הבנק הפדרלי הוריד את הכפפות: הרחבה כמותית ללא הגבלה לתמיכה בכלכלה

הפדרל ריזרב יציע אשראי לתאגידים, מדינות ורשויות מקומיות ■ החוזים על מדדי וול סטריט עברו לעליות חדות בעקבות ההודעה

דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאואל, עם הנשיא טראמפצילום: Carlos Barria/רויטרס
דפנה מאור

הבנק הפדרלי של ארה"ב הכריז ביום שני על מהלך שני אגרסיבי לתמיכה בכלכלה האמריקאית: הרחבה כמותית ללא הגבלה. הרחבה כמותית היא מהלך שבו הבנק המרכזי קונה נכסים מבנקים מסחריים כדי לאפשר להם להעניק אשראי לצרכנים ועסקים. הנכסים הם בדרך כלל אג"ח ממשלתיות, אך גם אג"ח מגובות משכנתאות וקונצרניות.

בשבוע שעבר הכריז הבנק הפדרלי על הרחבה כמותית בהיקף של 700 מיליארד דולר, מתוכם 500 מיליארד דולר לאג"ח ממשלתיות והיתר לאג"ח מגובות משכנתאות. עתה מתכנן הבנק להוסיף על כך ללא הגבלה, ולהקים קווי אשראי לתאגידים, מדינות ורשויות מקומיות בארה"ב.

החוזים על מדדי וול סטריט עברו לעליות של כ-3% בעקבות ההודעה.

לנוכח החומרה הגוברת של המשבר שיצרה מגפת וירוס קורונה, "הכל על השולחן", כפי שאמר ביום ראשון נשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס, ג'יימס בולארד. הוא הזהיר כי האבטלה בארה"ב עלולה להגיע ל-30% ברבעון השני, והתוצר הכלכלי עלול להיחתך בחצי – תחזית קשה במיוחד וגרועה בהרבה משל הכלכלנים הפסימיים ביותר, שחוזים נפילה של 24% בתוצר.

הבנק הפדרלי מסר בהודעתו כי ירכוש נכסים "בכמות הנדרשת" כדי לתמוך בתפקוד חלק של השוק וביישום האפקטיבי של המדיניות המוניטרית, וכי ינקוט בצעדים אגרסיביים הנחוצים כדי להגביל את אובדן המשרות וההכנסה.

מהם פרטי התוכנית?

בנוסף לקנייה ללא הגבלה של אג"ח ממשלתיות ומגובות משכנתאות:

  • הבנק הפדרלי יספק 300 מיליארד דולר במימון חדש למעסיקים, צרכנים ועסקים. הסכום יצטרף לקרן יציבות של משרד האוצר, בהיקף של 30 מיליארד דולר.
  • יקים בקרוב תוכנית הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים.
  • הקים קו אשראי למעסיקים גדולים - שיעניק הלוואות ויקנה אג"ח קונצרניות.
  • יקנה אג"ח מגובות הלוואות לסטודנטים, הלוואות לקניית מכוניות, כרטיסי אשראי והלוואות שמגובות על ידי מינהל העסקים הקטנים בארה"ב.
  • יורחבו קרנות שרוכשןת אג"ח מסוגים שונים, כולל מוניציפליות – במטרה לעזור למדינות ורשויות מקומיות.

איך עובדת ההרחבה הכמותית?

זוהי שיטה להגדיל את היצע האשראי במשק, שיש שדימו אותה לשימוש בסטרואידים. הבנק המרכזי קונה נכסים פיננסיים, בעיקר אג"ח ממשלתיות, מהשווקים. הוא קונה אג"ח מבנק מסחרי או חברת ביטוח והמזומן שהם מקבלים בתמורה יכול לשמש למתן הלוואות לצרכנים ועסקים. כך מציפה ההרחבה את השוק בכסף, ובעקיפין גם מובילה לירידה נוספת בריביות לצרכנים – כמו על משכנתאות. בימים האחרונים התריעו משקיעים בשוק הנדל"ן המסחרי, למשל, ששוק המשכנתאות המסחריות עומד על סף קריסה. ריבית המשכנתאות בארה"ב זינקה חדות מאז פרוץ משבר הקורונה. הריבית הקבועה למשכנתא ל-30 שנה עלתה ל-3.65% בסוף השבוע לעומת 3.36% שבוע לפני כן. אם הבנק הפדרלי ירכוש אג"ח מגובות משכנתאות, זה יכול להוביל להורדת הריבית על משכנתאות.

מה עשתה ההרחבה הכמותית ב-2008?

במשבר 2008 החל הבנק הפדרלי לראשונה בהרחבה כמותית, וסחף אתו בנקים נוספים ברחבי העולם. הבנקים המרכזיים דחפו לבנקים המסחריים, לתאגידים, לעסקים הקטנים ולצרכנים נזילות בהיקף ענקי. רכישה מסיבית של אג"ח ממשלתיות וקונצרניות מידי הבנקים הגיעה להיקף של טריליוני דולרים בכלכלות הגדולות, כמו גוש היורו, יפן וארה"ב. מהלך זה, מעריכים רבים, מנע שפל כלכלי מתמשך, אך יצר בועות נכסים בתקופה שמ-2009 ועד 2019 – כולל בנדל"ן, מניות ואג"ח.

האם לבנק הפדרלי יש אפשרויות אחרות?

הבנק הפדרלי הוריד את הריבית החודש לרמה של 0%-0.25%, והודיע כי אין בכוונתו להורידה מתחת לאפס. לפיכך, הכלים שנותרו לו הם רכישת נכסים - כפי שהכריז כעת. המחנק ההולך וגובר בשוקי האשראי והאג"ח בעולם ובארה"ב מאלץ את הבנקים המרכזיים לעשות את המקסימום כדי לבלום את המשבר הכלכלי הנוכחי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker