המעסיקים אלפי עובדים, יהיו זכאים להלוואות של עסקים קטנים. הטבה זו עשויה לסייע למשפחת טראמפ להמשיך לשלם שכר לעובדים. ארגון טראמפ גם ירוויח משינוי חוק המיסוי בשווי 15 מיליארד דולר למסעדות וקמעונאים.

מטרת חבילת החילוץ היא להזרים כסף למשקי הבית בארה"ב ולסייע לתעשיות שנפגעו בצורה קשה כמו חברות תעופה. אבל גודל החבילה והצורך הדחוף באישורה גרם ללוביסטים להתנפל על המחוקקים, כדי לדאוג שהלקוחות שלהם יקבלו מה שהם רוצים. חלק מהצרכים הגיוניים, אחרים לא קשורים בכלל לנגיף קורונה.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: Evan Vucci/אי־פי

"הלכנו לאנשים של מקונל, הלכנו לאנשים של שומר, לאנשים של פלוסי ולאנשים של מקארתי – והצלחנו לשכנע את כולם", אמרה רייצ'ל ברנסטין, לוביסטית ויועצת מס של הפדרציה הקמעונית הלאומית, שלחצה בהצלחה לשינוי המיסוי למשך שנה שיחסוך לקמעונאים 15 מיליארד דולר.

חלק מהחברות והארגונים ירוויחו מסעיפים שנכתבו במיוחד כדי להקל על מצבם הכלכלי. אחרים ירוויחו מסעיפים כלליים בחבילת החילוץ, כמו קרן בשווי 454 מיליארד דולר לעסקים ורשויות שלטון מקומיות. חברות התעופה יקבלו חבילת חילוץ של 50 מיליארד דולר וחברות מטוסי המטען יקבלו סיוע של 8 מיליארד דולר.

חבילת החילוץ מקציבה 17 מיליארד דולר לעסקים חיוניים לביטחון הלאומי – קטגוריה שכוללת חלקית את בואינג, יצרנית המטסים שנקלעה לקשיים בעקבות התרסקות שני מטוסיה, וקבלנים של הפנטגון, ששמותיהם אינם מופיעים בחבילת החילוץ.

חבילת החילוץ הזו תיצור מנצחים ומפסידים. למרות ניסיונות הדמוקרטים להגביל את הגישה של בכירי הממשל הפדרלי לכספי החילוץ, טראמפ עדיין יוכל להרוויח מהחבילה. לפחות שני סעיפים שנועדו לסייע למסעדות ומלונות עשויים לסייע גם לארגון טראמפ.

מלון טראמפ סוהו בניו יורק, בדצמברצילום: Seth Wenig/אי־פי

דובר ארגון טראמפ לא הגיב. "אני פשוט לא יודע אם הסיוע הממשלתי יעזור לי. יש לי מלונות", אמר טראמפ השבוע בתגובה לשאלה אם עסקי משפחתו ירוויחו מחבילת החילוץ.

להפוך שינוי זמני לקבוע

אזרח רגיל שיקרא את הצעת חבילת החילוץ לא יוכל לזהות הרבה מהסעיפים המיוחדים בחבילת החילוץ. כך לדוגמה, בעמוד 15 מופיע סעיף תחת הכותרת "עסקים שקשורים ליותר ממיקום פיזי אחד". השינוי במיסוי הפדרלי בסעיף זה יחול על חברות שמספר הסיווג שלהן במערכת מתחיל ב-72 – כלומר על מסעדות ומלונות.

לפי הסעיף, חברות שמחזיקות במלונות רבים, גם אם ברשת יש יותר מ-500 עובדים – ההגדרה של עסק קטן – יוכלו לקבל הטבות הקשורות לעסקים קטנים בחבילת החילוץ. נציגי איגוד המלונות האמריקאי לחצו על המחוקקים הדמוקרטים והרפובליקאים להכניס את הסעיף, בטענה שכך חבילת החילוץ תכסה עוד 33 אלף מלונות ומיליון עובדים.

יו"ר הסנאט מיטש מקונל בגבעת הקפיטול בוושינגטוןצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

הרשתות הגדולות כמו מריוט והילטון לא יהיו זכאיות להטבה. אבל רשתות קטנות יותר, יוכלו לקבל את ההטבה. רשת מלונות טראמפ שמפעילה שש מלונות עשויה להרוויח מההטבה.

כך גם השינוי לחוק מס פדרלי שיחסוך למסעדות, מלונות, סופרמרקטים וקמעונאים אחרים 15 מיליארד דולר, עשוי להיטיב עם מלונות טראמפ. הלוביסטים מנסים לקדם את השינוי הזה יותר משנה. מלונות מסעדות וקמעונאים ששיפצו את העסקים שלהם בשנתיים האחרונות יקבלו החזרי מס על הוצאות אלה בהליך מהיר. ואז הם יוכלו להשתמש בהחזרי המס כדי לשלם את חשבונותיהם במשבר.

מגזר נוסף שעשוי להרוויח מחבילת החילוץ הן מכללות שפועלות למטרות רווח. במכללות אלה תומכים חלק מהרפובליקאים, אך הדמוקרטים וארגונים למאבק בהלוואות סטודנטים מתנגדים להן. סעיף בחבילת החילוץ יתיר למכללות לשמור את כספי ההלוואות הפדרליות שקיבלו לסיוע לסטודנטים, גם אם הסטודנטים יפרשו מהלימודים בעקבות מקרה חירום הקשור לנגיף קורונה.

ההטבה חלה על כל המכללות, אך המבקרים טוענים כי מכללות למטרות רווח ירוויחו יותר כסף כי מספר הפורשים מהלימודים אצלם גבוה יותר. "המשבר פוגע בכל מגזר ההשכלה הגבוהה, אני מבין את הכוונה הטובה, אך זה יעזור בצורה לא פרופורציונלית למכללות למטרות רווח", אמר טובי מריל, מנהל ארגון למאבק בהלוואות סטודנטים.

מלון טראמפ בוושינגטון. המקום משגשגצילום: Trump International Hotel Washin

החבילה גם כוללת הטבות למוסדות תרבות וחינוך כמו 25 מיליון דולר למרכז ג'ון פ. קנדי לאומניות בוושינגטון ו-7.5 מיליון דולר למוזיאון סמיתסוניאן. החבילה גם כוללת 75 מיליון דולר לקרן הלאומית לאומנויות ולקרן הלאומית למדעי הרוח – כדי שיוכלו להעניק מענקים למוסדות תרבות וחינוך.

עם זאת, החבילה גם כוללת הארכת המימון הפדרלי בשישה חודשים לתוכניות לימוד שמקדמים שמרנים, מגזר חשוב למפלגה הרפובליקאית. הטבות שביקש ארגון הבנקים הקטנים בארה"ב גם כלולות בחבילות החילוץ. אחד השינויים יאפשר לבנקים להחזיק ברמה נמוכה יותר של רזרבות. התעשייה נלחמה בשנה האחרונה לבצע את השינוי הזה והפסידה במאבק. הפעם הבנקים השתמשו במשבר הקורונה וטענו כי הורדת רמת הרזרבות שהם מחויבים לשמור תאפשר להם לתת יותר הלוואות לעסקים קטנים. השינוי הוא זמני רק לתקופת מגפת הקורונה, אבל התעשייה כבר מחפשת דרכים להפוך אותו לקבוע.

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker