בריטניה: הממשלה תשלם 80% משכרם של מיליוני עובדים שמושבתים בגלל המגפה

שר האוצר רישי סונאק הודיע על הצעדים חסרי התקדים למימון שכר של עד 2,500 ליש"ט בחודש לעובד

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בוריס ג'ונסון
לוגו גרדיאן
גרדיאן

הממשלה תשלם את שכרם של מיליוני עובדים ברחבי בריטניה כדי למנוע את פיטוריהם על רקע התרחבות הנזקים הכלכליים של התפרצות נגיף הקורונה.

שר האוצר של בריטניה, רישי סונאק, הודיע על הצעדים חסרי התקדים ואמר כי הממשלה תממן מענקים של עד 80% ממשכורת העובדים הבטלים ממעשה, בתנאי שהמעסיקיהם לא יפטרו אותם בזמן המשבר. התשלומים יוצאי הדופן יסתכמו עד 2,500 ליש"ט (2,900 דולר) בחודש, מעט מעל לשכר החציוני בבריטניה.

סונאק, שהציג את הצעדים במסיבת עיתונאים שקיים לצד ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, אמר כי התוכנית היא אחת המקיפות ביותר בעולם ו"חסרת תקדים בתולדות בריטניה". כלכלנים בסיטי של לונדון העריכו כי עלות התוכנית החדשה תסתכם ב-78 מיליארד ליש"ט (90 מיליארד דולר).

"אנחנו פותחים במאמץ לאומי עצום להגן על משרות. אנחנו רוצים להביט לאחור על התקופה הזו ולזכור כיצד ברגע מכונן של דור, קיבלנו על עצמנו מאמץ לאומי קולקטיבי ועמדנו בו יחד", אמר סונאק.

שר האוצר ציין כי היקף המימון לתשלום שכר העובדים יהיה בלתי מוגבל, וכי תארוך לאחור של התשלומים יאפשר תשלומי שכר לתקופה שהחלה בתחילת מארס. מערך התשלומים יחל לפעול בתוך מספר שבועות, ראשית לתקופה של שלושה חודשים לפחות, ויתכן כי התקופה תוארך לפי הצורך.

סונאק גם פנה בדבריו ישירות למעסיקים בבריטניה, שמספר גדל והולך מהם נמצאים על סף התמוטטות, תוך העמדת מיליוני משרות בסכנה: "הממשלה עושה כמיטב יכולתה לעמוד מאחוריכם. אני מבקש ממכם לעשות כמיטב יכולתכם לעמוד מאחורי העובדים שלנו".

ההודעה על התוכנית באה ימים ספורים לאחר שהממשלה הציגה חבילת חילוץ למגזר העסקי בהיקף של 350 מיליארד ליש"ט שנועדה לסייע לחברות להתמודד עם השבתת חלקים גדולים מהפעילות הכלכלית בבריטניה על רקע התפשטות הנגיף. 

סונאק לא סיפק הערכות של עלות מימון שכר העובדים על ידי הממשלה, מכיוון שהעלויות יהיו תלויות במספר המעסיקים שייענו להצעה. כוח העבודה בבריטניה מונה כ-33 מיליון איש, ומעט יותר מעשירית מהם הינם עצמאים. אמנם שיעור האבטלה בבריטניה נמצא כעת ברמתו הנמוכה ביותר מאז אמצע שנות ה-70, אולם הוא צפוי לזנק בחדות.

חברת הייעוץ קפיטל אקונומיקס העריכה כי עלות תוכנית מימון השכר תסתכם בכ-78 מיליארד ליש"ט ותציל מאות אלפי משרות. ללא סבסוד השכר הממשלתי, שיעור האבטלה עלול היה להכפיל את עצמו ולהגיע ל-8% על רקע פיטוריהם של יותר מ-1.5 מיליון איש, לפי תחזית החברה. עם זאת, בזכות הצעדים החדשים, צופה קפיטל אקונומיקס כי שיעור האבטלה יטפס ל-6% בלבד וכי כ-700 אלף איש יאבדו את משרותיהם.

הכתבה של ריצ'רד פרטינגטון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker