ממשלת גרמניה אישרה חבילת חילוץ ענקית של 750 מיליארד יורו

החבילה תעלה להצבעה בבית התחתון של הפרלמנט ביום רביעי – והיא כוללת הנפקת חוב של 156 מיליארד יורו, או 4.5% מהתמ"ג

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנגלה מרקל בברלין, היום
אנגלה מרקל בברלין, היוםצילום: POOL/רויטרס

ממשלת גרמניה אישרה הנפקת חוב של מיליארדי יורו כחלק מחבילת התמריצים חסרת התקדים של 750 מיליארד יורו, בניסיון לרכך את הפגיעה הכלכלית שגורמת מגפת הקורונה. במסגרת התקציב המשלים שאושר, גרמניה תלווה 156 מיליארד יורו למימון הוצאות סוציאליות עודפות וסיוע ישיר לחברות.

גרמניה הסכימה גם להקים קרן חירום של 600 מיליארד יורו כדי להעניק לחברות שנפגעו מהקורונה הלוואות ומענקים וכדי שתוכל לרכוש מניות של חברות שנפגעו מהווירוס. הקרן תכלול מענקים של 400 מיליארד יורו, חילוץ חברות ב-100 מיליארד יורו, ו-100 מיליארד יורו נוספים שיינתנו בהלוואות בערבות המדינה.

"גרמניה עשתה את הדבר הנכון 'והשתמשה בבזוקה'", אמר שר הכלכלה פיטר אלטמאייר במסיבת עיתונאים בברלין. ממשלתה של הקנצלרית אנגלה מרקל אישרה את התוכנית בישיבת חירום שנערכה היום (שני). מרקל השתתפה בישיבה באמצעות שיחת וידאו אחרי שהכניסה את עצמה לבידוד ביום ראשון, בעקבות חשיפה לרופא שאובחן חיובי לקורונה, ונעלמה מעין הציבור בשיאו של המשבר.

על רקע התבררות ההשלכות ההרסניות של המשבר, הקואליציה של מרקל נוטשת את התחייבותה ארוכת הטווח לאיזון תקציבי ומשתמשת בהוראות לשעת חירום לביטול חוקים שמגבילים את הגדלת החוב הממשלתי אף שהם מעוגנים בחוקה. שר האוצר של גרמניה אמר כי המשבר עשוי להוביל להתכווצות של 5% בתמ"ג של המדינה.

בנוסף לאישור נטילת חובות נוספים של 156 מיליארד יורו, הממשלה תוכל להגדיל את קרן החירום ב-200 מיליארד יורו נוספים באמצעות הנפקת חוב, אם תידרש לכך. ההיקף הסופי של קרן החירום יהיה תלוי במספר החברות שיגישו בקשה לסיוע ממשלתי, אמר סגן שר האוצר, יורג קוקיס.

הנפקת החוב של 156 מיליארד יורו שוות ערך ל-4.5% מהתמ"ג במדינה והיא חלק מהתקציב המשלים שיוצג לבית התחתון של הפרלמנט הגרמני ביום רביעי ועשוי לעלות לאישור הבית העליון של הפרלמנט ביום שישי.

היוזמה הממשלתית להענקת הלוואות לחברות בסכום של 500 מיליארד יורו באמצעות בנק הפיתוח של המדינה החלה להתגלגל ביום שני שעבר. "הכל קשור בסיוע לעסקים במהירות וללא ביורוקרטיה", נכתב בהודעה מטעמו של אלטמאייר. "חלק גדול מכך קשור באספקת נזילות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker