רוביני: הקורונה עלול לגרור את העולם למשבר חמור יותר מהשפל הגדול

צעדי מדיניות כושלים של רשויות ברחבי העולם גורמים לכך שתימשך הצניחה החופשית בכלכלות ובשווקים - כך הזהיר הכלכלן במאמר באתר פרוג'קט סינדיקט

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוביני נוריאל
נוריאל רוביניצילום: בלומברג

הכלכלן נוריאל רוביני הזהיר כי מגפת וירוס הקורונה עלולה לגרור את הכלכלה העולמית למשבר חמור יותר מהשפל הגדול של שנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת, בשל צעדי מדיניות כושלים מצד רשויות ברחבי תבל בתגובה להתפרצות.

במאמר באתר פרוג'קט סינדיקט, כתב רוביני כי תגובות מדיניות הכושלות של הרשויות להתמודדות עם משבר הקורונה אינן מסתיימות רק בתחום הרפואי - בדיקות, מעקב, טיפול והטלות סגר בהיקפים נמוכים בהרבה מהנדרש - אלא גם צעדי מדיניות מוניטרית ותמריצים תקציביים שרחוקים מכפי שנדרש.

"אם המגפה לא תיעצר, כלכלות ושווקים ברחבי העולם ימשיכו בצניחה החופשית שלהם", כתב רוביני, שזכה לכינוי "ד"ר יום הדין" (Dr. Doom) בגלל תחזיותיו הקודרות. "הסיכון לשפל גדול חדש, גרוע יותר מהמקורי, הולך וגדל מדי יום".

רוביני, המשמש כפרופסור בבית הספר למינהל עסקים סטרן באוניברסיטת ניו יורק, הזהיר עוד כי נרשמת נפילה חופשית חסרת תקדים בכל מרכיבי הביקוש המצרפי - צריכה, השקעות הון, יצוא.

"אפילו בימי השפל הגדול ומלחמת העולם השנייה לא הושבתה הפעילות הכלכלית, פשוטו כמשמעו, כפי שקרה בסין, בארה"ב ובאירופה כעת", כתב רוביני. לדבריו, אפילו בתרחיש הטוב ביותר האפשרי, הנפילה בתפוקה העולמית תהיה חדה יותר מהמשבר הפיננסי העולמי ב-2008, גם אם תהיה קצרה יותר.

מובטלים בתקופת השפל הגדולצילום: הארכיון הקנדי

רוביני הזהיר כי החזרה לשגרה אחרי המגפה לא תהיה מהירה כפי שרבים מעריכים, ויצא נגד ההנחה הרווחת לפיה ההתפרצות תגיע לשיאה ותיבלם עד סוף הרבעון הראשון של השנה, וכי תירשם התאוששות בצורת V - כלומר חזרה מהירה לשגרה - כבר ברבעון השני של השנה.

"ההתכווצות שנמצאת כעת בעיצומה לא תהיה בצורת V וגם לא בצורת U או L (האטה חדה ואחריה קיפאון). במקום זאת, היא תהיה בצורת I - כלומר קו אנכי שמשמעו צניחה בשווקים הפיננסים ובכלכלה האמיתית", כתב רוביני.

רוביני, אחד הכלכלנים הבודדים שצפו את המשבר הפיננסי של 2008, הזהיר כבר לפני חודש במאמר שפירסם בעיתון פייננשל טיימס כי המשקיעים מפגינים שאננות ביחס להתפרצות וירוס הקורונה, וכי החזרה לשגרה אחרי המגפה תהיה איטית מכפי שרבים מעריכים - ומכאן שנזקיה הכלכליים יהיו גדולים יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker